Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

calcul RIRF

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
IULIANA COZLOSCHE
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Sâm Oct 17, 2009 4:27 pm    Titlul subiectului: calcul RIRF Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua
imi poate spune cineva modul de calcul al RIRF?
am un proiect depus pe POSCCE si mi-a fost solicitata aceasta completare la proiect.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 19, 2009 2:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum zice francezul: Oh my god!

Modul de calcul se gaseste in Ghidul Solicitantului.

Poate dau si eu cu bĂąta Ăźn baltĂŁ, dar nu mĂŁ pot abĂŸine sĂŁ Ăźntreb: sunteĂŸi beneficiar sau consultant?
Sus
IULIANA COZLOSCHE
Nou venit

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru MihaiPatrascu
Nici beneficiar, nici consultat.

Cu mai multa rautate nu puteai raspunde?
Mai incearca....
Sus
IULIANA COZLOSCHE
Nou venit

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 8:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ajutam pe cineva care avea nevoie urgenta de raspuns. In loc de " am un proiect" ar fi trebuit sa scriu "pentru un proiect" ca sa fie un mesaj neutru.
Sus
AC&D
Solicitant

Data înscrierii: 08/Sep/2009

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 9:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu e prea tirziu,
" INDICATORI FINANCIARI

Rata internĂŁ de rentabilitate a investiĂŸiei este rata de actualizare a fluxurilor viitoare de trezorerie pentru care VAN

VAN = ∑ CFt / (1+ RIR) t + VR n /(1+ RIR) n – I 0 = 0, unde
CF – fluxurile de trezorerie viitoare reale (fĂŁrĂŁ inflaĂŸie)
RIR – rata internĂŁ de rentabilitate
VR – valoarea rezidualĂŁ
I0 – investiĂŸia iniĂŸialĂŁ
n - numĂŁr ani

0 < RIRF(C) < 13%

- RIRFse calculeazĂŁ fĂŁrĂŁ asistenĂŸa financiarĂŁ nerambursabilĂŁ
Metoda de calcul a valorii reziduale:
VR = FNn+1/(k-g), unde
FNn+1 = fluxul de numerar din anul imediat urmator expirarii perioadei de analiza
K = rata de actualizare 5 % in termini reali (fara inflatie)
g = rata de crestere medie anuala estimata pentru fluxul de numerar al proiectului "
asa sunt definiti in "Indicatori financiari POS CCE Axa 2.
Sus
IULIANA COZLOSCHE
Nou venit

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 12:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc, AC&D
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 6:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iuliana, din punctul meu de vedere exista anumite informatii pentru care se cere lamurire (pe forumuri sau la cunostinte) si exista notiuni pe care trebuie sa le cunosti daca doresti sa intocmesti un proiect. Calculul RIRF intra in a doua categorie. Din nou din punctul meu de vedere, notiunile pentru acest calcul se dobandesc prin studii universitare si nu pe forumuri.

Asta ca sa nu ne facem de rusine fata de beneficiari. Am intalnit prea multi care vorbesc de rau comunitatea din care facem parte, care ne percep ca o "bariera" intre ei si finantare, in loc de un sprijin necesar. Fara indoiala, profesionalismul celor cu care au avut de a face cantareste in evaluarea lor si mie nu-mi convine sa fiu bagat in acceasi oala cu cei care le-au produs experiente neplacute.

Din nou din punctul medu de vedere, cine stie ce e aia RIR si se uita in Ghidul Solicitantului, ar gasi raspunsul. Sa-ti ceara OI sau AM completari si sa stai in nadejdea unui raspuns pe forum (in termenul limita de 5 zile) mi se pare o strategie pierzatoare pentru beneficiar.

Asta daca vrem sa trecem peste nivelul actual pe care il descriam aici: http://www.fonduri-structurale.ro/forum/viewtopic.php?t=1309&start=32, in fraza de incheiere.

Daca eram cu adevarat rau, cum pretinzi, ziceam sa intrebi pe aia pe care i-ai platit (daca esti beneficiar) sau sa platesti taxa de training (daca esti consultant).

Sa zicem ca ar exista un proiectant de structuri. Nu stie sa calculeze armatura. O pune din "burta", nu se prinde nimeni, cladirea se ridica si apoi se prabuseste la cutremur. Caz penal. Vina intocmitorului. Trebuia sa stie. Vrei si alte exemple de genul "trebuie sa stii daca practici meseria X"?
Sus
xcons
Junior

Data înscrierii: 21/Noi/2008

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 4:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atentie mare la calculul ratei interne de rentabilitate. Cititi cu atentie ce au scris in ghid si aplicati.
mancata
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 11:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte usor poate fi calculat in Excel, prin functia IRR.
Ioan.B
Nou venit

Data înscrierii: 27/Mai/2010

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrebare de incepator , la care cei de la MININD nu au reusit sa ma lamureasca :
- proiectul ce se propune a fi finantat este aferent unei sucursale;
- pentru a realiza justificarea alegerii solutii tehnice ( din cele 2 scenarii minime obligatorii ) ce anume trebuie prezentat ? Trebuiesc calculati indicitori economici ? Sau doar se prezinta o justiifcare tehnica a solutiei aleasa ? Daca da , calculul indiciatorilor va fi realizat luand in considerare doar activitatea respectivei subunitati ( punct de lucru ) sau activitatea intregii societati ?
- in analiza financiara am inteles ca trebuiesc calculati cei trei indicatori .
Ce date sunt luate in considerare ? Datele economico-financiare ( bilant , cpp ) ai subunitatii sau ne raportam la activitatea intregii societati ?
Multumesc anticipat pentru rabdare si eventuale raspunsuri .
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum