Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Schimbarea codului CAEN

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
danielaerica
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 10:29 am    Titlul subiectului: Schimbarea codului CAEN Răspunde cu citat (quote)

O firma care activeaza in industria alcoolului poate sa acceseze fondurile nerambursabile daca isi schimba principalul codul CAEN si isi pastreaza ca si cod secundar producerea si comercializarea alcoolului? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 12:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca nu s-a inteles ceva: nu se finanteaza coduri CAEN ci activitati. Puteti sa schimbati codul dar activitatea pe care vreti sa o dezvoltati sa nu aibe legatura cu alcoolul. In subsidiar dvs. puteti face orice activitate dar finantarea o primiti pe o activitate eligibila. CAEN eligibil trebuie sa fie pentru activitatea principala.
Activitatea principala este cea care produce cea mai mare cifra de afaceri/an deci daca din alcool firma castiga cel mai mult degeaba scriu eu acolo pe afis ca fac suc de coacaze daca tot alcool iese.
danielaerica
Nou venit

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 1:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Geo pt raspuns, e clar ca nu putem gasi nimic in conditiile astea. Ai idee ce solutie ar exista pentru a beneficia de fonduri rambursabile in conditiile in care firma din ind.alcoolului doreste sa obtina din samburii de pruna un ulei folosit in industria cosmetica? Mentionez ca pana in acest moment firma a produs si comercializat doar alcool si doreste sa continue aceste activitati. Merci.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 11:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

faceti o firma noua cu profil de activitate care sa se plieze pe producerea de ulei - din rapitza, din in, din nuca, alune, samburi de prune...
Mai departe e ca la orice finantare.
Atentie la agrementele tehnice! Restul informatiilor... costa Very Happy .
danielaerica
Nou venit

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2008 10:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru microintreprinderi si start up-uri nu exista decat POR 4.3 si POS CCE 1.1 si 2.3 care presupune sa ai cel putin 1 an de activitate. Deci ar trebui sa incepi sa produci pe banii tai si apoi sa ceri bani...Astept datele de contat ale firmei la care lucrezi, poate colaboram. Merci
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2008 10:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca indeplinesti conditiile (mediul rural) poti aplica si ca persoana fizica si iti asumi obligatia ca pana la implementarea proiectului sa te autorizezi ca si persoana juridica.

Geo_t, unde apare conditia ca, codul CAEN eligibil sa fie obiectul de activitate principal? Parca, conditia era sa fie inclus in lista de activitati din statutul firmei si atat, fara nicio referire la activitate principala sau secundara.

Si, nu-mi este foarte clar nici cu cealata restrictie precizata de tine, si anume daca principala sursa de venituri ale firmei provine din activitati gen productia de alcool, atunci automat firma nu poate fi un beneficiar elgibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 2:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am avut un caz similar...
Sunt multe chestii care nu se solicita dar de fapt ... se solicita. Daca sunt dispusi sa riste e bine. Pot pierde doar banii investiti in intocmirea dosarului...
Poti crede ca avand acte de vanzare-cumparare, desi nu se solicita extrasul de carte funciara in ghid, trebuie sa existe in dosar? Si culmea ca, desi nu se cere, am avut o lucrare ce a fost picata la conformitatea administrativa... Am trecut dupa contestatie, evident, pentru ca aveam actul...
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 6:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

?Ćœnc?? o problem?? ?Âźnt?Âźlnit?? ?Âźn accesarea fondurilor....Ei s?Âźnt organiza??i Â?i noi nu...Â?i vor neap??rat s?? ne arate c?? ne joac?? cum vor ei.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

MesajTrimis: Sâm Noi 01, 2008 3:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea sunt, interpreteaza toti cam dupa ureche... Ce ma deranjeaza este ca au ordine-ordinute interioare care modifica-modificarea... La ele au acces doar "friends of the friends" ... Dupa 20 de modificari ar putea pune pe site un addendum: Bai prostilor, plebeilor, sarantocilor, uite ba cum s-au modificat conditiile astea, bai, sa nu mai va chinuiti...

Problema este ca si la SAPARD tot asa au fost, cei ce au experienta stiu ce vorbesc. Au facut pe zbirii, mie mi-au declarat un proiect neeligibil dupa vizita in teren ca n-au fost strazile denumite - culmea!!!, dar prea era "sus", avea 80 puncte (facusem si proiectul)... Dupa contestatie a venit comisia antifrauda, dupa antifrauda m-au pus sa-l depun iar desi m-ar fi putut sfatui atunci sa-l retrag sa mai prind sesiunea din septembrie...
Dupa toata tevatura asta, la executie s-au facut proiecte si pe alte amplasamente... N-a mai venit nici antifrauda, nici controale, nimic!

Dar in stilul nostru original, intentiile bune ale Europei le transformam in drumul spre iadul nostru cvasi-capitalist de cumetrie!

Hai sa traim (bine)!
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 6:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant ce ai povestit...Deci nu numai pe aici se-nt?Âźmpl??...
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum