Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Varful lui Roman / Horezu

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
laur801
Nou venit

Data înscrierii: 12/Sep/2011

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2011 8:39 pm    Titlul subiectului: Varful lui Roman / Horezu Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Stie cineva daca zona Varful Lui Roman,Horezu,judet Valcea,se incadreaza in masura 313,Incurajarea activitatilor turistice? Specific ca zona este situata la o altitudine de circa 1700 metri(mai mult sau mai putin) si drumul pana sus sa facut cu bani europeni.Daca ma puteti ajuta cu orice alta informatie in legatura cu ridicarea unei pensiuni in aceea zona,va sunt recunoscator.

Va multumesc anticipat,

Laurentiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack
Junior

Data înscrierii: 17/Feb/2009

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2011 11:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De cine apartine? Daca apartine de Horezu care este oras nu este pe 313.
Sus
laur801
Nou venit

Data înscrierii: 12/Sep/2011

MesajTrimis: Mar Sep 13, 2011 10:28 am    Titlul subiectului: Varful lui Roman / Horezu Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Da,apartine de Horezu.
In acest caz,exista fonduri pentru dezvoltare urbana?

Multumesc,

Laurentiu
Sus
rastasrm
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Sâm Ian 07, 2012 1:27 pm    Titlul subiectului: Re: Varful lui Roman / Horezu Răspunde cu citat (quote)

Salut , din cate stiu eu nu apartine de horezu ci de obstea buila ! Deci f posibil sa se incadreze ! Mentionez ca am si eu un lot acolo si intentionez pe viitor construirea unei pensiuni

Stima !
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 08, 2012 8:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Confundati proprietatea terenului cu amplasarea. Varful lui Roman tine de Horezu insa s-ar putea ca o parte sa apartina Vaideeni-lor. Numai niste planuri de la OCPI pot sa spuna clar pe unde e hotarul.
Daca apartine de oras va incadrati in Axa 5 din POR, DMI 5.2.
rastasrm
Nou venit

MesajTrimis: Dum Ian 08, 2012 10:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca fac o confuzie pt ca imi aduc aminte perfect ca acum cativa ani , cand am facut contractul de superficie , l-am facut intre mine si obstea buila , nicidecum primaria Horezu . Stima !
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Ian 09, 2012 12:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@rastasrm: Pe lista comunelor cu potential turistic, anexa la documentatia Masurii 313, nu am gasit o astfel de comuna. Te rog ofera mai multe detalii despre localitatea pe care o indici. Nici Google nu este familiarizat cu o astfel de localitate. La fel ca si @geo_t, cred ca tu vorbesti de un proprietar al unei suprafete de teren din orasul Horezu.

Citat:
Varful Roman

O noua localitate este pe cale sa apara pe harta judetului Valcea. La initiativa Primariei Horezu, pe Varful lui Roman vor rasari in curand sute de vile, care vor forma practic o noua statiune. Din pacate, desi 700 de contracte de concesiune au fost deja aprobate la Horezu si alte 800 de cereri asteapta la rand, utilitatile nu se lasa deloc „duse” in zona. „Toate casele urmeaza sa fie construite dupa acelasi model, pentru ca vrem sa avem o arhitectura comuna. Nu se concesioneaza terenuri de mai putin de 1.000 de metri patrati pentru ca nu vreau sa ajungem sa ne confruntam cu problemele care sunt acum, cu aglomeratia, la Ranca. Sapte persoane au inceput deja constructia acolo”, spune primarul din Horezu, Gheorghe Nita. Oferta Primariei Horezu, de a da cate 1.000 mp pentru doritori, prin concesiune, cu conditia sa inceapa constructia intr-un an de la alocare, s-a dovedit a fi tot ce asteptau sute de investitori. „Este practic o noua localitate pe harta, a 90-a din judet, de aceea trebuie gandita o arhitectura specifica urbana, in care trebuie cuprinse spatii de parcare, carciumi, farmacie, chiar si biserica”, mai spune primarul orasului Horezu. Pentru ca zona respectiva sa poata avea electricitate, curentul ar trebui dus in varful muntelui 14 kilometri. „Au aparut cateva firme olandeze si franceze care ar fi interesate sa monteze acolo niste eoliene”, adauga edilul.

Sursa: http://www.ceramicahorezu.ro/14_varful-roman.html

Singura speranta este sa apartina ceva de Comuna Vaideeni, dar este indoielnic.
Sus
rastasrm
Nou venit

MesajTrimis: Lun Ian 09, 2012 4:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut , din cate imi amintesc sunt vreo 70 de vile terminate si din cate am inteles sunt peste 50% facute cu fonduri ... Dar nu stiu ce fonduri ... Ele sunt obtinute de firma domnului XXX.

Mesaj moderator:
Reclama se face la rubrica dedicata.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Mar Ian 10, 2012 3:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@rastasrm, rugaminte: te rog nu mai posta informatii disparate sau eronate. Daca stii ceva sigur, ofera informatia completa, daca nu, mai bine intai verifici. Sa dai sperante desarte unui om sau, mai rau, sa-l pui pe drumuri la firma lui X-ulescu nu e frumos.

Ca sa transam odata: daca terenul apartine de orasul Horezu (indiferent cine e proprietarul), atunci va sfatuiesc sa nu va mai plecati urechea la X si Y care au facut. Voi, in 2012 - si cel mai probabil si in 2013 - nu o sa faceti nimic in mediul urban pe turism, pentru ca nu aveti unde aplica.
Sus
vasilee
Nou venit

Data înscrierii: 17/Ian/2012

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2012 10:32 pm    Titlul subiectului: Varful lui Roman/Horezu Răspunde cu citat (quote)

Buna seara,
Toate loturile care sunt (in jur de 1000) apartin de Obstea Ors. Horezu
Nu are treaba cu Vaideeni sau Buila.(contractul a fost facut cu obstea horezu, nicidecum cu buila).Contractul de superficie este pe 10 ani, dupa care se renegociaza.Nici primaria nu are treaba cu loturile, ci numai obstea horezu (cateva persoana care iau anumite decizii).Nu sunt 70 de vile terminate ci mai putine(30-40).Nu cred ca jumatate au fost facute cu fonduri pentru ca ar fi trebuit sa fi avut pancarda cu fonduri UE,ceea ce nu sa vazut.
Intradevar, am vazut o pensiune care a fost facuta prin fonduri(deci se poate) dar nu stiu exact cum.Majoritatea celor care au ridicat sunt oameni cu bani care si-au permis sa investesca.Importante sunt utilitatile care nu se prea vad in cei 7 ani de cand au inceput parcelarile.Sa vedem ceo mai fi dupa 2,3 ani cand incep sa expire contractele(inseamna ca toti cei care nu au construit o sa piarda terenurile, conform contractului), iar de vandut nici vorba daca nu ai constructie pe teren
Sus
interadi
Nou venit

Data înscrierii: 06/Feb/2012

MesajTrimis: Lun Feb 06, 2012 9:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna, vasilee are DREPTATE nu sunt constructii faute cu fonduri mai putin una la Piscul lui Tigan facuta de o firma din Harghita, utilitati nu sunt ai putin apa pe traseul principal care se pare ca va fi gata in primavara, drumul este asfaltat in pro[portie de 80% dar mai are gauri iar in romanii de sus de unde incepe este de groaza, cat despre Obstea care gestioneaza este compusa din persoane care nu au prea multa carte si experienta in astfel de afaceri, iar piste de schiat vor aparea doar dupa ce va apare linia de 20 kv promisa pentru anul asta; ar fi multe de spus dar bine ar fi ca cei care sunt cu adevarati interesati de aceste locuri superbe sa formam un grup care sa adune informatii si sa vedem cum se poate misca mai repede viitoarea statiune caci de cei care au pus un nume pe un lot si au platit 500 lei pe cadastru si acum vor 10 000 euro sa cedeze locul va ve-ti satura, Mad
o zi buna si tot ceva doriti
adi
Sus
vasilee
Nou venit

Data înscrierii: 17/Ian/2012

MesajTrimis: Mar Feb 07, 2012 1:01 am    Titlul subiectului: Varful lui Roman/Horezu Răspunde cu citat (quote)

Asa este,cum zice si Adi.Sa venim fiecare cu date concrete ca sa aflam cat mai multe, sa vedem ce putem face.De ex eu nu stiu nimik de linia de tensiune care ar trebui sa fie anul acesta .Stiam ca a fost o eoliana in probe dar la care sa renuntat(investitori straini).Dupa ce ca omul vine si investeste, tot nu esti multumit!!Asa e la noi:sa il storci de tot de bani.Eu ma gandeam ca o sa fie in regula cu apa, dar daca asa stau lucrurile , e clar atunci. Un mic calcul arata ca :1000 loturi X 600 euro pt utilitati=600.000euro
700 euro chiria X1000 lot= 700.000 euro.Total 1.300.000 euro(peste 50 miliarde lei vechi).Daca ar da toti o suma cat de cat acceptabila , si tot cred ca s-ar putea amenaja drumul(daca tot nu sa facut nimik cu acesti bani)
Problema e ca nu decid superficiarii, ci obstea horezu, adica e ca si cum ai avea o garsoniera de inchiriat si faci ce vrei cu ea.pai cum sa te oblige sa construiesti in 10 ani daca nu iti asigura conditii ( apa, drum , curent).De drum ce sa mai vorbim e jalnic,deabi vara pot trece 2 masini una pe langa alta, ganditi-va iarna cum e, plus ca nu se poate deszapezi(e macadan).Daca nu se asfalteaza e egal cu zero.Si mai vad in anunt ,, drum asfaltat '',probabil unii care au loturi dar care nu au fost niciodata acolo sus.loturile nu se pot ceda decat daca au constructie pe ele.Daca in 8 ani sa facut ceea ca se vede, intrebarea este cati ani o sa mai dureze sa fie ceva serios????
Numai bine!!!!!! Asteptam raspunsuri!!!!
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum