Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

proiecte de succes

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
spiruet
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Ian 11, 2007 10:25 pm    Titlul subiectului: proiecte de succes Răspunde cu citat (quote)

vreau sa stiu dk exista posibilitatea (prin orice mijloc) sa intram in posesia unor proiecte (care sa ne foloseasca k si matritze) care au avut succes in celelalte state europene.

stie cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 9:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Proiecte de succes din restul tarilor comunitare gasesti o gramada pe net. Chiar si pe www.fonduri-structurale.ro am vazut ca prezinta cateva exemple interesante. Asta ca sa-ti faci o idee.

Dar, ca sa intri efectiv in posesia unui astfel de proiect nu cred ca-i posibil, si nici nu cred ca ti-ar putea folosi prea mult. In fond programele de finantare au fost modelate dupa specificul fiecarei tari in parte. Un proiect care s-a implementat cu succes in Irlanda sau in Polonia nu are cum sa fie 100% aplicabil in RO. Ideea in sine da, o iei si o adaptezi specificului nostru. Dar pentru asta numai ai nevoie de proiectul lor...

Nu ai nevoie de "matrite"... Ai nevoie sa citesti POR si POSurile, ai nevoie sa citesti programele complementare, si manualele de operare pentru fiecare foind in parte (astea, din cate stiu eu inca sunt in lucru) si acolo vei gasi tot ce ai nevoie.

Dupa ce ti-ai clarificat exact ce anume investitie doresti sa realizezi cu fondurile structurale, iti faci Studiul de fezabilitate, iar din Manualul de operare vei gasi Cererea de finantare, la care atasezi Studiul de fezabilitate si restul actelor care vor fi clar si explicit prevazute in Manulaul de operare. Intr-o abordare FOARTE simplificata cam asta e procedura de intocmire a unui poriect de finanantare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cristina.becsenescu
Solicitant

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Apropos de matrite... Stiti cumva daca a aparut pe undeva pe ghidul solicitantului de proiect?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Vin Ian 12, 2007 10:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
spiruet
Nou venit

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 6:59 pm    Titlul subiectului: matritze.. Răspunde cu citat (quote)

mersi adi.

stiu k sunt concepute pe specificul tarii dar am nevoie de un proiect pe care sa lucrez.. sa fac modificari si sa il adaptez pt romania..

spuneai k sunt p net.. unde? inafara de situl europei de unde au luat si cei de la fonduri_structurale.ro .. dar nu vreau doar asa povestea p scurt.. ci chiar proiectul sau macar studiul de fez..
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Ian 14, 2007 9:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un Studiu de fezabilitate are un cost estimat la 1 - 1,5% din valoarea totala a proiectului. Ma indoiesc ca cineva ti l-ar pune la dispozitie moca.

In linii mari un studiu de prefezabilitate face asa o estimare, daca ideea de proiect este realizabila din punct de vedere tehnic si daca are sanse sa fie viabila din punct de vedere economic. Studiul de fezabilitate vine in completare si face o estimare a costurilor. Iar, proiectul tehnic da solutia tehnica (detaliile de executie).

Dar, oricum nu te-ar ajuta. Daca amandoi vrem, sa zicem, sa facem cate un parc de distractii, fiecare in localitatea sa de rezidenta, pe tine nu te ajuta absolut cu nimic SFul meu.

Cum doua parcuri de distractii e putin probabil sa fie identice ca marime, ca oferte de distractie si mai ales locatiile presupun lucrari de amenajare diferite, nu vad cu ce te-ar putea ajuta o estimare a costurilor proiectului meu.

In alta ordine de idei, daca am inteles eu bine, tu ai vrea sa faci ceva, nu prea stii ce, si te-ar interesa sa vezi cam ce au facut altii, poate iti vine vreo idee. Daca-i asa, fara suparare, dar nu cred ca abordezi bine problema...
Sus
danys
Nou venit

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 4:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am vazut nici un proiect afisat pt. societati comerciale!
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 08, 2007 10:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

danys
totul e sa pleci de la ceea ce sti. Daca nu ai experienta in ceva nu te apuca. Fa ce sti tu sa faci mai bine. Sau ce ai vrea sa faci dar deocamdata e la stadiul de hobby. Sti multe despre subiect dar ... atat.
Eu daca as avea bani sti ce as face?
O fabrica de facut mini-elicoptere. Sti ca sunt acelea de 2 locuri, ca niste libelule. Principiul de deplasare e simplu, motorul e simplu, caroseria se face din plexiglass la comanda, structura se poate face intr-o linie tehnologica.
Din estimarile mele nu ar fi mai scump ca o masina mai rasarita.
Dar e doar un vis frumos desi cred ca ar fi ffff profitabil.

As mai deschide un atelier cu meseriasi pentru tunat masini, dar facute la mare arta, cu modificari de caroserie, cu pictura, cu instalatii de sunet de 100 w Shocked
O linie cu toate utilajele costa peste 150 mii euros, fara sa pun si hala care mai costa 100 mii.

Urmaresc cu interes emisiunea American choppers de pe Discovery, e super, asa as face si eu dar cu masini tunate... Comenzi speciale...

Nu cred ca mi-ar da mie bani pentru asa ceva dar as incerca, dai de lucru la cel putin 12-15 oameni, e ceva
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum