Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Ghiduri si manuale
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
kise
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 2:20 pm    Titlul subiectului: Ghiduri si manuale Răspunde cu citat (quote)

Question Am o intrebare:

Exista ghiduri pentru proiectele de fonduri structurale?

Din cate am citit, totul e cu titlu informativ, intru pe siteurile celor care implementeaza si gasesc aceleasi informatii, propuneri de documente in dezbatere dar nimik concret.

Cand se depune din nou proiecte pe fostul sapard, dupe ce ghiduri?

Cand pot depunde un proiect, dupe ce ghiduri fac proiectul?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
comy99
Solicitant

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 2:56 pm    Titlul subiectului: Re: ghiduri proiecte fonduri structurale Răspunde cu citat (quote)

exista un manual (provizoriu) despre fondurile structurale pe adresa www.apdrp.ro, FEADR

noi proiecte sapard se pare ca se vor depune incepand din iunie iulie(asa estimeaza cei de la brips-urile) regionale, cam atunci intra in vigoare sapardul romanesc - oricum vor exista intarzieri cu siguranta. pana una alta in februarie se vor semna contractele de finantare intre sapard si beneficiarii castigatori in sesiunea mai-iunie 2006 la masura 3.5 Drumuri forestiere.

dupa ghidul pentru masura specifica la care se incadreaza proiectul
kise a scris:
Question Am o intrebare:

Exista ghiduri pentru proiectele de fonduri structurale?

Din cate am citit, totul e cu titlu informativ, intru pe siteurile celor care implementeaza si gasesc aceleasi informatii, propuneri de documente in dezbatere dar nimik concret.

Cand se depune din nou proiecte pe fostul sapard, dupe ce ghiduri?

Cand pot depunde un proiect, dupe ce ghiduri fac proiectul?

Multumesc
Sus
gabrielag
Nou venit

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 5:59 pm    Titlul subiectului: exemple proiecte fonduri structurale Răspunde cu citat (quote)

Exemple de proiecte finantate din fonduri structurale se pot gasi pe site la adresa:

http://www.fonduri-structurale.ro/article.php?article_id=24
Sus
coplangrup
Nou venit

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 6:47 pm    Titlul subiectului: proiecte f.s. Răspunde cu citat (quote)

deocamdata nu sint ghiduri pentru f.s.
urmeaza aprobarile pentru cadru strategic de dezvoltare regionala ,aprobarile programelor operative si a programelor complement.
nu cred ca mai devreme de martie in cel mai bun caz.dupa aceea urmeaza ca fiecare autoritate de menegement sa puna in circulatie ghidurile de licitatie in mod oficial.
asa fragmente neoficiale se pot gasi. depinde pe ce directie cauti
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 6:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

coplangrup
poate imi indici si mie una dintre directii pentru a putea pregati actele necesare. Exista foarte mult ermetism in diseminarea informatiilor si asta nu poate decat sa fie in defavoarea noastra.
Anumite grupuri au scopul vadit de a detine primii informatia. Din pacate asta nu ii favorizeaza pe ei care, evident, au acces la un numar limitat de beneficiari, ci defavorizeaza pe toti ceilalti care ar putea face aceeasi pasi.
Din experienta celoralte tari se poate vedea ca pe langa proiectele de succes au existat si neimpliniri in sensul procentului scazut de utilizare a fondurilor.
Cred ca sumele sunt suficiente pentru a avea loc toti potentialii doritori.

Cunoasteti faptul ca anumite medii de informare raspandesc zvonul ca lucrarile se pot realiza doar prin intermediul anumitor firme, ca ghidul solicitantului se obtine cu conditia semnarii unui contract de consultanta, ca numai unii, ei-aceia, detin informatii calde-caldute, pe care nimeni nu le mai stie, etc.

Se profita in mod obraznic de lipsa de informare din mediul rural in favoarea anumitor interese.
Acelasi lucru s-a facut si pe SAPARD pana la un punct (primele 2 luni), pe Ordonanta 7... In anumite judete unde proiectarea este in circuit inchis afiliata serviciilor de urbanism din consiliile judetene - stiu ce vorbesc, nu bat campii! - au fost obligati primarii (pentru infrastructura, alimentare cu apa, canalizare, poduri), sa semneze constracte cu anumite firme. Acestea sunt in stransa legtura cu cei ce emit autorizatii de construire. Acestia copiaza proiectele depuse de firme corecte iar firma "de birou" ia gata facuta de ex. statia de epurare, rezervoare, statii de pompare, proiecte la cheie pe care nu cheltuie nici un leu decat sa le copieze si sa modifice pe ici-colo cate un cuvant.

Cand vine un beneficiar ei sar la gatul lui - facem noi repede si bine ca uite, noi detinem toate informatiile, proiectantii astia te tin mult, sunt prosti, etc...

Asa s-au incasat zeci de miliarde pe proiecte din birou. M-am lovit de asta si stiu ce spun. Personal ma voi adresa ORDA pentru reglementari legislative.

De asemenea se incaseaza bani pe proiecte unicat si de fapt este un repetir - beneficiarul plateste ca si cum el ar fi singurul sau proiectul ar fi personalizat. Sa fim seriosi. Se schimba doar numele... Cred ca aici OPC ar fi in masura sa raspunda de ce platesc o chestie unicat si o mai gasesc si la altul.

Ar mai fi de spus multe...
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Ian 13, 2007 12:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:

...ca ghidul solicitantului se obtine cu conditia semnarii unui contract de consultanta, ca numai unii, ei-aceia, detin informatii calde-caldute, pe care nimeni nu le mai stie, etc...

Ar mai fi de spus multe...

De spus, oricine poate spune orice, dar poti sa si argumentezi?

Coplangrup ti-a explicat mai sus, ca detaliile tehnice pe care le ceri tu inca nu sunt finalizate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

Junior

MesajTrimis: Joi Ian 18, 2007 2:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:

De asemenea se incaseaza bani pe proiecte unicat si de fapt este un repetir - beneficiarul plateste ca si cum el ar fi singurul sau proiectul ar fi personalizat. Sa fim seriosi. Se schimba doar numele... Cred ca aici OPC ar fi in masura sa raspunda de ce platesc o chestie unicat si o mai gasesc si la altul.

Nu este chiar asa. Sunt consultant si va asigur ca fiecare proiect este unicat. Nu pot fi identice 2 planuri de afaceri sau studii de fezabilitate. Sunt f. multe argumente tehnice pt asta. Desigur pot fi copiate unele elemente comune (ex: piata produsului) dar pana la "se schimba doar numele" e cale lunga.

PS Nu sunt anonim dar admin-ul are o problema tehnica in a a-mi afisa user-ul.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Ian 18, 2007 3:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ne-anonim
sa ma explic: am mers cu cativa beneficiari(asociatie de consilii locale) pentru lamuriri la Calarasi la ADR pentru un program pe mediu ce implica managementul deseurilor. Domnul X (unul din sefii de pe acolo) din prima ne-a descurajat: ati mai facut, stiti cum se face, etc. I-am spus ca am mai lucrat la care vine replica: stiti ca sunt firme care au experienta vasta si baze de date, schimba doar numele si gata, eu nu m-as aventura sa fiu in locul dvs.
Imi venea sa-l trimit la originile ancestrale dar m-am calmat si am plecat.

Alt exemplu: vine coana Leana si vrea sa faca o stupina pe SAPARD. Pai daca pe strada ei sunt 30 care vor sa faca stupina inseamna ca este identic proiectul? Ce bani ii iei coanei Leana? Banii de proiect unicat sau un procent (noi la proiectare practicam la refolosibile un tarif de 30% din baza tarifara)?

Ma rog, a fost doar un exemplu si nu am avut intentia sa supar pe cineva insa mi-a ramas in minte remarca domnului de la ADR. Si zecile de proiecte pe care le-am vazut si care semanau unul cu altul ca o picatura de apa. Asta e, probabil ca s-a platit mai ieftin si nu stiu eu!
Sus
cristiancaluian
Nou venit

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 1:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu este chiar asa. Sunt consultant si va asigur ca fiecare proiect este unicat. Nu pot fi identice 2 planuri de afaceri sau studii de fezabilitate. Sunt f. multe argumente tehnice pt asta. Desigur pot fi copiate unele elemente comune (ex: piata produsului) dar pana la "se schimba doar numele" e cale lunga.

PS Nu sunt anonim dar admin-ul are o problema tehnica in a a-mi afisa user-ul.[/quote]

domnule neanonim nu stiu cata experienta in proiecte de investitii am comparativ cu tine dar iti zic in mod sigur ca exista un mare copy/paste in tot ceea ce inseamna proiect finantat, se fura si se copie tot si asta pentru ca expertii care trebuiesc sa evalueze proiectele habar nu au ceea ce evalueaza...nu au idee de proiectele de constructii...nu au idee de algoritimii de calcul....nu au idee de formulele din previziunile financiare..ma rog...ei puncteaza un proiect prin comparatie cu un altul care a parut mai reusit.....am vazut proiecte sub orice critica pe mediu dar care au trecut pentru ca evaluatorii habar nu aveau ce trebuie sa verifice....din echipa faceau parte angajati ai agentiei de mediu...experti din ADR-uri care nu vazuse un studiu de fezabilitate in toata viata lor...ei citeau proiectul ca pe o poveste si daca le placea cum suna atunci il punctau mai mult....mai mult....cat priveste orientarea primarilor de comune catre anumite firme de consultanta sau departamente de dezvoltare din cadrul CJ-urilor este foarte adevarata....am exemple clare in care primarii mi-au spus sa sunt obligati sa se duca la acea firma caci altfel nu primesc finantarea.....iar acea firma face copy/paste cu proiectele de apa si canalizare pentru ca ne intoarcem si spunem ...nu exista experti care sa stie sa evalueze un proiect corect.
eu cred ca exista o mare problema in ceea ce priveste calitatea proiectelor ( cel putin cele pe mediu) pentru ca sunt foarte complexe iar din pacate agentiile regionale care vor derula acele fonduri habar nu au de trebuie sa citeasca....
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 1:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bla bla bla

Ori vii cu exemple concrete ori las-o balta. tot ceea ce spui tu poate fi perfect adevarat, dar daca vii doar asa cu niste chestii generale suna mai mult a a stiri aflate la cafeau de diminieata...

Propun administratorului sa infiinteze o sectiune gen "Cafenea" unde fiecare sa poata generaliza si teoretiza ce si cat doreste, astfel incat pe sectiunile "serioase" sa discutam la concret despre fondurile structurale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
TreiSferturi
Junior

Locație: Sibiu

MesajTrimis: Sâm Feb 10, 2007 8:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ma pot abtine sa nu intervin, pentru ca ceea ce a postat Geo a trezit multe amintiri triste din cariere de consultant pe fonduri europene. DA, sustin si eu ca accesul la informatia care ar trebui sa fie gratuita si transparenta nu este asa, ca exista retele formate firme de consultanta-functionar in autoritatea de implementare care au infiintat mici monopoluri ad-hoc si DA, pot da exemple:
- pe un proiect derulat pe programul SAPARD, in timpul fazei de implementare, chiar intr-o perioada de schimbare a procedurilor, raspunsul unei directoare de Agentie Regionala a fost: "voi, firmele de consultanta, ar trebui sa platiti informatiile astea, la cati bani luati de la beneficiari". Era vorba de o simpla solicitare a noilor formulare de raportare.
- ma aflam cu un beneficiar (autoritate publica) la verificarea achizitiilor publice intr-un proiect finantat pe masura 2.1, Sapard. Expertul venit de la Bucuresti a facut tot posibilul sa umileasca firma de consultanta care a intocmit dosarele, plecand de la tipul de dosar folosit si pana la faptul ca o aliniere de semnatura era prea in stanga. Dupa sedinta de umilire, a urmat o discutie particulara cu beneficiarul in care i s-a sugerat colaborarea cu o firma de consultanta din capitala, care are alta credibilitate Shocked
- am avut cel putin doi potentiali solicitanti de finantare pe FS care, prin anumite filiere, au primit promisiuni de la persoane angajate in agentii de implementare ca vor avea acces, contra cost, la "proiecte de succes", pe care le pot modifica, in acelasi ton vesel copy-paste de care s-a discutat.

Sa mai spun.....? La ce bun? Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Feb 10, 2007 10:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@TreiSferturi:

- Primele doua exemple date de tine se refera la SAPARD. Aici vorbim despre fondurile structurale..

- Referitor la cel de al treilea exemplu as avea rezerve serioase. Anumite filiere... Daca cineva ia in serios promisiunile de finantare "preferentiale" in contextul in care in momentul de fata inca nu au aparut nici ghidurile aplicantului, e problema sa personala, dar total irelevanta.

Ca fapt divers, legat de afirmatia ta cum ca accesul la informatie. gratuit si transparent, este discutabil, da-mi exemplu macar de o singura informatie de importanta majora pentru accesarea fondurilor structurale pe care tu ti-ai "procurat-o" contracost si care nu poate fi accesata, gratuit si transparent, de pe net.
Sus
TreiSferturi
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 4:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Adi, ai perfecta dreptate, nu iti pot da nici un exemplu de probleme cu informatia privind fondurile structurale, pentru ca nu s-au ivit pana acum. Eu m-am referit la Sapard pentru ca ce altceva au fost fondurile de pre-aderare decat un exercitiu pentru ce urmeaza? Normal ca pot relata doar din experienta cu aceste fonduri, poate peste un an vom discuta altfel despre FS. Acum e totul frumos, toata lumea si-a facut treaba dar, probabil ca stii si tu, cand se trece la implementare apar bubele. Eu sper sa nu fie asa, dar permite-mi sa-mi pastrez putin scepticism.

In ceea ce priveste exemplul cu promisiunile pe "filiere" si eu am descurajat cat am putut persoanele care tindeau sa dea crezare acestor promisiuni. Trebuie sa recunosc ca nu am prea reusit - din pacate, tentatia e mare pentru unii. Cunosc mecanismele de evaluare ale proiectelor, am prieteni experti evaluatori si stiu ca este putin probabil sa obtii un scor preferential in etapa de evaluare, dar nu toata lumea este dispusa sa creada acest lucru. Mai ales, daca varianta contrarie vine din partea unei persoane perceputa ca autoritate (oficial din cadrul vreunei agentii). Stiu ca suna a radio-santz toata povestea, dar daca produce efecte, atunci e de luat in seama, nu crezi?
Sus
novixx
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 9:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ref la "am avut cel putin doi potentiali solicitanti de finantare pe FS care, prin anumite filiere, au primit promisiuni de la persoane angajate in agentii de implementare ca vor avea acces, contra cost, la "proiecte de succes", pe care le pot modifica, in acelasi ton vesel copy-paste de care s-a discutat. "

daca vreti sa (ne /va) faceti un bine, mai bine convingeti solicitantii sa faca plangeri la DNA, OLAF si DLAF. sistemul se curata si singur, dar mai bine se curata cu sprijinul victimelor.

pe de alta parte, eu va spun ca exista si functionari in agentii si in autoritati de implementare care muncesc din greu si respecta principiul confidentialitatii si impartialitatii asemeni unui juramant. Si care nici nu vor sa primeasca nici macar o agenda sau un pix... Dar solictantii / consultantii ii vad pe acesti "privilegiati" ca pe niste corupti.

rog administratorul si moderatorii sa ia masuri in viitori pentru filtrarea mesajelor in care se propaga super-generalizari cu privire la coruptie si la "informatii ascunse" intentionat celor interesati...
Sus
novixx
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 9:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

a, am uitat ce voiam sa spun de fapt.
Ghidul / manualul beneficiarului pe FS nu poate contine alte informatii decat ceea ce este cuprins in POS-uri. Intr-adevar, vor fi si clarificari suplimentare. Dar cine nu cunoaste POS-ul respectiv, probabil va avea unele dificultati in intelegerea / aplicarea ghidurilor aferente.

pe de alta parte:
Avand in vedere mediatizarea de care beneficiaza in ultima vreme orice detaliu administrativ legat de FS, eu zic ca manualele vor fi lansate cu multe "surle si trambite"

ce facem pana atunci?
1. citim POS-ul care ne intereseaza
2. ne uitam in curtea altora (Irlanda, Spania, Portugalia, Austria etc.), sa vedem ce au facut ei concret si ce putem invata (dar nu ca sa copiem aiurea)
Sus
TreiSferturi
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 10:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Novixx, am senzatia ca ai inteles complet gresit intentia mea. Sau ceea ce am vrut sa spun. Tin sa fac, totusi, diferenta intre EXEMPLE si GENERALIZARE, cum o numesti tu. Eu am relatat cazuri singulare, le-am si numit exemple, asa ca nu inteleg de ce ai dat intregii chestiuni un aspect general, e doar interpretarea ta. Mai mult, ce zici de propria ta afirmatie: "Dar solictantii / consultantii ii vad pe acesti "privilegiati" ca pe niste corupti. "? Nu e tot o generalizare?

Departe de mine de a considera toti functionarii corupti, mai ales ca am avut si experiente excelente cu unii dintre acestia, pe fonduri de pre-aderare. Dar la fel de departe e si intentia de a trai in lumea lui "totul e bine si frumos" - chiar atat de naiva nu sunt.

Sper sa incheiem subiectul asta aici, prima mea postare a fost o interventie dictata de nevoia directa de a impartasi un crampei de experienta. Nu voi mai deranja cu astfel de posturi, nu trebuie sa faci apel la moderatori, ok?

Referitor la ceea ce ai intrebat, in Fisele tehnice ale POS-urilor sunt informatii chiar foarte detaliate, nici eu nu stiu ce ar mai putea sa contina ghidurile suplimentar. Eu le-as considera repere mai eficiente decat exemplele din alte tari, pentru ca sunt elaborate pe analize SWOT din regiuni romanesti. Deci am avea un punct de plecare mai ales in privinta criteriului "relevanta" pentru eventualele proiecte.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 11:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

TreiSferturi a scris:
...nu stiu ce ar mai putea sa contina ghidurile suplimentar...

De exemplu Cererea de finantare si lista documentelor de anexat acesteia?
Sus
TreiSferturi
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 11, 2007 11:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
TreiSferturi a scris:

haha, sa continuam? ....si formular de buget, si model de rezumat in engleza etc..etc ?

Ma refeream la informatii de continut si nu de forma, cel putin eu asa am inteles intrebarea.

de exemplu, dintr-o fisa tehnica, poti deduce foarte usor cam ce documente va urma sa anexezi, parerea mea!
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 5:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

TreiSferturi a scris:
adi_c a scris:
TreiSferturi a scris:

haha, sa continuam? ....si formular de buget, si model de rezumat in engleza etc..etc ?

Ma refeream la informatii de continut si nu de forma, cel putin eu asa am inteles intrebarea.

de exemplu, dintr-o fisa tehnica, poti deduce foarte usor cam ce documente va urma sa anexezi, parerea mea!

Nu este chiar asa cu deductia. Interpretarea mea asupra unui aspect din POS poate fi una si cea din ghidul de finantare alta. Sunt nenumarate exemple pe SAPARD.
Iata un exemplu de comentat pe FS:
Pe 25 ian 07, intr-un comunicat al guvernului se anunta ca este eligibila orice cheltuiala eligibila efectuata dupa 01.01.07.

"Cheltuielile pentru proiectele care vor fi finan??ate din fonduri structurale sunt eligibile ?Âźncep??nd cu data de 1 ianuarie 2007, chiar dac?? Programele Opera??ionale vor fi aprobate abia ?Âźn semestrul doi al acestui an. Cu alte cuvinte, dac?? un proiect va fi aprobat pentru finan??are ?Âźn cadrul unui anumit program opera??ional ?Âźn luna iulie, iar el este implementat ?Âźnc?? din ianuarie 2007, vor fi decontate din fonduri structurale toate cheltuielile, nu numai acelea de dup?? iulie.

Guvernul Romaniei - Biroul de presa - 25.01.2007" vezi la http://www.gov.ro/presa/afis-doc.php?idpresa=52806&idrubricapresa=&idrubricaprimm=&idtema=&tip=&pag=1&dr=

In proiectul de HG cu privire la cheltuielile eligibile http://www.fonduri-structurale.ro/article.php?article_id=1299 se spune ca o chelt eligibila trebuie "s?? fie pl??tit?? ?¼n perioada cuprins?? ?¼ntre data semn??rii acordului de finan??are Â?i 31 decembrie 2015.".

Eu ce sa mai cred?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
novixx
Junior

MesajTrimis: Lun Feb 12, 2007 10:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@ TreiSferturi - imi cer scuze, imi dau seama ca am exagerat aici. a fost o reactie emotionala, si nu una obiectiva. dar spun de ce. in diverse discutii pe care le mai am cu oameni din afara acestei retele informale de specialisti implicati/interesati, exista o perceptie creata de rautaciosi sau de articolele din presa despre fraude, conform careia daca nu cunosti pe "cineva", daca nu "contribui" nu ai nici o sansa. cu totii stim din practica ca acesta nu este un model corect sau sigur, si nicidecum legal.
din cauza mea, discutia s-a departa putin de la subiect, drept pentru care imi retrag afirmatiile dure si promit ca voi fi mai atent. in plus, ideea cu filtratul mesajelor este una foarte proasta, intrucat consider ca toti cei de aici avem puterea de a discerne intre adevarat si fals, intre certitudine si zvon.

ref. la eligibilitatea cheltuielilor - din experienta, stiu ca atunci cand exista 2 prevederi diferite pentru aceeasi situatie, se prefera aplicarea prevederii celei mai restrictive. in acest caz, proiectul de HG probabil primeaza fata de comunicatul de presa, comunicat care nu are putere juridica. sunt de acord cu voi ca nu este "fair", dar e mai sigur asa.

in fapt, cred ca "eligibilitatea cheltuielilor" reprezinta unul din cele mai importante capitole din ghid, impreuna cu capitolele "activitati eligibile" si "beneficiari eligibili" - acestea ar trebui foarte clar precizate si detaliate. de asemenea, cred ca formularele (anexele la cererea de finantare) nu vor fi perfecte de la bun inceput si vor pune probleme de interpretare.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum