Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Investitii in energie eoliana
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
burcuta
Nou venit

Data înscrierii: 10/Oct/2007
Locație: timisoara

MesajTrimis: Mie Oct 10, 2007 9:52 pm    Titlul subiectului: Re: energie eoliana Răspunde cu citat (quote)

energy a scris:
loana a scris:
ma intereseaza si pe mine o astfel de investitie, dar nu stiu daca se preteaza in zona la care m-am gandit. imi puteti spune ceva despre zona de campie in apropiere de Oradea? ce informatii ar trebui sa aflu legate de viteza vantului? as putea obtine aceste date de la statia meteorologica a orasului?

Ai aflat ceva!Si eu as vrea tot in judetul Bihor.Eu cred ca sanse mai mari ar fi la munte, sau pe dealuri in jurul orasului Oradea

normal ca acolo dar se pune problema de acces cu utilajele ca sa poti monta centrala eolina si alta e sa fii in apropierea unei retele de medie tensiune 20 kV ca dc nu te-a cam batut d-zeu la pret pana sa ajungi aerian sau in cablu pana la o retea de medie...
bogdan.moldovan
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cea mai buna zone este cea de mare in instalatii si daca o luati asa si pe certificatele verzi nu prea se stie daca iei bani sau nu - dubla subventie , scria cineva despre cat ar fi de profitabila afacerea , afacerea este extrem de profitabila, in cazul in care iei bani pe cv cu o rata de amortizare a investitiei tale in 1-2 ani de zile.
Mai luati in considerare ca electrica face un parc de 50 mil de euro Smile sa-si ridice stafeta la cv presupun , plus ca majoritatea terenurilor din delta au fost cumparate pentru aceasta activitate.
Pana nu este ghid nu aveti de unde sa shtiti absolut nimic, nici din promisiuni , nici din auzite ia suna-ti la ANRE sa vedeti ce raspunsuri primiti.
Am mai auzit de un SF facut pentru asa ceva cu un cost colosal de 1 mil Euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
1835
Nou venit

Data înscrierii: 28/Ian/2007

MesajTrimis: Vin Apr 04, 2008 6:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ideia de a nu mai deschide un nou topic, intreb aici Wink
Stie cineva ce aparatura este necesara pt. crearea de astfel de generatoare si care ar fi pretul estimativ a acestei aparaturi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MatisBogdan
Nou venit

Data înscrierii: 23/Mai/2008

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 12:44 pm    Titlul subiectului: energie eoliana Răspunde cu citat (quote)

Daca vreti un exemplu de proiect privat din Marea Britanie intrati pe linkul asta: http://www.westmill.coop/westmill_home.asp. Costa cam 2000 euro/kw instalatia, turbinele functioneaza in medie la 30% din capacitate, viteza vantului optima e cam de 11 m/s, viteza minima de functionare a unei turbine de 4 m/s. Pentru locatii terestre se pot instala turbine de pana la 2.5 MW. Maritim, 3.6. Cea mai mare din lume are 6 MW si e inland. Nu am gasit o harta a potentialului eolian pentru tara noastra. Industria asta e complet nedezvoltata la noi in tara. Ne-am putea asigura usor cel putin 10% din necesarul intern de curent din tara cu investitii de 3-4 mld euro. Asta e situatia in mare din datele culese de mine. Cu birocratia si legislatia noastra cred ca e cam imposibil sa creezi un wind park aici. Sa mai treaca 5-10 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 7:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MatisBogdan
Ma tem ca daca vreunui gorobete nu ii ies cateva sute de mil de euro din afacerea asta va investi cineva fie si un euro in ea.
Romania? Cui ii pasa...!
Cercetare? Zilele astea se pun pe butuci si ultimele insitute de cercetare. Au locatii in mare parte centrale si fac multi bani... ca afaceri imobiliare.
Daca vei auzi de investitii in eoliana si hidro sa sti sigur ca e afacerea unui mahar de pa la guvern.
burcuta
Nou venit

Data înscrierii: 10/Oct/2007
Locație: timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 29, 2010 1:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cine are idee cat costa o turbina eoliana de 250 kW
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum