Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Heeelp!! Dubla finantare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cedricleo
Nou venit

Data înscrierii: 16/Ian/2008

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 1:56 pm    Titlul subiectului: Heeelp!! Dubla finantare Răspunde cu citat (quote)

Imi poate si mie indica cineva legislatia romaneasca si/sau europeana cu privire la dubla finantare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 2:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fiecare program specifica foarte clar ca sunt interzise accesari de fonduri pentru acelasi proiect din mai multe surse. Unele chiar precizeaza ca o anume perioada de timp sa nu fi beneficiat de finantare (de ex. drumurile care pot fi, teoretic, finantate cam la 5 ani...). Dar daca lucrarea s-a finalizat si mai are nevoie de extinderi, daca nu se precizeaza expres in ghid si instructiuni atunci dupa receptia finala se poate accesa alt program pentru aceeasi lucrare.

Nu stiu daca este lege, e conditie impusa de finantator pentru a se putea urmari mai usor traseul banilor si "culoarea" lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 2:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exista si un act normativ (o sa incerc sa-l caut) care interzice clar solicitarea in paralal de finantare de la mai multe surse pentru acelasi proiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
consultantfonduri
Solicitant

Data înscrierii: 09/Mai/2009

MesajTrimis: Sâm Mai 09, 2009 9:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Directivele europene referitoare la finantare sunt legi prin ele insele. Toate proiectele cu finantare europeana aplicabile in Romania decurg din proiecte europene care "le cuprind", si care se aplica prin ministerele de resort de la noi.

Nu poate exista dubla finantare, fiindca in primul rand se regaseste rar situatia ca un proiect sa poata fi inscris in 2 directii distincte de finantare (in asemenea caz, ar lua un punctaj foarte redus la a doua directie de finantare, fiindca aceea s-ar referi la un domeniu conex - deci exista sansele ca sa fie refuzata cererea de finantare depusa pe directia "secundara" de finantare).

In plus, decontul cheltuielilor se face doar pe baza facturilor ce reflecta cheltuielile eligibile, deci nu se poate depune aceeasi factura de doua ori pentru decont, avand in vedere ca evident contabilitatea proiectului trebuie tinuta si in mod paralel (separat) de contabilitatea firmei beneficiar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum