Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

E finantabila aceasta activitate - cladire birouri?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nicolae1
Nou venit

Data înscrierii: 02/Mar/2007
Locație: rm. vilcea

MesajTrimis: Vin Mar 02, 2007 11:38 pm    Titlul subiectului: E finantabila aceasta activitate - cladire birouri? Răspunde cu citat (quote)

Va supun atentiei urmatorul caz :

O microintreprindere cu activitatea principala " agentie imobiliara " doreste sa investeasca in realizarea unei cladiri cu birouri si spatii de depozitare pentru terti.
Sediul firmei este intr-un oras peste 100 000 loc iar terenul pe care se doreste amplasarea acestui depozit desi se afla la aprox. 5 km de centrul orasului este situat intr-o comuna.
Firma nu a inregistrat in trecut venituri din inchirierea acestui tip de spatii pentru ca nu am detinut asa ceva si nu avem declarat codul CAEN aferent acestei activitati.
In aceste conditii considerati ca firma si activitatea propusa se incadreaza in conditiile de eligibilitate pentru finantare prin POR ; axa prioritara 2 :Sprijinirea dezvoltarii mediului de afaceri regional si local ; domeniul major de interventie 2.1 Dezvoltarea structurilor de sprijinire a afacerilor de interes regional /local.

Conform programului complement proiectele pe acest domeniu de interventie ar trebui sa fie localizate in orase mici sau mijlocii . In cazul nostru terenul se afla in spatiul rural. Ce parere aveti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Mar 03, 2007 12:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Comuna apartine de oras sau este o entitate de sine statatoare?

Daca te incadrezi in al doilea caz, n-ai teaba cu POR cauta pe site la "Fonduri pentru agricultura"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
nicolae1
Nou venit

Data înscrierii: 02/Mar/2007
Locație: rm. vilcea

MesajTrimis: Sâm Mar 03, 2007 10:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Comuna nu apartine de oras.
Situatia e mai deosebita in sensul ca desi cind am cumparat terenul l-am inregistrat la aceasta primarie acum cind vrem sa construim aflam ca certificatul de urbanism trebuie eliberat de comisia de urbanism a municipiului nu cea a comunei.
Asta pentru ca pamintul e detinut de firma. Daca ar fi fost detinut pe persoana fizica ne-am fi putut adresa la primaria comunei.

Programul de dezvoltare rurala pare mai putin generos pentru astfel de activitati ; la o prima citire.
De fapt nici din Por nu-mi reiese prea clar daca propunerea mea de proiect ar fi finantabila sau nu.

Ce parere ati avea daca pamintul ar fi detinut de un IMM. Ar putea obtine pentru proiectul respectiv finantare prin POS Competitivitate si daca da unde l-ati incadra.
Sus
curly
Junior

Data înscrierii: 25/Aug/2008

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2009 1:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe 4.1 Dezvoltarea durabilĂŁ a structurilor de sprijinire a afacerilor de importanĂŸĂŁ regionalĂŁ Âși localĂŁ sunt eligibile clinicile medicale , spitalele ? In ghid se mentioneaza ca si activitate eligibila Construirea/ modernizarea/ extinderea de clĂŁdiri Âși anexe aferente, care vor fi utilizate de operatori economici, cu precĂŁdere IMM-uri, pentru activitĂŁĂŸi de producĂŸie Âși/sau prestare servicii;Ce se intelege prin prestare servicii? Care sunt serviciile eligibile ? Ma puteti ajuta cu un raspuns?plsss

10x
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum