Forum www.fonduri-structurale.ro

 
Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

intrebare ADI

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
monicaioana
Nou venit


Data înscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Apr 07, 2009 2:14 pm    Titlul subiectului: intrebare ADI Răspunde cu citat (quote)

In cazul constituirii unei asociatii de dezvoltare intercomunitara pentru accesarea de fonduri pe masura 322, formata din doua comune, in ceea ce priveste statutul si actul constitutiv, intrebarea mea este urmatoarea: daca adunarea generala este formata din asociati-in speta comunele prin reprezentanti- primarii, acestia din urma pot face parte si din consiliul director ???
multumesc anticipat
_________________
ioana
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert


Data înscrierii: 11/Ian/2007
Mesaje: 712
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 07, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ADI se formeaza din asocierea comunelor/oraselor prin consiliile locale ale acostora. Primarul reprezinta executivul, reprezentantul primariei, deci e cel mai in masura sa participe in CD al ADI. Mai ales ca acesta semneaza si raspunde singur de cum administraza fondurile ce i se dau prin declaratia pe proprie raspundere.
Prin urmare raspunsul este sigur DA.
_________________
Corectați-mă dacă greșesc, poate așa mai învăț și eu cate ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
monicaioana
Nou venit


Data înscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Apr 14, 2009 7:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In saptamana mare care este ea, am nevoie de iluminare Very Happy referitor la acelasi topic de infiintare ADI, OUG 26/2000 specifica clar ca o asociatie trebuie sa fie infiintata de cel putin 3 membri fondatori. In cazul unui ADI dintre doua comune, cum este corect???
[i]Art. 3. Asociatia se infiinteazĂŁ pe baza liberului consimtĂŁmant al urmĂŁtorilor membri fondatori:
1. Comuna X, reprezentata de X, in calitate de primar
2. Comuna Y, reprezenatata de Y, in calitate de primar
SAU

1. Comuna X, reprezentata de X, in calitate de primar SI Z in calitate de (viceprimar, secretar etc)
2. Comuna Y, reprezentata de Y, in calitate de primar SI W in calitate de (viceprimar, secretar etc)


Multumiri
_________________
ioana
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert


Data înscrierii: 11/Ian/2007
Mesaje: 712
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 14, 2009 11:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mi se pare ca OUG 26 s-a modificat. Ghidul solicitantului spune 2.

Este bine var.1.
Teoretic si recomandabil - contractul de ascociere ar trebui parafat de un jurist/oficiu juridic... dar nici var.2 nu e gresita, cu mentiunea ca a doua semnatura ar fi a secretarului nu a vicelui.
_________________
Corectați-mă dacă greșesc, poate așa mai învăț și eu cate ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> AUTORITATI PUBLICE LOCALE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community