Forum www.fonduri-structurale.ro

 
Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

DECIZIA AMPOSDRU nr. 8 din 02.09.2011 privind prefinantarea

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CLANIROS
Junior


Data înscrierii: 25/Iul/2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Sep 07, 2011 1:25 pm    Titlul subiectului: DECIZIA AMPOSDRU nr. 8 din 02.09.2011 privind prefinantarea Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,


Stimati colegi ce parere aveti de decizia 8 emisa de AMPOSDRU? Ce facem? reziliem contracte sau restituim sume ...
Insa este intr-o contradictie flagranta cu instructiunea care te obliga sa virezi banii in 3 zile in conturile partenerilor indiferent ca acestia au activitate in primul an sau nu ...
Ce parere aveti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin


Data înscrierii: 13/Iul/2009
Mesaje: 543
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 07, 2011 2:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai de ce?
Cod:
(6)  Prin  excepție  de  la  prevederile  art.6  alineatul  (4),  beneficiarii  contractelor  de  tip  grant /strategic  finanțați  prin  intermediul  Programului  Operational  Sectorial  pentru  Dezvoltarea Resurselor Umane care au primit prefinanțare până la data de 28.07.2011, au obligația ca în termen de maximum 12 (douăsprezece) luni de la data primirii acesteia să justifice cheltuirea prefinanțării  acordate  prin  depunerea  de  cereri  de  rambursare  la  AMPOSDRU/OIPOSDRU delegat.  În  situația în care  acești  benefciari  nu  justifică  cheltuirea  prefinanțării  acordate,  au obligația să restituie, în contul indicat de AMPOSDRU, suma rămasă nejustificată, în termen de 30  de  zile  de  la  expirarea  termenului  de  12  luni  menționat  anterior,  sau,  după  caz,  de  la primirea prezentei notificări.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CLANIROS
Junior


Data înscrierii: 25/Iul/2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Sep 07, 2011 2:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din urmatorul punct de vedere ....partenerii au banii inca in cont pentru ca nu au avut activitati in anul 1 de implementare ...deci trebuie restituite...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razmih
Nou venit


Data înscrierii: 11/Ian/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Sep 08, 2011 12:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

@MihaiPatrascu:

Si ce te faci atunci cand notificarea a venit la 2 saptamani de cand s-au implinit cele 12 luni de la primirea prefinantarii, ai trimis doua cereri de rambursare in valoare de 20% din bugetul proiectului (cereri validate), dar ai primit o prefinantare de 40% (axa 6)? Pentru ce sa dau banii inapoi pentru ca tu ma pui intr-o situatie de retroactivitate? In plus, nici nu ia in calcul ca eu am cel mai mare volum de cheltuieli in anul 2 de implementare.

Cred ca AMPOSDRU nu a luat in calcul toate situatiile posibile.

Mi se pare OK demersul facut pentru a forta anumiti beneficiari sa depuna cereri de rambursare pentru a debloca fondurile dar trebuia tinut cont de specificitatile diferite ale proiectelor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin


Data înscrierii: 13/Iul/2009
Mesaje: 543
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 08, 2011 3:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si mie mi s-ar fi parut normal sa nu existe aspecte de retroactivitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> FONDURI STRUCTURALE SI DE COEZIUNE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community