Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Masura 121 in 2012 - probleme si sfaturi

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MonicaNistor
Solicitant

Data înscrierii: 03/Mai/2012
Locație: Deva

MesajTrimis: Joi Mai 03, 2012 10:59 am    Titlul subiectului: Masura 121 in 2012 - probleme si sfaturi Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor,

Propun sa discutam despre problemele intampinate la elaborarea dosarului cererii de finantare pentru proiectele ce vor fi depuse in cadrul sesiunii organizata in perioada 17 aprilie - 31 mai 2012 in cadrul Masurii 121 "Modernizarea exploatatiilor agricole".

Problema mea actuala este calculul sprijinului nerambursabil in cazul in care sunt prevazute si investitii pentru producerea si utilizarea energiilor regenerabile.

Recunosc ca e primul proiect pe care-l elaborez dar nu am gasit informatii clare (de dorit un exemplu de calcul) in docs studiate (GS,Manualul de evaluare selectare martie 2012 etc.)

In GS din aprilie 2010 este un exemplu de calcul dar nu stiu daca se mai aplica?

Va multumesc pentru mesaje si raspunsuri Very Happy
Monica,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Jack
Junior

Data înscrierii: 17/Feb/2009

MesajTrimis: Joi Mai 03, 2012 2:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hehe, o sa afli raspunsul dupa ce se inchide sesiunea Smile La ce e acum pe ultima sesiune, n-o sa-ti raspunda nimeni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 03, 2012 5:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu marturisesc ca nu am inteles prea bine sensul intrebarii. Voi pune cateva citate din GS, care cred eu ca se refera la intrebare, in masura in care am inteles-o corect:

Varianta 2012
Citat:
II. Pentru proiectele care includ și investiții pentru producerea și tilizarea energiei regenerabile
- Pentru proiectele din sectorul zootehnic, care includ și investiții pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile valoarea maximă eligibilă va putea crește peste 2.000.000 euro, dar nu va putea depăși 3.000.000 Euro. Creșterea plafonului peste 2.000.000 euro se acordă proporțional cu ponderea investițiilor pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile în valoarea totală eligibilă a proiectului. Ponderea sprijinului nerambursabil va fi de 40%, reprezentând 1.200.000 Euro pentru proiectele care includ și investiții pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile.
- Pentru proiectele din sectorul vegetal, care includ și investiții pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile valoarea maximă eligibilă va putea crește peste 1.000.000 euro, dar nu va putea depăși 1.500.000 Euro. Creșterea plafonului peste 1.000.000 euro se acordă proporțional cu ponderea investițiilor pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile în valoarea totală eligibilă a proiectului. Ponderea sprijinului nerambursabil va fi de 40% reprezentând 600.000 Euro pentru proiectele care includ și investiții pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile.

Variantele 2011 si 2010
Citat:
Creșterea plafonului peste 2.000.000 euro se acordă proporțional cu ponderea investițiilor pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile în valoarea totală eligibilă a proiectului. Ponderea sprijinului nerambursabil va fi de 40% și nu va depăși 1.200.000 Euro pentru proiectele care includ și investiții pentru producerea și utilizarea energiei regenerabile.

Aceleasi procente, aceeasi filozofie de calcul. Deci, care e nelamurirea?
Sus
MonicaNistor
Solicitant

Data înscrierii: 03/Mai/2012
Locație: Deva

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 3:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nelamurirea mea este:
de ce in Ghidul solicitantului din anul 2010 si 2011 se limiteaza valoarea ajutorului nerambursabil prin "NU VA DEPASI 1.200.000 EURO" si in Ghidul din 2012 se specifica "REPREZENTAND 1.200.000 EURO"?

Asta ar insemna ca la o valoare totala eligibila= 2.200.000 euro (cu En.Regenerabile) si o pondere a spiijinului nerambursabil de 60% , ar trebui sa primim finantare nerambursabila in cuantum de 60% x 2.200.000 euro = 1.320.000 euro??

Din cat inteleg in ambele cazuri (cu si fara energii regenerabile) se pleaca de la o suma fixa - care reprezinta 40% din valoarea maxima eligibila - care poate creste prin majorarea ponderii sprijinului nerambursabil .....pentru ca nu mai e specificat un prag maxim al finantarii publice.

Multumesc pentru disponibilitate si pentru raspuns!

Monica,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2012 5:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici vorba. Lucrurile sunt simple, la fel ca in anii precedenti.

Sector zootehnic: 3.000.000 x 40% = 1.200.000
Sector vegetal: 1.500.000 x 40% = 600.000

Cresterea ponderii sprijinului nerambursabil (adica sporirea lui "40%") nu are legatura cu energia regenerabila. Cazurile in care sporeste ponderea sprijinului nerambursabil sunt mentionate la o alta rubrica. Energia regenerabila creste valoarea eligibila, adica autoritatea e dispusa sa finanteze partea de energie regenerabila in mod suplimentar (distinct, in plus) fata de investitia de baza, ca sa stimuleze dotarea respectiva.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum