Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Salarizare POS DRU

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CLANIROS
Junior

Data înscrierii: 25/Iul/2009

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 9:23 pm    Titlul subiectului: Salarizare POS DRU Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Pentru un proiect finantat POS DRU, unul din parteneri este un serviciu public in subordinea unui Consiliu Judetean. Spuneti-mi va rog cum vor fi platite persoanele acestui partener? tinand cont de legea unica a salarizarii?
Stie cineva? Persoane (functii publice sau contractuale) care participa in proiecte cum sunt platite?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cinela
Nou venit

Data înscrierii: 23/Mar/2012

MesajTrimis: Vin Mar 23, 2012 10:51 pm    Titlul subiectului: salarizare bugetari Răspunde cu citat (quote)

ultima noutate este ca persoanele din intitutiile publice care acceseaza fonduri europene se platesc cf legii 284/art.3. cu clase de salarizare la salariul brut....dar.....cum orice lege in romania este anapoda ,apare legea 285 care spune ca in anul 2011 salarizarea inca nu se aplica conform legii 284,iar in 2012 este o alta lege care specifica faptul ca nici in 2012 nu se aplica clasele de salarizare din legea 284......atunci oameni buni de ce suntem obligat totusi sa fim salarizati conform legii 284 ,art.34 care inca nu este aplicabila? poate trage cineva un semnal de alarma ....acolo sus si ne lamuriti si pe noi.
Sus
Ioan_V
Nou venit

Data înscrierii: 12/Iun/2012

MesajTrimis: Mar Iun 12, 2012 6:46 pm    Titlul subiectului: Viziunea actuala a decidentilor Răspunde cu citat (quote)

Am scris un articol privind intentiile actuale. - http://www.contributors.ro/idei-si-solutii/soluția-domnului-leonard-orban-la-problemele-posdru/
Cel putin la institutiile subordonate MECTS aplicarea 284 nu este decit un motiv ca sa determine aceste institutii sa accepte externalizarea. La contractele semnate inainte de aparitia legii 284 nu ar trebui aplicată, legea nu actioneaza retroactiv.
Trebuie sa traiasca si firmele de consultanta, chiar si atunci cind nu fac decit sa capuseze sistemul, nu?
Ca la noi la nimeni...
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2012 12:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu afirmatiile din incheiere nu sunt de acord, pentru ca sunt doar speculative si arata ca un diagnostic pus apriori. Faptele arata ca programul merge prost si o schimbare este necesara.

Dupa ce am citit articolul spre care ne trimiteti, opinia mea este ca va temeti pentru posturile din proiecte. Desi incheiati articolul respectiv in cheia interesului national, cred ca cei care au comentat acolo au inteles mesajul in mod corect.

Strict vorbind din punct de vedere al eficientei folosirii banului public: taxele pe munca in Romania sunt circa 55%, iar impozitul pe profit este 16%.

Ar rezulta in urma externalizarii ca s-ar face mai multe, cu aceiasi bani. Aici, la POSDRU, sustin externalizarea fara rezerve. Si asta dupa ce m-am lovit de prea multe ori de probleme tampite, cauzate exact de lipsa externalizarii.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum