Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Dificultati intalnite in derularea proiectelor

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 5:01 am    Titlul subiectului: Dificultati intalnite in derularea proiectelor Răspunde cu citat (quote)

Am asistat, eu si colegii mei, mai multi beneficiari de fonduri nerambursabile in calitate de consultanti. Am constatat ca adeseori "exigentele" evaluatorilor si expertilor erau exagerate. Am constatat ca unele restrictii din ghidurile solicitantilor nu sunt justificate. Unele restrictii sunt acceptate pentru ca par a fi normale si de fapt nu sunt. Un exemplu: originea bunurilor. Participand la un curs de perfectionare pentru accesaraea fondurilor europene l-am intrebat pe lector (de origine poloneza) ce fel de documente trebuie folosite pentru a demonstra originea europena a produselor? Mirarea lui m-a surprins. Asa am constatat ca in ghidurile solicitantului pentru cei care doresc sa acceseze fonduri dirijate direct de la Bruxelles nu se face nici un fel de referire la acest aspect. Spaniolii sau grecii sau polonezii pot sa folosesca in implementarea proiectelor lor si produse de origine americana sau congoleze sau ce or fi cu conditia sa respecte standardele specifice europene. Limitarea utilizarii lor este impusa doar implicit prin politica vamala. Cred ca as mai putea da cateva zeci de exemple. Astept insa alte semnalari mai evidente decat exemplul meu. Cred ca se poate face usor o colectie de 100 de piedici nejustificate in calea accesarii fondurilor europene Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Mar 14, 2007 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Interesant subiectul propus si foarte util, chiar te rog posteaza si alte astfel de exemple.

Referitor strict la primul exemplu prezentat de tine, tocmai s-a renuntat la aceasta restrictie, legat de originea bunurilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
novixx
Junior

MesajTrimis: Sâm Mar 17, 2007 1:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, asa este, remarca este foarte pertinenta. dar hai sa intram in substanta lucrurilor si sa explicam situatia, chiar daca nu se mai aplica. Delegatia Comisiei Europene (de la 1.01.2007 Reprezentanta Comisiei Europene), atunci cand efectua avizarea documentelor pentru schemele de granturi, avea in vedere respectarea Practical Guide of CE ..., cunoscut de noi cu numele generic de PRAG. Intr-una din anexele la contract, erau inserate prevederi cu privire la "regula de origine". Concret, donorul avea dreptul si isi impunea dorinta ca bunurile achizitionate sa provina din tarile membre UE, tarile candidate si tarile SAP (beneficiare ale Pactului de Stabilitate). Prin urmare, orice achizitie trebuia insotita de un Certificat de Origine. Situatia a dus uneori la greutati - nu orice furnizor putea asigura acest certificat. Sau, mai grav, existau echipamente ce se produceau numai in Japonia, China sau SUA (cel mai comun exemplu era camera video sau fotocopiatorul). Oricum, erau acceptate si cereri de derogare.
Faptul ca aceasta regula nu se mai aplica acum gratie Tratatului de Aderare si aquis-ului comunitar poate asigura o mai mare flexibilitate in procurarea bunurilor necesare. Cu toate acestea, urmatoarea provocare va fi aplicarea legislatiei nationale a achizitiilor publice.
Iar in ceea ce priveste piedicile nejustificate, te rugam sa ne dai mai multe exemple, pentru a le putea pune in discutie cu autoritatile. Exempul de mai sus este justificat din prisma donorului, nu a autoritatilor romanesti...
Felicitari pentru oportunitatea de care ai beneficiat si mult succes in continuare in cariera de consultant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ebi
Senior

MesajTrimis: Vin Mar 30, 2007 12:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

?Ćœn exemplul dat, personajul negativ nu erau cei care au impus aceasta condi??ie, adic?? donorul sau autorit????ile rom??neÂ?ti, ci eu, pentru c?? mie mi se p??rea fireasc?? restric??ia referitoare la originea bunurilor Â?i c?? e general valabil?? Â?i c?? aÂ?a va fi c?Âźt timp vor fi fonduri europene nerambursabile.
Dar oare ?¼n dou?? s??pt??m?¼ni nici unul dintre vizitatori nu Â?i-a adus aminte de vreo dificultate, nicidecum justificat??, ?¼n derularea de p?¼n?? acum a proiectelor?
Sus
fondurile-europene
Nou venit

Data înscrierii: 08/Apr/2010

MesajTrimis: Mar Apr 13, 2010 9:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu, a existat o limitare privind originea bunurilor doar pe fondurile europene de pre-aderare. De exemplu, lucram pe un proiect de cooperare transfrontaliera finantat din fonduri Phare si trebuia sa cumparam un laptop. Am ales o firma care ne-a prezentat o oferta destul de rezonabila ca raport calitate-pret, insa la raportare ne-am trezit ca nu ne este recunoscuta achizitia din cauza ca respectivul laptop era produs in ... China! Au urmat saptamani de bataie de cap si scandal si pana la urma am reusit sa gasim o solutie mai balcanica, daca-i pot spune asa, in sensul in care am obtinut o hartie prin care se certifica originea laptopului intr-o tara membra UE. Greu tare, nu-i asa?!
europeanca
Nou venit

Data înscrierii: 17/Apr/2010

MesajTrimis: Sâm Apr 17, 2010 7:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna! Am inceput sa fac un proiect pe masura 112. Problema este ca apar in biroul de credite din cauza unui credit restant. As vrea sa stiu daca acest lucru poate afecta in vreun fel eligibilitatea prociectului, care sunt sansele ca acesta sa imi fie acceptat, sa primesc banii si sa imi pot extinde ferma. Mentionez ca sunt pot face proiectul doar in numele meu, nu pot numi pe altcineva. Deasemenea as vrea sa stiu daca exista vreaun artificiu care poate fi facut, astfel ca acest fapt sa nu ma afecteze. Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ebi
Senior

MesajTrimis: Dum Apr 18, 2010 7:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DacĂŁ ai achitat restanĂŸa, nu mai este nicio problemĂŁ Ăźn acest sens. Problema pe care mĂŁ tem cĂŁ o ai este alta: ai o fermĂŁ de dimensiunea economicĂŁ cerutĂŁ care sĂŁ fie Âși ĂźnregistratĂŁ?
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum