Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Achizitii directe

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cpeacif
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Mar 27, 2009 11:30 pm    Titlul subiectului: Achizitii directe Răspunde cu citat (quote)

Am citit multe dintre mesajele postate pe forum, in speranta ca voi gasi un raspuns la intrebarea care ma framanta.
Unde este specificat faptul ca, nu se pot incheia patru contracte (de exemplu) pentru realizarea a patru prioecte (alimentare cu apa, canalizare, drum si camin cultural- alt exemplu).
Conform art 19 din OU 34 modificata de OU 19/2009, valoarea achizitiei directe poate fi de 15000 euro.
Din 2006, de la intrarea in vigoare a OU 34, incerc sa aflu.
Am avut parte de tot felul de interpretari. Ultima a fost ca, era in discutie un proiect integrat pentru masura 322, nu se acorda finantare Shocked .
Multumiri anticipate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Mar 28, 2009 4:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Puteti realiza 4 contracte. Pentru fiecare contract conform og 34 puteti face achizitie directa urmarind codul cpv. E perfect legal.
Dar...
In Ghidul solicitantului se specifica la pag. 33 ca pentru proiectele integrate studiile de fezabilitate se liciteaza intr-un singur pachet. Daca nu urmariti procedura banii nu se mai returneaza, cheltuiala devenind neeligibila. E alegerea beneficiarului daca accepta...
Aveti posibilitatea sa faceti cerere de oferta pentru tot pachetul de studii sau puteti incheia contracte pe linii bugetare.
De ex. exista si varianta ca unul din studii sa fie facut anterior, dvs. sa-l actualizati. Se poate sa se fi platit pe el o suma care adunata la contractul dvs. sa depaseasca 15 mii de euro (pe linia bugetara SF). Este clar ca nu se deconteaza insa procedura de achizitie este perfect legala.
In ceea ce ne priveste am facut astfel incat tot banii investiti de beneficiarul nostru sa se deconteze.
N-am inteles ce e cu discutia "nu se acorda finantare", probabil ca s-a referit la decontarea sumelor investite in avans de beneficiar. Daca se respecta procedurile se deconteaza integral toata cheltuiala eligibila. Consultantul ales/selectat va face astfel incat sa va sfatuiasca/sa sfatuiasca beneficiarul pentru a nu plati bani "din buzunar".
cpeacif
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Sâm Mar 28, 2009 9:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc geo_t pentru raspuns.
Am citit ghidul pentru 322. Nu am vrut sa accept ca cei care au scris ghidul au mers pe ideea de "stat in stat".
Atunci cand exista o Hotarare de Guvern care reglementeaza procedurile si conditiile in care trebuiesc facute achizitiile publice si tu nu incalci cu nimic prevederile ei (cu conditia respectarii art. 23), nu inteleg cum nimeni nu cotesta ghidul.
Un proiectant care vrea sa intocmeasca studiile de fezabilitate pentru un proiect integrat (si nu are "norocul" sa fie nevoit sa imparta in mai multe tronsoane lucrarea deoarece trebuiesc scoase avize pentru fiecare tronson in parte), in conditiile respectarii HG28/2008, care nu are propria echipa topo, face si analiza cost beneficiu, vrea sa aiba o imagine reala a situatiei din zona si pentru asta face multe deplasari, face din fiecare proiect un unicat (nu copii xerox cum procedeaza multi proiectanti cu vechime si pretentii), nu are cum sa se incadreze in 15000 euro. Am lucrat in executie si am vazut proiecte (PT + CS + DE) cu planse absolut identice, liste de cantitati identice cu toate ca datele din teren erau mult diferite. In conditiile astea poti sa contractezi numai suma pentru multiplicarea documentatiei.
Exista portite pe care sunt convinsa ca le stim toti. Dar nu-mi place ca trebuie sa le folosim.
In OU 19/2009 (care a fost votata intr-o sambata!) sunt stabilite criteriile care trebuiesc indeplinite pentru a putea face exceptie de la prevederile OU34/2006. Nu stiu sa existe ceva in legislatia romaneasca, care sa reglementeze acel pasaj din ghid.
Nu as ridica obiectiuni daca nu ar fi vorba de o institutie a statului. Si daca statul nu respecta legile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum