Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

intrebari privind un ghid turistic

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mikymro
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Joi Dec 03, 2009 9:33 am    Titlul subiectului: intrebari privind un ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua. E primul meu post pe acest forum asa ca vreau sa salut comunitatea.

Si apoi as vrea sa pun cateva intrebari despre existenta si despre posibilitatea obtinerii unor fonduri penrtu un proiect privind crearea unui ghid turistic. Daca sunt ceva solutii, va multumesc de pe acum. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mikymro
Nou venit

MesajTrimis: Vin Dec 04, 2009 8:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari inca odata. Vreau doar sa va rog, in cazul in care nimeni nu are timp de scris un raspuns, as vrea macar un numar de telefon sau o adresa a unui consultant. Va multumesc.

Ultima modificare efectuată de către mikymro la Sâm Dec 05, 2009 5:42 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 04, 2009 9:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu sunt unul.
Sus
mikymro
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Dec 05, 2009 1:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc, am sa va contactez luni.
Sus
pauna
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Dum Dec 06, 2009 8:53 pm    Titlul subiectului: intrebari privind un ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

salutare,
ma bucur sa constat ca mai exista si doritori de lucruri mai *pamantene*. Sunt ghid turistic autorizat incepand din aprilie 2004 si lucrez doar cu clienti straini.
Pe de alta parte, am o firma de consultanta si cred ca pot avea oarece competente in domeniu...
Cred ca in ultima vreme nu sunt prea multe postari pe acest forum din cauza unei oarecare desuetati in care au fost aduse fondurile structurale, care au fost transformate(de catre cine oare?), un soi de sperietoare pentru potentialii beneficiari...
Urmariti spre exemplu programul LEADER, care are un calendar de implementare depasit constant de 3 ani incoace. Oare ce se asteapta pentru a se anunta rezultatele selectiei proiectelor depuse? Cuiva ii este frica sa separe politicul de F.S.?????
Sus
mikymro
Nou venit

MesajTrimis: Lun Dec 07, 2009 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari! As vrea sa cer un numar de telefon unde as putea sa va contactez pentru cateva intrebari. As vrea sa aflu daca exista vreun fond in care sa se incadreze proiectul meu si in ce fel se poate obtine. Daca exista o solutie as vrea sa obtin consultanta pentru crearea proiectului. Multumesc anticipat.
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 11:34 pm    Titlul subiectului: Re: intrebari privind un ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

pauna a scris:
salutare,
......
Cred ca in ultima vreme nu sunt prea multe postari pe acest forum din cauza unei oarecare desuetati in care au fost aduse fondurile structurale, care au fost transformate(de catre cine oare?), un soi de sperietoare pentru potentialii beneficiari...
Urmariti spre exemplu programul LEADER, ...

Sperietoare pentru unii... Sad
Pentru alĂŸii, vreo douĂŁzecidemii......http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?t=Stiri&eID=6051...nicidecum Smile
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Dec 11, 2009 1:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca discutia s-a canalizat spre intermedierea unei relatii contractuale, se muta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
pauna
Solicitant

MesajTrimis: Vin Dec 11, 2009 11:30 pm    Titlul subiectului: ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

E drept ca de la simpla problema de genul "Creare ghid turistic", care este de fapt un lucru total neclar, ambiguu, sau da dovada de necunoastere a respectivelor definitii...se poate ajunge la tot felul de nuante...

Sa analizam succint un simplu studiu de caz care ni se propune, anume situatia proiectelor depuse pana la data de 04.12.2009-selectie:
- masura 112 :pr. depuse 3229, selectate 512, respectiv 15,86%
- masura 121: pr. depuse 4530, selectate 1308, respectiv 28,87%
- masura 123: pr. depuse 606, selectate 329, respectiv 54,29%
- masura 141: pr. depuse 6442,selectate 6262, respectiv 97,21%
- masura 313: pr. depuse 613, selectate 222, respectiv 36,225
- masura 312: pr. depuse 1116, selectate 114, respectiv 10,22%
- masura 322: pr. depuse 3039, selectate 291, respectiv 9,58%

Asadar, depinde ce vrem sa vedem: cele peste 20.0000 proiecte depuse, sau procentele de reusita?

De pilda, procentul cel mai mare de succes a fost obtinut de finantarea fermelor de subzistenta, Masura 141, unde cofinantare este practic nula, conditiile sunt foarte lejere proiectul se putea scrie in 2 ore...

Se observa usor, nici 10% dintre proiectele aferente masurii 322, nu au fost aprobate! Are cineva dintre fauritorii de proiecte pentru administratiile publice locale sa comenteze ceva despre subiect, dar la modul impartial???
Dupa inceperea implementarii celor cu adevarat complexe, se va pune problema cofinantarii si este foarte posibil ca o mare parte dintre cele contractate sa nu se finalizeze, iar pentru celelalte, bani si timp pierduti...
Din vina cui?

In rest sa auzim numai de bine!

Constantin Pauna
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Dum Dec 13, 2009 3:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Morala povestirii fiind ca... ar trebui sa nu mai aplice nimeni, oricum procentul de reusita e mic? Altfel spus, sa avem o atitudine defetista, caci oricum strugurii sunt acri? Cine oare sunt mai de blamat, cei care incearca sau cei care stau si critica?

Suntem la sectiunea cereri si oferte, cred ca atitudinea corecta este sa cautam a lucra cu consultanti mai competenti.
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Lun Dec 14, 2009 11:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pauna a scris:
.....
Sa analizam succint un simplu studiu de caz care ni se propune, anume situatia proiectelor depuse pana la data de 04.12.2009-selectie:
- masura 112 :pr. depuse 3229, selectate 512, respectiv 15,86%
- masura 121: pr. depuse 4530, selectate 1308, respectiv 28,87%
- masura 123: pr. depuse 606, selectate 329, respectiv 54,29%
- masura 141: pr. depuse 6442,selectate 6262, respectiv 97,21%
- masura 313: pr. depuse 613, selectate 222, respectiv 36,225
- masura 312: pr. depuse 1116, selectate 114, respectiv 10,22%
- masura 322: pr. depuse 3039, selectate 291, respectiv 9,58%
Asadar, depinde ce vrem sa vedem: cele peste 20.0000 proiecte depuse, sau procentele de reusita?
De pilda, procentul cel mai mare de succes a fost obtinut de finantarea fermelor de subzistenta, Masura 141, unde cofinantare este practic nula, conditiile sunt foarte lejere proiectul se putea scrie in 2 ore...
Se observa usor, nici 10% dintre proiectele aferente masurii 322, nu au fost aprobate! Are cineva dintre fauritorii de proiecte pentru administratiile publice locale sa comenteze ceva despre subiect, dar la modul impartial???
...... Constantin Pauna

Regret domnule Constantin Pauna, dar cumva tot "din aer" priviĂŸi lucrurile. În primul rĂźnd faptul cĂŁ din 3039 proiecte au fost selectate 291 nu ĂźnseamnĂŁ nicidecum cĂŁ toate celelalte au fost respinse. La proiectele complexe, evaluarea dureazĂŁ mai mult, la cele simple, evaluarea se face mai rapid. CĂŁ unii dintre noi avem obiecĂŸii Âși suspiciuni la modul Ăźn care se fac evaluĂŁrile, este o altĂŁ chestiune Âși am dezbĂŁtut-o Âși o vom mai dezbate Ăźn alte locuri.
În cele peste 20.0000 proiecte depuse vãd cüteva zeci de mii de oameni care nu s-au speriat de fondurile structurale.
pauna a scris:

Dupa inceperea implementarii celor cu adevarat complexe, se va pune problema cofinantarii si este foarte posibil ca o mare parte dintre cele contractate sa nu se finalizeze, iar pentru celelalte, bani si timp pierduti...
Din vina cui?

Nu Âștiu de ce, dar mai degrabĂŁ cele de mai sus Ăźmi sunĂŁ a "bau bau".
pauna
Solicitant

MesajTrimis: Mie Dec 16, 2009 3:58 pm    Titlul subiectului: intrebari privind un ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

De stiut:debutul acestor dezbateri este "crearea unui ghid turistic".
Formularea ca atare este neclara, chiar utopica si din micile polemici rezultate, cel care astepta niste sfaturi nu s-a ales cu nimic, decat cu o incercare de a insufla un optimism un pic exagerat al unor doritori de a se instala pe un podium inexistent, eventual gratie numarului de interventii de pe acest forum.

In fond, acestea sunt cifrele oficiale la data de 4 dec. 2009, la care as dori sa mai adaug una la fel de datatoare de perspective luminoase, anume ca doar 3% dintre fondurile destinate Romaniei de catre UE, au fost atrase pana in acest moment.
Lasati-ne deci domnilor, sa judecam cu mintile noastre aceste cifre seci si sa ne extaziem fiecare dupa gradul de sensibilitate pe care il avem. Sincer, ii fericesc pe cei care pot sa o faca mai bine si mai repede decat mine. Eu raman doar realist.

In rest, imi rezerv dreptul a lectura doar interventiile celor care nu se autoproclama "mai competenti" si mai cu picioarele pe pamant decat altii.

Constantin Pauna

P.S. Daca am deranjat pe cineva care eventual are sume de bani incasate din partea unor APL-uri, scoli, IMM-uri, etc. si pe care i-a linistit ca proiectele lor sunt nu respinse, ci doar nu s-a terminat evaluarea lor, ori se afla pe listele de asteptare, cer scuze! Toate la timpul lor!

Acelasi
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Dec 16, 2009 4:59 pm    Titlul subiectului: Re: intrebari privind un ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

pauna a scris:
De stiut:debutul acestor dezbateri este "crearea unui ghid turistic".
Formularea ca atare este neclara, chiar utopica si din micile polemici rezultate, cel care astepta niste sfaturi nu s-a ales cu nimic, decat cu o incercare de a insufla un optimism un pic exagerat al unor doritori de a se instala pe un podium inexistent, eventual gratie numarului de interventii de pe acest forum.

Faceti presupuneri fara a avea toate datele. Bunaoara, omul ne-a contactat pe noi telefonic si i-am lamurit diferite aspecte. Daca nu a dorit sa posteze continuarea pe forum, nu inseamna ca nu a fost informat.
pauna a scris:

In fond, acestea sunt cifrele oficiale la data de 4 dec. 2009, la care as dori sa mai adaug una la fel de datatoare de perspective luminoase, anume ca doar 3% dintre fondurile destinate Romaniei de catre UE, au fost atrase pana in acest moment.

Atragerea fondurilor se realizeaza dupa scrierea si aprobarea proiectelor, precum si dupa realizarea activitatilor prevazute in proiecte. Procesul nu se realizeaza batand din palme. Ar mai fi de mentionat ca subiectul fondurilor europene nu se reduce la PNDR, dupa cum a fost canalizata discutia.

Din nou pun intrebarea de mai sus si astept un raspuns dincolo de frustrari personale: daca situatia nu este buna, ce ar trebui sa facem?

Va rog sa sesizati verbul a face din intrebare si sa oferiti un raspuns in concordanta cu acest verb.

P.S. Interventia dvs. are legatura cu intrebarea originala privind ghidul turistic in sensul ca... ?
Sus
pauna
Solicitant

MesajTrimis: Mie Dec 16, 2009 7:51 pm    Titlul subiectului: intrebari privind un ghid turistic Răspunde cu citat (quote)

domnule,

Dupa cat de repede te ex...., se pare ca esti cam tinerel...
Nu stiu in ce stadiu de dezvoltare erai prin 1995, cand eu deprindeam micile sau marile secrete ale scrierii, implementarii, gestiunii proiectelor, cu ajutorul unor nume de multe ori sonore din tari europene, iar mai apoi din 1997 impreuna cu diversi parteneri faceam sstrategii de dezvoltare locala, scriam si implementam proiecte pe fonduri PHARE, FRDS, etc.
Nu am timp de tine, cel care iti permiti impertinent sa ma clasifici "frustrat".
Si chiar daca as avea acel timp fizic, deja am conoscut specimene de aceasta teapa!

Apropo:
1. daca tot vrei sa dai lectii, trebuie sa fii pregatit sa si primesti ( totusi ma indoiesc ca esti capabil), fondurile europene se realizeaza dupa respectarea activitatilor unui calendar, iar rambursarea banilor cheltuiti si justificati se face in transe si nu "dupa realizarea activitatilor prevazute in proiecte". Asa cum spui, reiese ca dupa realizarea tuturor activitatilor, ceea ce este fals! Observa ca daca analizam partial un text (cum faci!)si nu in contextul general, poti sa ai surprize;

2.inainte de a intreba ce trebuie sa facem, personal ti se pare ca ai raspuns la aceasta intrebare, sau analizezi cu "spirit revolutionar" fiecare fraza a altuia?

3.cand am citat 3%, evident ca nu numai din PNDR!

C.P.

PS Am raspuns ([ultima oara)! doar pentru ca inca nu am reusit a invata sa intorc si celalalt obraz!
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Mie Dec 16, 2009 9:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pauna a scris:
domnule,
Dupa cat de repede te ex...., se pare ca esti cam tinerel...
Nu stiu in ce stadiu de dezvoltare erai prin 1995, cand eu deprindeam micile sau marile secrete ale scrierii, implementarii, gestiunii proiectelor, cu ajutorul unor nume de multe ori sonore din tari europene, iar mai apoi din 1997 impreuna cu diversi parteneri faceam sstrategii de dezvoltare locala, scriam si implementam proiecte pe fonduri PHARE, FRDS, etc.

Numele meu este legat de accesarea fondurilor europene ĂźncĂŁ din...1992....ÂȘi totuÂși....
firma noastrĂŁ a intrat cu adevĂŁrat Ăźn funcĂŸiune pe aceastĂŁ temĂŁ abia dupĂŁ 1998 cĂźnd cei (din echivalentul de atunci al) UE au constatat cĂŁ pĂźnĂŁ atunci, fondurile au fost risipite de romĂąni cu o nonÂșalanĂŸĂŁ deosebitĂŁ Âși aceasta din cauzĂŁ cĂŁ ei nu Âștiau cĂŁ romĂąnii au o altĂŁ percepĂŸie despe (felul Ăźn care se distribuie) fondurile nerambursabile. ÎncepĂźnd cu PHARE 98 s-au schimbat regulile fiind impus RomĂąniei un sistem mult mai transparent Âși controlabil al modului de utilizare al acelor fonduri. De atunci au putut intra pe aceastĂŁ piaĂŸĂŁ Âși profesioniÂștii, Ăźn concurenĂŸĂŁ cu "piloÂșii".
pauna a scris:
PS Am raspuns ([ultima oara)! doar pentru ca inca nu am reusit a invata sa intorc si celalalt obraz!

Îmi cer scuze pentru faptul cĂŁ mĂŁ implic Ăźn aceastĂŁ "connfruntare" dar nu am observat ca MihaiPatrascu sĂŁ fi manifestat o atitudine ireverenĂŸioasĂŁ. ÂȘi-a exprimat o pĂŁrere ..Âși atĂźt...
Mi-ar face plĂŁcere Âși bucurie sĂŁ rĂŁmĂźneĂŸi Ăźn continuare un membru activ al acestui forum.
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Dec 16, 2009 10:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Of, of, of. Apel la istorie ca sa aratam ce mari am fost (si nu am inteles daca am ramas la fel de mari), dar ii numim impertineti si tepari pe cei care au opinii contrare, in loc de a prezenta o argumentatie de nivel intelectual corespunzator cu pozitia clamata prin apelul la istorie de care vorbeam.

Apel la ratiune si pragmatism, dar in schimb observam poluarea forumului numai cu mesaje de frustrare (mentin afirmatia), care nu aduc nimic in plus in discutie ci doar incearca sa convinga pe ceilalti de... nu am inteles ce, caci in ciuda a doua intrebari directe, raspunsul a fost doar o jignire gratuita.

Uimitor cum fara a cunoaste pe cineva, doar pentru simplul fapt ca nu-ti place cum te combate, ajungem la elucubratii precum cele citite.

Ma simt insa jignit de afirmatia cu totul si cu totul nefondata de "teapa" si astept scuzele dvs.

Multumesc pentru opinia exprimata in sprijinul meu de catre ebi.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Dec 18, 2009 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-au spus deja destule, nu cred ca este in folosul nimanui continuarea acestui flame.

Va rog sa reveniti la subiect altfel voi nevoit sa sterg toata aceasta discutie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum