Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

fonduri structurale

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Alina Ionita
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2009 5:16 pm    Titlul subiectului: fonduri structurale Răspunde cu citat (quote)

Exista fonduri structurale pentru infiintarea unei fundatii pentru animale? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Ian 07, 2009 9:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu fii asa zgarcita la cuvinte, detaliaza putin. Animale fara stapan? Animale salbatice?

Si, daca ar fi eligibila ideea ta, si obtii finantarea. Infiintezi fudnatia, cosntruiesti centrul, apoi, in urmatorii macar cinci ani cum asiguri resursele de existenta pentru "fundatia pentru animale"?

Printre colegii de forum exista destui consultanti care ar putea sa-ti dea un rapsuns competent. Cu o conditie, intrebarea sa fie clara si concisa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Alina Ionita
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 1:35 pm    Titlul subiectului: completare Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra si as dori sa aduc niste completari la intrebarea mea initiala.

Este vorba de o fundatie pentru animalele fara stapan (in special pentru catei). Locatia fundatiei ar fi intr-o zona in afara unui oras din provincie.

In legatura cu resursele pentru mentinerea si dezvoltarea fundatiei, acestea ar putea provine din ajutoare din tara si strainatate, sprijinul organizatiilor internationale de protectie a animalelor, campanii educative si strangere de fonduri, donatii.

Va multumesc inca o data si, in cazul in care ati dori si alte clarificari, o sa revin cu un raspuns.
Sus
lilianaf
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Lun Feb 02, 2009 1:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Post off topic sters de moderator.

Pentru autorul acestui post: chiar daca nu esti de acord cu initativa persoanei care a deschis acest topic, nu cred ca ar trebui s-o "certi"...

P.S. Sunt proprietarul unui caine, si in acelasi timp consider ca este anormal ca o gramada de caini fara stapan sa circule liberi pe strazi. Daca statul nu este in stare sa gaseasca o rezolvare decenta a problemei cainilor vagabonzi, macar sa nu-i injuram pe cei care sunt dispusi sa se implice voluntar in activitati care ar putea reduce numarul maidanezilor de pe strazi.

Ultima modificare efectuată de către lilianaf la Mar Feb 03, 2009 12:45 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 1:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laudabila initiativa ta Alina.
Teoretic numai pot sa-ti dau cateva sfaturi:
- nu stiu (si nici nu am timp sa verific) unde se incadreaza activitatea ta (ce cod CAEN).
- intri pe POS CCE la IMM-uri sau Microintreprinderi si vezi codurile CAEN eligibile.
Practic tu ai de facut niste constructii/padocuri amenajate, acoperite, dotate cu instalatii interioare de apa/canal/electrice.
Te pliezi pe una dintre activitatile eligibile. Teoretic ar trebui sa gasesti ceva. Pentru activitatea stricta a fundatiei/ONG-ului faci ulterior acte de asociere cu IMM-ul ce a obtinut finantarea, punandu-i la dispozitie spatii pentru desfasurarea activitatii.

Imi pare rau ca acum nu am timpul necesar sa te ajut cu sfaturi mai concrete.
Succes.
pieporus
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Mar 21, 2009 10:32 pm    Titlul subiectului: Sfaturi Răspunde cu citat (quote)

Ideea e generoasa, dar nu vad cum poate fi finantata din fonduri structurale. Infiintarea de fundatii nu cred ca poate fi finantata. Primul pas este sa-ti infiintezi o asociatie sau fundatie neguvernamentala (non-profit) - doar persoanele juridice pot primi finantare. Fondurile ar trebui cautate in alte parti: la consiliile locale sau judetene, sponsori, prin 2% din impozit, la finantatori externi. Daca activitatea e apreciabila pozitiv, ONG-ul poate deveni de utilitate publica si poate primi finantari guvernamentale. De asemenea, asociatia sau fundatia ar putea desfasura activitati economice, care sa genereze venituri, acestea urmand a sustine activitatea principala.

Oricum, iti urez succes.
Sus
Ecologos23
Nou venit

Data înscrierii: 26/Iul/2009

MesajTrimis: Dum Iul 26, 2009 3:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Domnilor, Doamnelor, fundatii pentru animale exista atatea ca pot sa se ocupe fiecare de toate cotarlele de pe maidan dar in fapt cati bani s-au bagat pana acuma nu numai ca nu au fost eradicate dar ataca oamenii si chiar omoara cum au si fost atatea cazuri care au fost aratate in presa si pe TV. Hai sa ne mai ocupam si de oameni, ca avem nevoie iar cotarlele vagabonde sa le eradicam total ca existe mijloace si sa curatam strada si orasele de acestea de sobolani si tot felul de alte animale asemenatoare. Sunt oameni care traiesc cu 4-5 milioane pe luna si chiar mai putin sunt oameni fara adapost asa ca putin imi pasa ca tot felul de jivine stau pe strada.Dati bani pentru oameni nu pentru caini si pisici.
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 27, 2009 1:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca atata timp cat traim intr-o tara libera avem dreptul sa incercam orice afacere avem chef sa facem. Daca ar fi dupa mine, ceea ce evident nu corespunde dorintelor multora, as desfiinta "cotarlele" de pe centura... Insa, evident, si asta e o afacere ceea ce nu corespunde profilului moral al unora dar e sanatos pentru altii...
Desi imi pasa de oameni, ei pot sa hotarasca pentru soarta lor si pot spune ce-i doare sau ca le e foame. Un animal are doar instincte iar chestia asta nu o inteleg multi oameni.
oana.c
Nou venit

Data înscrierii: 24/Aug/2009

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 11:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ecologos23 a scris:
Domnilor, Doamnelor, fundatii pentru animale exista atatea ca pot sa se ocupe fiecare de toate cotarlele de pe maidan dar in fapt cati bani s-au bagat pana acuma nu numai ca nu au fost eradicate dar ataca oamenii si chiar omoara cum au si fost atatea cazuri care au fost aratate in presa si pe TV. Hai sa ne mai ocupam si de oameni, ca avem nevoie iar cotarlele vagabonde sa le eradicam total ca existe mijloace si sa curatam strada si orasele de acestea de sobolani si tot felul de alte animale asemenatoare. Sunt oameni care traiesc cu 4-5 milioane pe luna si chiar mai putin sunt oameni fara adapost asa ca putin imi pasa ca tot felul de jivine stau pe strada.Dati bani pentru oameni nu pentru caini si pisici.

domnule/doamna imi pare foarte rau ca gandesti asa, tare as vrea sa stiu si eu despre ce bani vorbesti si unde s-au bagat, ca din cate asociatii stiu toate traiesc din fonduri proprii de la membrii, si ceea ce se face cu acesti bani, sterilizari, vaccinari, se face tocmai pentru a diminua numarul tot mai mare de animale fara stapan care au ajuns in strada tot din cauza unor oameni, nu avem legislatie o legislatie adecvata, ca in alte parti cand te-au prins ca ai maltrat animalele sau le-ai abandonat te-au ars cu amenzi usturatoare sau inchisoare dupa caz, asta ne trebuie si la noi poate asa s-ar mai trezii din nepasare si s-ar gandi la buzunar inainte sa-si ia un animal pentru a-l chinui.
cu tot respectul n-as fi crezut ca mai sunt oameni atat de reci si cruzi, puneam toata lipsa de asta de responsabilitate pe seama educatiei dar... uite ca sunt destui. Un om care e responsabil pentru un animal e responsabil si pentru semenii sai pe dumneata nu te vad in acesta postura la ce limbaj folosesti.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum