Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Recuperare TVA pentru beneficiarii din domeniul sanatatii

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Carina23
Nou venit

Data înscrierii: 29/Aug/2010

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 7:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna seara, Razz

Ce bine ca v-am gasit, am mare nevoie de ajutor/ indrumare fiindca sunt complet in ceata, dar vreau sa ma luminez.
Problema mea este urmatoarea : un cabinet medical, cu statut de SRL si care e pe cale sa obtina o finantare din fd. structurale (i s-a aprobat proiectul) isi poate recupera TVA-ul aferent cheltuielilor ?? Fiind cabinet medical, nu e platitor de TVA, fireste, insa achizitiile pot fi de la firme platitoare de TVA. Despre aceasta recuperare as dori informatii si/sau unde sa citesc, am cunostinte de contabilitate, asa ca va puteti exprima in termeni specifici.
Va sunt recunoscatoare pt. orice informatie corecta si va multumesc anticipat pt timpul acordat,

Carina Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 9:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cel mai corect, in conditiile in care aveti deja un proiect intocmit si aprobat, ar fi sa va adresati consultantului dvs.
Sus
Carina23
Nou venit

Data înscrierii: 29/Aug/2010

MesajTrimis: Mie Sep 01, 2010 3:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am aflat, va spun si voua GRATIS, poate va fi de folos cuiva :

Incepand cu data aderarii la UE, firmelor neplatitoare de tva nu li se mai ramburseaza TVA-ul aferent cheltuielilor eligibile, platit catre fz. platitori de tva !
Cine a mai beneficiat de aceste rambursari in anii de dupa aderare (pe baza de dosar cu toate actele ce cuprind cheltuieli eligibile purtatoare de tva si control ANAF aferent ) acela avea proiecte cu fonduri europene nerambursabile in derulare dinainte de 01.01.2007.

Nu era mai bine sa fi primit si aici acest raspuns, simplu si usor, in locul ironiilor si acuzelor absurde ?? Cu drag - pt. cei interesati, eu v-am oferit GRATIS acest raspuns, confirmat de asistenta contribuabil ANAF si nici nu v-am trimis la ... consultantul vostru !!

Ultima modificare efectuată de către Carina23 la Mie Sep 01, 2010 4:01 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum