Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Mic restaurant mediul urban. Start-up? Utilaje?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sarmis
Nou venit

Data înscrierii: 17/Noi/2008

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Mic restaurant mediul urban. Start-up? Utilaje? Răspunde cu citat (quote)

Va stresez cu cateva intrebari, poate cineva se milostiveste si ma lumineaza:
Am in plan deschiderea in Bucuresti a unui mic restaurant (10-15 locuri) cu optiuni reduse in ceea ce priveste meniul, dar cu preparare rapida si cu posibilitatea de a "lua la pachet". Ceva intre un fast-food si un restaurant. Am 20.0000 EUR dintr-o investitie initiala apreciata la 45.000 EUR. Pentru asta voi avea nevoie, in mare, de inchirierea unui spatiu, amenajarea acestuia si mai ales dotarea cu utilaje/aparatura specifica.
Exista posibilitatea obtinerii de finantare nerambursabila pentru acest start-up? Ajuta la ceva daca am deja un IMM din octombrie 2007, care a iesit pe profit anul trecut si va iesi si anul acesta dar care are alt cod CAEN (respectiv 5020, intretinere / spalare auto) ?
Va multumesc de pe acum pentru lamuriri, vreau doar sa stiu din capul locului daca si ce se poate, inainte de a apela la consultanta de specialitate si de a-mi face planuri de viitor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 10:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un proiect care se rezuma doar la un restaurant (sau orice fel de unitate de alimentatie publica) nu poate fi eligibil.

Un restaurant poate fi eligibil doar daca faci o pensiune turistica (exclus Bucuresti) si aceasta inlcude si un restaurant dimensionat in functie de capacitatea de cazare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cristinaciote
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Apr 23, 2009 6:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sau poate aplica pe POR 4.3 in 2009 dar pe catering,fara servire in restaurant , CAEN 562X-ActivitĂŁĂŸi de alimentaĂŸie (catering) pentru evenimente Âși alte servicii de alimentaĂŸie

Restaurantele(5610) si barurile(5630) in mediul urban nu sunt eligibile, dar poate face catering si va fi eligibil , chiar si in Bucuresti!!

Ideea ar fi sa activeze pe cod caen 5620 si sa excluda componenta de servire in restaurant propriu, sa se rezume doar la "take-away".

Daca spatiul de desfasurare a activitatii de catering va fi inchiriat(si nu proprietate sau concesionat), atunci lucrarile de renovare nu vor fi eligibile, ci doar achizitia de utilaje specifice.

Cum IMM-ul e infiintat in octombrie 2007, poate aplica in 2009, daca a incheiat 2008 cu profit din exploatare si are pana in 9 salariati.

Cristina Ciote
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum