Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Intensitatea ajutorului pe Masurile 312 si 313 in 2012

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 16, 2012 5:01 pm    Titlul subiectului: Intensitatea ajutorului pe Masurile 312 si 313 in 2012 Răspunde cu citat (quote)

O stire interesanta care a venit pe la jumatatea anului trecut ne spunea ca intensitatea sprijinului pentru Masurile 312 si 313 ar putea sa creasca pana la 90%. Daca nu ma insel, anuntul a fost facut de ministrul agriculturii de la acea data, in cadrul unei conferinte. Poate memoria imi joaca feste, va rog corectati-ma.

Sa ne reamintim stirea: http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?eID=9405 sau http://fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?eID=9845

Dupa aceasta, literalamente internetul s-a umplut de "90%" cand venea vorba de 312 sau 313. Multi consultanti au dat ca aproape sigura aceasta valoare, indrumand direct beneficiarii sa-si croiasca proiectele pe aceste date. Si in mintea beneficiarilor s-a intiparit bine aceasta idee; cel putin la noi au sosit incepand de prin toamna solicitari de la potentiali beneficiari care isi estimau efortul propriu la 10%, deoarece 90% urmau sa fie asigurate de PNDR.

Stirea a fost ajutata in parfumul sau de veridicitate de faptul ca s-a anuntat la pachet si cu alte masuri, printre care ne-a retinut atentia sporirea sumei maxime alocate pentru un proiect pe Masura 112 la 40.000 euro. Chestiune care s-a implementat cu ocazia celui mai recent apel de proiecte, dar, totusi, mie nu mi-a mirosit a bine faptul ca in Ghidul Solicitantului se precizeaza ca se pot aloca 40.000 euro "sub rezerva avizarii modificarilor de catre CE". Ma intreb, ce se intampla daca CE nu e de acord...

Altii, printre care si subsemnatul, au preferat sa sublinieze faptul ca "90%" este la stadiul de intentie-anunt si inca nu s-a publicat nimic oficial in acest sens.
Iata ca acum avem un Ghid al Solicitantului final pentru Masura 312 (datat 05 martie) (gresit! nu e final, e din 2011!) si un Ghid al Solicitantului consultativ pentru Masura 313 (datat 06 martie).
Si, si, suspans, a sosit nouăzeciul?! Ei bine, nu...

Ce avem?
- Avem 70% pentru Masura 312. Ce chestie, identic ca si pana acum. Speram sa fie macar 85% pe unele domenii, vezi mesajele de mai jos.
- Avem 85% pentru Masura 313, in cazul investitiilor in agroturism sau in agrement. Crestere de la 70%, respectiv de la 50%. Si mai avem o sporire a sumei maxime alocata agroturismului pe un proiect, la 100.000 euro, crestere de la 70.000 euro.
- Pensiunile au ramas cu 50%. Ce chestie, identic ca si pana acum.

Ce concluzii se pot trage de aici? Nici macar nu stiu cum sa interpretez faptul ca pe Masura 312 nu avem nicio schimbare. Pe masura 313 e destul de clar: lumea se inghesuie cu pensiunile si sunt prea putine agro-pensiuni sau proiecte de agrement. Pacat, eu unul as vrea sa pot gasi ceva de agrement in week-end pe langa oras. Pentru cine se gandeste la pensiune, sa arunce un ochi si pe aceasta stire: http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/imobiliare/a-crescut-numarul-de-hoteluri-si-pensiuni-scoase-la-vanzare-vezi-cu-cat-256938.html Desigur, e un "studiu" facut de un site de imobiliare, dar oricum are o samanta de adevar.

Deci nu avem nouăzeciul. Si stiu bine ca multi consultanti au pedalat pe asta in fata clientilor...

Tu, consultantule, sau tu, solicitantule, ce parere ai?

Actualizat in 20.03.2012 ca urmare a discutiilor de mai jos.

Ultima modificare efectuată de către MihaiPatrascu la Mar Mar 20, 2012 1:00 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Braunvieh
Junior

Data înscrierii: 21/Sep/2010

MesajTrimis: Dum Mar 18, 2012 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu sunt putzin dezorientat, ma gandeam sa depun ceva proiect(e) pe 312 sau/si 313.

312: Eu deja am un proiect implementat pe masura asta pe mecanizare, srl-ul meu nu mai e startup, pe sesiunea 2012 as obtzine prin urmare foarte putzine puncte. Pt. mine si 70% ar fi fost ok, ma tem insa ca o sa trebuiasca sa aplic pe 121 unde contributzia EU nu e nici macar atat. Pe 312 mecanizarea e si anul asta cenusareasa.

313: Am doua posibiliatatzi:
- Agroturism pe IF (ferma vaci lapte), as lua 85%, mi se pare suficient, doar ca am o problema de birocratzie, IF-ul are sediul principal la oras si punct de lucru in spatziul rural si nu e eligibil. Pe vremuri am stabilit sediul la oras ca sa fie adresa de corespondentza pt. proiectul Sapard mai sigura. Daca ar fi sa schimb acum sediul, ar fi nebunie, subventziile pe pamant, APIA, exploatatzia agricola, etc.
- Pensiune turistica prin SRL (cel pe care am deja un 312, sediul in spatziul rural), doar ca procentul de 50% cofinantzare proprie nu ma prea incanta.

Ce nu intzeleg, de ce pe 312 sunt mai putzini bani (134 milioane) alocatzi decat pe 313(185 milioane). Mereu bataie a fost pe 312 iara pe 313 in ultimele sesiuni nici nu cred ca s-au mancat totzi banii.

Cel mai probabil pe 2012 o sa renuntz la 312 & 313 si o sa incerc sa continui mecanizarea prin 121 unde am sanse pe motiv de zona defavorizata si domeniu de activitate (vaci lapte) bine punctat. Pe 121 eu as fi ridicat procentul de finantzare publica pentru proiectele pana in 100k la 70%.
Sus
ccft
Nou venit

Data înscrierii: 07/Dec/2010
Locație: cluj-napoca

MesajTrimis: Mar Mar 20, 2012 12:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

D-le Patrascu, incurcati putin lucrurile - ghidul pe 312 este datat pe 05 martie insa 2011! Deci nici vorba de ghid final.
Marirea intensitatii sprijinului nu este doar o stire sau un zvon, a fost discutata si in cadrul comitetelor de monitorizare PNDR. Comisia Europeana insa a recomandat ca propunerile de marire a sprijinului (de 90%) sa se mai reduca, ceea ce s-a si intamplat pe 313 - 85% in anumite cazuri.
Pentru 312 probabil va fi la fel, insa ca si in cazul masurii 313, unde doar unele domenii au primit sprijin mai mare, si pentru 312 va fi probabil doar in cadrul sectorului productiv, servicii medicale si sanitar-veterniare.
Pana atunci, si eu le spun clientilor mei ca este doar o propunere si nimic nu este sigur.
Numai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 20, 2012 12:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ccft a scris:
D-le Patrascu, incurcati putin lucrurile - ghidul pe 312 este datat pe 05 martie insa 2011!

CORECT! INCREDIBIL! In ziua cand m-am uitat (cam pe 7 martie) scria 2012!! Pot doar sa banuiesc ca a fost o eroare in baza de date, legata de uploadul/actualizarea ghidului pe M313.

Inseamna deci ca nu sunt pierdute toate sperantele. Very Happy

Sunt si eu de acord ca nu a fost de la bun inceput vorba de un simplu zvon - din moment ce a fost un anunt facut de oficialii ministerului. Ce reprosez oficialilor este ca nu au continuat sa ne inunde cu stiri la fel de viguros si a ramas "nouazeciul" intiparit in mintea oamenilor pana a aparut ghidul consultativ pe M313. Era mult mai bine sa mai fi emis din timp un comunicat privind reducerea procentelor, pentru ca sa fie mai multa lume constienta ca nu va "curge lapte si miere" pe aceste doua masuri.
Sus
vasilic
Nou venit

Data înscrierii: 22/Ian/2012

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2012 10:11 am    Titlul subiectului: Re: Intensitatea ajutorului pe Masurile 312 si 313 in 2012 Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
Si in mintea beneficiarilor s-a intiparit bine aceasta idee; cel putin la noi au sosit incepand de prin toamna solicitari de la potentiali beneficiari care isi estimau efortul propriu la 10%, deoarece 90% urmau sa fie asigurate de PNDR.

Sa fim totusi seriosi, nimeni care e cu picioarele pe pamant (sau care are in spate experienta unui proiect implementat) nu si-ar estima efort propriu 10% chiar daca ar fi 90% finantare nerambursabila. E chestie mai mult de marketing al consultantilor ca sa atraga la hurda proiecte cu sanse doar pe hartie. Real, astia 10% se transforma in 30% la proiectele mici datorita cheltuielilor suplimentare (garantii, intabulari, proiectare, consultanta etc) iar la proiectele mari datorita altor factori (penalizari, diferente curs valutar etc).
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI PENTRU AGRICULTURA, DEZVOLTARE RURALA, TURISM RURAL Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum