Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

pentru service auto se pot accesa fonduri structurale?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
additour
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Dec 01, 2008 2:44 am    Titlul subiectului: pentru service auto se pot accesa fonduri structurale? Răspunde cu citat (quote)

Pentru construirea unui service auto axat pe tinichigerie si vopsitorie se pot accesa fonduri structurale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cisa_consulting
Nou venit

Data înscrierii: 14/Mai/2008
Locație: Bacau

MesajTrimis: Sâm Feb 14, 2009 11:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DA, pentru un service auto se pot accesa fonduri structurale .

O posibilitate o constituie accesarea Programului OperaĂŸional Regiona, Axa prioritarĂŁ 4 - Sprijinirea dezvoltĂŁrii mediului de afaceri regional Âși local , Domeniul de intervenĂŸie 4.3. - Sprijinirea dezvoltĂŁrii microĂźntreprinderilor ; Conditiile elementare, pe scurt, sunt:
- solicitant = microintreprindere adica intreprinderi care au pĂąnĂŁ la 9 salariaĂŸi Âși realizeazĂŁ o cifrĂŁ de afaceri anualĂŁ netĂŁ sau deĂŸin active totale de pĂąnĂŁ la 2 milioane de euro, echivalent Ăźn lei, conform Legii 346/2004 privind stimularea ĂźnfiinĂŸĂŁrii Âși dezvoltĂŁrii IMM, cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare;
- aplicare in mediul urban adica in localitĂŁĂŸi de rang 0, I, II Âși III (capitala, municipii, oraÂșe), conform Legii nr. 351/2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naĂŸional , cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare
- contributia proprie a solicitantului = minim 30% din valoarea eligibilĂŁ a proiectului
- valoarea proiectului intre minim 20.000 Euro si maxim 500.000 Euro
- cofinantare din fonduri publice = maxim 200.000 Euro si maxim 70% din cheltuielile eligibile

Pentru aplicare in mediul rural, activitatea este eligibila in cadrul FEADR, Masura 312 - Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de microintreprinderi , situatie in care solicitantul poate fi chiar persoana fizica ( ce se va constitui ulterior in PFA / II ) sau SC nou constituita.
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Dum Feb 15, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As face o completare:

Pe POR 4.3, beneficiar eligibl poate fi doar o microintreprindere care are cel putin un an de activitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
iulianag
Nou venit

Data înscrierii: 10/Feb/2009

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2009 10:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ceea ce am observat eu consultand aceste ghiduri ale solicitantului este ca majoritatea finanteaza activitati care sunt deja demarate, de cel putin un an fiind conditia. Stia cineva o axa care finanteaza acest gen de activitate, respectiv service auto, si anume achizitonarea de echipamente, dar repet, pentru o idee de afaceri noua.

Va multumesc!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2009 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum ai ajuns la concluzia ca majolitatea axelor de interventii finanteaza doar activitati deja demarate? Ma tem ca faci confuzie intre eligibilitatea ideii de afaceri si eligibilitatea beneficiarului.

As zice ca singura masura de acest gen este POR 5.2 si se refera la dezvoltarea, extinderea structurilor de cazare, unde, intradevar, este nevoie ca respectiva structura de cazare sa aiba minim un an de functionare. In rest, in mediul urban toate celelalte activitati care fac obiectul unei cereri de finantare pot fi nou infiintate, cu conditia ca societatea comerciala (beneficiarul) sa aiba minim un an de activitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
iulianag
Nou venit

Data înscrierii: 10/Feb/2009

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2009 2:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da...ati raspuns la nelamurirea mea. Am facut o confuzie intre eligibilitatea beneficiarilor si eligibilitatea proiectelor. Intradevar se finanteaza investitii noi, dar solicitanti ca si benefeiciari trebuie anumite axe, respectiv domenii de interventii au aceasta conditie: ca solicitantul sa aiba minim un an de activitate. Multumesc frumos pentru clarificari

Numai bine!
Sus
xdx
Nou venit

MesajTrimis: Joi Iun 25, 2009 12:27 pm    Titlul subiectului: Service auto prin PNDR ? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
am si eu nevoie de putina luminare, orice ajutor este apreciat la max ...

Parintii mei detin un teren de cateva mii de metri patrati intr-o comuna langa Cluj.

Impreuna cu ei intentionam sa deschidem un "centru auto" (service, spalatorie, magazin piese de schimb, vulcanizare....).

Intrebarea mea este daca o astfel de aventura se poate incadra in PNDR, si daca exista sanse de aprobare a proiectului mai mari decat daca ar fi in mediu urban.

Mentionez ca terenul este la strada (deci nu e incadrat ca agricol) cu toate utilitatile.

Aceasta ar fi o prima intrebare, mai am vreo doua insa le voi pune in functie de raspuns.

Va multumesc anticipat, apreciez spiritul de intrajutorare de pe forum.

Merci

UPDATE : ah, imi cer scuze, am vazut la al doilea posting din acest tipic ca este posibil prin FEADR:

"Pentru aplicare in mediul rural, activitatea este eligibila in cadrul FEADR, Masura 312 - Sprijin pentru crearea si dezvoltarea de microintreprinderi , situatie in care solicitantul poate fi chiar persoana fizica ( ce se va constitui ulterior in PFA / II ) sau SC nou constituita."

Mai este de actualitate ?

Merci
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 4:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai in vedere, ca daca aplici ca si persoana fizica trebuie sa ai domiciliul pe raza respectivei comune, iar daca aplici ca si persoana juridica, atunci firma trebuie sa fie inregistrata in comuna.
Sus
tpm
Solicitant

MesajTrimis: Joi Iul 09, 2009 12:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

por 4.3 nu mai e activ de mult ! - dupa cum se vede si pe site .....
Sus
tpm
Solicitant

MesajTrimis: Mar Ian 12, 2010 1:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

s-a relansat intre timp POR 4.3 ....vezi finantari active de pe ac. site (din toamna lui 2009)
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum