Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Rambursare TVA masura 313

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
telemanmarius
Nou venit

Data înscrierii: 05/Sep/2012

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2012 11:24 am    Titlul subiectului: Rambursare TVA masura 313 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor,

Ma confrunt cu urmatoare situatie: voi derula inceperea constructiei unei pensiuni. Am totul pregatit doar trebuie sa dau drumul la lucru insa ma gandeam la urmatorul lucru, pot recupera TVA-ul aferent investitiei ? adica, voi cumpara materiale, voi cumpara echipamente, etc, tva-ul aferent cheltuielilor poate fi recuperat ?
Am sunat la FEADR si m-am gasit in postura in care doamna de la celalalt capat al telefonului mi-a spus ca nu stie. Am citit in masura 313 referitor la TVA dar de acolo inteleg ca numai tva-ul aferent unor cheltuieli poate fi recuperat. Si nu stiu nici daca pot recupera TVA de-a lungul construirii sau doar dupa ce se termina totul !

Daca s-a mai confruntat cineva cu problema mea sau stie cineva unde sa ma ghideze pentru a ma dumiri as ramane dator !

Multumesc anticipat,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2012 4:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca TVA nu e cheltuiala eligibila in proiect, atunci se recupereaza pe filiera uzuala, via ANAF.
Sus
telemanmarius
Nou venit

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2012 5:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prin Masura 313 nu sunt eligibile urmatoarele tipuri de cheltuieli:
1. impozite si taxe fiscale;
2. costuri operationale, inclusiv costuri de intretinere si chirie;
3. comisioane bancare, costurile garantiilor si cheltuieli similare;
4. achizitionare de echipament second – hand;
5. investitii realizate de fermierii care au activitate de baza pescuitul si/ sau acvacultura;
6. achizitionarea cailor pentru curse si competitii;
7. cheltuieli generate de activitatile de crestere a cailor;
8. achizitionarea de teren/ cladiri;
9. achizitia de mijloace de transport pentru uz personal;
10. achizitia de vehicule pentru transportul rutier de marfuri pentru a presta servicii de transport in numele tertilor si de mijloace de transport pentru persoane, ca si activitate principala;
11. TVA, cu exceptia TVA-ului nedeductibil, in cazul in care este in mod real si definitive suportat de catre beneficiari, altii decat persoanele neimpozabile, conform art.71 (3), lit. a din Regulamentul (CE) nr.1698/ 2005;

Deci referitor la punctul 11) de mai sus acesta recuperez via ANAF, corect ? Iar pentru restul unde gasesc o procedura sau ceva dupa care sa ma ghidez ? Va multumesc pentru timpul acordat
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2012 8:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu inteleg intrebarea. Care rest?
Sus
telemanmarius
Nou venit

MesajTrimis: Joi Sep 06, 2012 9:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In proiectul meu am cheltuieli eligibile si neeligibile. Cum se recupereaza TVA-ul aferent acestor doua tipuri de cheltuieli ? Am inteles, daca nu e eligibil se recupereaza la ANAF, dar cel care e ? Cum se recupereaza ? Gasesc o metodologie pe undeva ?
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Joi Sep 06, 2012 9:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai este eligibil TVA in proiectul clientului dvs? Expuneti situatia concreta: ce este beneficiarul ca forma juridica?
Sus
telemanmarius
Nou venit

MesajTrimis: Joi Sep 06, 2012 1:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca forma juridica este un SRL
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Joi Sep 06, 2012 1:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atunci aveti raspunsul. Punctul 11) pe care-l citati va indruma catre ce este eligibil si ce nu. Ca sa nu mai vorbesc ca aveti si bugetul aprobat al proiectului, unde iar nu aveti decat sa va uitati si sa vedeti ce si cat e eligibil.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum