Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

50 % SAU 70%

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM)
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
dorin.iscru
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 2:14 pm    Titlul subiectului: 50 % SAU 70% Răspunde cu citat (quote)

Am o intrebare.
Unde se poate, sau cu cine se poate discuta subiectul: De ce SRL-urile nu pot beneficia de 70% fonduri nerambursabile, ci doar de 50%. Eu daca nu sunt din satul respectiv si am concesionat acolo pentru a construi o pensiune turistica, si doresc sa fac si o microferma nu pot beneficia de fonduri neramburasbile de 70%. Mie mi se pare o inechitate. Si asta este o piedica fantastica in accesarea fondurilor. Eu cunosc cel putin 5 cazuri in care s-a concesionat teren de catre tineri care nu sunt din satele respective, vor sa faca acolo ferme de prepelite, de gaste, sa cultive, si nu pot. Prevederea aceea stupida din ghid: "trebuie sa desfasoare o activitate agricola la data depunerii dosarului...". Pai, daca eu sunt de la oras si vreau sa fac o pensiune cu o microferma nu pot beneficia de 70%. Nu ma lasa niste oameni "inteligenti" care au introdus acele randuri in ghid. Am intrebat si la ANTREC si am inteles ca sunt multe situatii de acest gen in tara. Concluzia: locuitorii de la sate, in marea lor majoritate, nu stiu sau nu pot sa acceseze fonduri europene, iar atunci cand vin oameni din afara satului - li se spune sa fie asociati unici la firma nou infiintata, sa nu piarda cele 15 puncte - care concesioneaza tere si vor sa faca si o microferma li se spune ca doar 50% pot primi. Cine poate reglementa aceasta stupiditate romaneasca?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 30, 2010 2:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu este vorba de o stupididate. Trebuie sa cugetati ceva mai temeinic pe definitia data in Ghid pentru agroturism. Acesta este definit ca o activitate SUPLIMENTARA fata de activitatea agricola de baza a gospodariei, activitate deja existenta. Daca nu esti deja agricultor, inseamna ca esti antreprenor si beneficiezi de "doar" 50%.

Cine doreste 70%, nu are decat sa se mute in mediul rural si inceapa pe cont propriu activitatea agricola respectiva si abia apoi sa solicite finantare. Cred ca nu v-ar conveni. Nu uitati ca programul se numeste de "Dezvoltare Rurala", nu de "Mutare la sat"; nu este deci nelalocul sau faptul ca cei care deja sunt acolo sa poata beneficia de ceva in plus, ca se se dezvolte. Pe de alta parte, dvs. ca SRL trebuie sa aveti o anvergura mai mare a afacerii si de accea dvs. va este acordat pana la 200.000 si nu doar 70.000.

Suplimentar, faceti si confuzie intre M121 si M313. Fermele sunt in prima categorie; nu au legatura cu procentele de la M313, care se refera la TURISM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TURISM (INCLUSIV AGROTURISM) Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum