Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Azil de batrani
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
amnalkin

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2010 6:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma poate lamuri cineva daca societatile comerciale au acces la finantare pentru un asemenea proiect.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2010 7:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da.
Sus
atheo
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 11:15 am    Titlul subiectului: Analiza ACB in baza devizului general sau al bugetului? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

As avea urmatoarea nelamurire, despre cum trebuie realizata aceasta analiza in cazul unui proiect care doreste finantare prin POR 3.2, pentru infinatrea unui azil de batrani, de catre o APL.

Bugetul difera de devizul general prin: cheltuieli de audit, publicitate, si cumpararea unui microbuz adaptat pt pers. cu disabilitati (obligatoriu pt functionarea centrului).

La costul proiectului, ce valoare trebuie sa apara?

multumesc celor care pot sa raspunda

O zi buna
Sus
sirgabi
Nou venit

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 7:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Am vazut ca nu s-a mai scris demult pe acest topic.
Am si eu o rugaminte la cei care se pricep.
Am un teren de cca 1200 mp in zona centrala a Iasului.As vrea sa fac un azil de batrani, problema este ca nu am bani.Exista posibilitatea sa accesez un fond nerambursabil avand doar terenul?
Eventual sa ma contacteze o firma de specialitate.
Va multumesc anticipat!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mar Oct 12, 2010 7:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fara bani nu puteti realiza niciun fel de proiect finantat din fonduri europene, indiferent de domeniu. Pentru simplul fapt ca se lucreaza in regim de decontare: mai intai trebuie sa cheltuiti, pentru ca sa puteti primi partea nerambursabila aferenta cheltuielilor realizate.
Sus
ionut.costea
Nou venit

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 9:53 am    Titlul subiectului: Fonduri pentru Casa de Batrani Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Citesc de cateva zile incoace cam tot ce gasesc in legatura cu fondurile pentru o casa de batrani.

Doresc sa incep o astfel de "afacere", iar in momentul de fata dispun de teren(in mediul urban) si de circa 80.000 Euro. Desigur sunt interesat de fondurile europene nerambursabile si sunt constient ca cei 80.000 sunt doar undeva la 20% din ceea ce am nevoie pentru constructie/amenajare.

Am inteles ca exista fonduri nerambursabile pentru IMM-uri care acopera 100% din investitie, in limita a 200.000 Euro, totusi nu regasesc informatia aceasta si pe site(www.fonduri-structurale.ro). Mi-ati putea da cateva informatii, eventual un link catre informatie?

Apoi as vrea sa imi spuneti, daca mai exista cineva care a accesat astfel de fonduri si a construit un astfel de amplasament, ce piedici si situatii ati intampinat.

Va multumesc mult.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 11:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Linkuri am putea sa va dam multe, dar nu cu prea mult folos pentru dvs., intrucat programele cu finantare 100% s-au inchis in unele regiuni ale tarii, iar in altele se inchid in curand. Incercati sa vedeti aici cam despre ce ar fi fost vorba.

Cu mentiunea ca in prezent (pana la sfarsitul lunii, sa zicem) puteti sa mai depuneti proiect numai in regiunea Muntenia sau in regiunea Nord-Est.

Teoretic, la data de astazi, se mai pot depune proiecte si in Sud-Est si Sud-Vest (termen limita 25 octombrie), dar nu sunt sigur ca aveti toate datele pregatite astfel incat un (super)consultant sa va faca proiectul in 3-4 zile. Nu este imposibil, dar nici simplu. Chiar si in regiunile pe care le-am mentionat, disponibilitatea bugetului este insa o problema.
Sus
Bucu2na
Nou venit

Data înscrierii: 12/Iun/2013

MesajTrimis: Mie Iun 12, 2013 1:23 am    Titlul subiectului: nou program de finantare dezvoltare camin de batrani Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Suntem un ONG acreditat pentru servicii sociale, functionam de 6 luni de zile si ne intereseaza dezvoltarea unui al doilea centru.
Dorim sa stim daca in noul program de finantare ne mai putem incadra cu acest proiect.
Ne intereseaza un program privind momentul posibilei investitii si o potentiala colaborare pentru consultanta de specialitate.

Cu multumiri anticipate,
BUCU2NA
nawaz
Vizitator

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2014 2:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hello! I am interested if you can get structural funds to complete construction of a center for care of people with disabilities in rural areas as a trading company. I am in partnership with an English company, the project, but there are insufficient funds.
Thank you!
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum