Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

fonduri pt agentii imobiliare?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
costas
Nou venit

Data înscrierii: 11/Apr/2008

MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 8:57 am    Titlul subiectului: fonduri pt agentii imobiliare? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Am rasfoit si eu ghidul solicitantului si am citit mai multe topicuri de pe acest forum. Toate stima pt profesionistii care isi rup din timpul lor sa raspunda celor in cautare de informatii.
Am si eu ceva nelamuriri. detin o agentie imobiliara si as dori sa stiu daca ma pot incadra undeva pentru accesarea de fonduri pentru realizarea unui website profesionist, achizitia auto (este primordiala intr-o agentie, insa nu stiu daca ne-ar spori intradevar cu mult afacerile), cursuri agenti, achizitie sau inchiriere sediu...
Stiu ca acum vor spune multi ca nu stiu de fapt ce doresc, ci doar ca am auzit ca se dau bani si vin si eu la coada. Problema este ca doresc de fapt sa incerc sa ma dezvolt si nu stiu daca aceste programe ma pot ajuta.
Va multumesc mult de tot pentru sfaturi si imi cer scuze daca problemele mele par puerile sau au mai fost discutate deja.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 8:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rasfoieste POR 4.3 si POS CCE Axa 3, acolo o parte din ceea ce ai vrea sa faci pot fi activitati eligibile.

Dar, dupa o prima lectura a activitatilor eligibile, in primul rand verifica daca codul tau CAEN este acceptat, apoi citeste cu atentie cine poate fi beneficiar eligibil, si, spor la treaba...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
andra_bma
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 8:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iar pentru cursuri incearca pe POS DRU (dezvoltarea resurselor umane).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raulrauid
Nou venit

Data înscrierii: 09/Ian/2011

MesajTrimis: Dum Ian 09, 2011 1:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unde ma mot inscrie la aceste cursuri?
Sus
mormelvio
Nou venit

Data înscrierii: 27/Feb/2012

MesajTrimis: Lun Feb 27, 2012 3:29 pm    Titlul subiectului: fonduri pentru dezvoltarea activitatii Răspunde cu citat (quote)

Am o intreprindere individuala care are mai multe obiecte de activitate pentru prestarea serviciilor dar cea principala este Agentii Imobiliare.
Ma intereseaza daca asi dori sa-mi construiesc un sediu in vederea desfasurarii activitatilor autorizate daca exista vreo varianta de finanatare pe astfel de fonduri. De asemenea o sa am nevoie si de achizitionarea de mobilier si aparatura necesara desfasurarii activitatii in vederea dezvoltarii acesteia.
Eu sunt si mediator autorizat si evaluator de proprietati imobiliare, ambele desfasurate ca profesii liberale. Aici pot obtine fonduri pentru achizitie sau constructie sediu/birou??
Va multumesc.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Feb 27, 2012 3:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Raspunsul este negativ. Nu se acorda fonduri nerambursabile pentru investitii imobiliare.

Ca si comentarii de ordin personal, eu cred ca nu identificati prioritatile reale de dezvoltare pentru afacere.

1. Activitatile mentionate functioneaza foarte bine in spatii inchiriate. Probabil tocmai din cauza ocupatiei aveti o mini-obsesie cu spatiile. Nu exista niciun motiv economic pentru care ati avea nevoie de spatii in proprietate. Daca, totusi, costul chiriei este prohibitiv si face afacerea nerentabila, inseamna ca, de fapt, afacerea este nerentabila si nu merita continuata.

2. Necesarul de dotari pentru activitatile mentionate este foarte redus si ar trebui sa poata fi asigurat fara probleme din incasarile unei singure luni de activitate. Dincolo de un laptop, eu chiar nu cred ca exista altceva indispensabil. In ziua de azi, se gaseste un laptop nou si suficient de decent chiar si cu 1000 lei. Iar acesta e foarte probabil ca-l aveti deja, din moment ce puteti posta pe forum.
Sus
mormelvio
Nou venit

Data înscrierii: 27/Feb/2012

MesajTrimis: Lun Feb 27, 2012 4:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.
Ideea a fost sa construiesc un sediu mai mare care sa fie folosit pentru activitatea mea plus alte spatii care ar putea fi inchiriate si atunci asi economisi pe de o parte chiria pe care o platesc acum dar mai mult asi putea inchiria restul birourilor pentru alte activitati conexe si astfel sa creez un mic centru de afaceri, adica omul care vine si cumpara de la mine o casa sa-si poata rezolva mai multe probleme in acelasi loc: de ex sa am si o societate care ii face asigurarea pe casa, sa am si o firma care-l ajuta sa-si transporte mobila cand se muta, un broker de credite care poate-l ajuta cu finantarea, un evaluator ca sa afle un pret corect de piata, etc...deci mai multe servicii la un loc....
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Feb 27, 2012 4:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa cum am scris: nu se acorda fonduri nerambursabile pentru investitii imobiliare.
Sus
Gabriel_G
Nou venit

Data înscrierii: 30/Ian/2013

MesajTrimis: Mie Ian 30, 2013 2:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mesaj moderator: la urmatoarea tentativa de link-spam luati ban permanent.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum