Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Aviz ISC pentru documentatii tehnico - economice

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
METRODOR
Nou venit

Data înscrierii: 27/Mai/2009

MesajTrimis: Mie Mai 27, 2009 6:13 pm    Titlul subiectului: Aviz ISC pentru documentatii tehnico - economice Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am o rugaminte daca imi poate cineva explica cum se poate obtine avizul ISC pentru documentatii tehnico-economice.

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 27, 2009 7:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

printr-o documentatie dedicata sau prin depunerea SF-ului la ISC.
Dar pentru ce intrebati? Avizul ISC se solicita pentru investitii majore (vezi definitie din ghid!).
METRODOR
Nou venit

Data înscrierii: 27/Mai/2009

MesajTrimis: Mie Mai 27, 2009 7:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am un proiect pe axa 5.2 o extindere si modernizare a unei pensiuni turistice si mi-a fost solicitat avizul ISC privind documentatiile tehnico-economice pentru obiectivele de investitii finantate din fonduri publice.
Din cate am citit pe internet acesta se emite doar de catre ISC Bucuresti, insa nu inteleg exact ce trebuie sa contina documentatia.
In Ordinul nr. 549/2007din 26/07/2007 privind aprobarea Metodologiei de emitere a avizului tehnic de cãtre Inspectoratul de Stat ünConstrucÑii - I.S.C. pentru documentaÑiile tehnico-economice aferente obiectivelor de investiÑiifinanÑate din fonduri publice, de exemplu in lista cu acte necesare este trecut : 6.1.4.1. Avizul ordonatorului principal de credite privind necesitatea si oportunitatea investiÑiei. Nici nu stiu cine este ordonatorul principal de credite ........
Daca imi puteti explica procedura mi-ar fi extrem de folositor.

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 28, 2009 1:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ordonatorul e beneficiarul ... de regula...
Se depune SF ul la ISC. vezi http://www.isc-web.ro/lege/1072.pdf
duoproiect
Nou venit

Data înscrierii: 26/Sep/2013
Locație: Focsani

MesajTrimis: Joi Sep 26, 2013 8:58 am    Titlul subiectului: Documente necesare emiterii avizului ISC Răspunde cu citat (quote)

Pentru emiterea avizului ISC (beneficiar institutie publica) aveti nevoie de urmatoarele:

1. Scrisoare de Notificare din parte Organismului Intermediar care sa ateste faptul ca proiectul este eligibil (copie)
2. S.F. (copie)
3. Expertiza Tehnica si Audit Energetic (daca este cazul)
4. Certificat de Urbanism si avize (cope)
5. H.C.L. privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici (copie)
6. Studiu Geotehnic (cope)
7. Scrisoare de Inaintare din parte beneficiar care sa contina obligatoriu urmatoarele date :
i. Titlu Proiect
ii. Axa de Finantare
iii. Date contact Beneficiar
iv. Date contact Proiectant, sau responsabil tehnic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum