Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

schema ajutor de stat

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fotopoulou
Solicitant

Data înscrierii: 01/Ian/1970
Locație: Atena

MesajTrimis: Sâm Mar 14, 2009 9:47 am    Titlul subiectului: schema ajutor de stat Răspunde cu citat (quote)

buna ziua

multumesc pt ajutorul dat... acest forum e foarte util pt cei interesat in mediul de afaceri

Ultima modificare efectuată fotopoulou la Dum Mar 15, 2009 11:02 am, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Sâm Mar 14, 2009 11:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Formarea profesionala ar putea fi o activitate eligibila in proiect. Oricum ma indoiesc ca Ministerul Muncii se va ocupa personal de formarea profesioanala a acelor angajati.

P.S. Editeaza si schimba titlul intrunul mai sugestiv. "Intrebare" suna cam banal, nu ti se pare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fotopoulou
Solicitant

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 5:55 pm    Titlul subiectului: intrebare pe acelasi subiect Răspunde cu citat (quote)

doar pt o lamurire ..... intreprinderea care obtine o finantare in cadrul schemei de ajutor de stat, poate face un contract cu un centru de formare profesionala in vederea pregatirii profesionale a angajatilor sai ? aceasta cheltuiala este eligibila in cadrul proiectului ?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 7:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poate achizitiona servicii de formare profesionala in baza procedurilor de achizitii publice, sau, in anumite conditii, partenerul poate asigura aceste servicii.

Ca fapt divers, cam toate finantarile din fonduri publice au regim de "ajutor de stat".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 11:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
...Ca fapt divers, cam toate finantarile din fonduri publice au regim de "ajutor de stat".
DupĂŁ socotelile mele doar cam 15% au regim de "ajutor de stat". Ca fapt divers... de regulĂŁ finanĂŸĂŁrile din POSDRU nu au au regim de "ajutor de stat".
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 11:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bagi tu mana in foc ca finantarile pe POS DRU nu au regim de ajutor de stat?
Sus
fotopoulou
Solicitant

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 11:26 am    Titlul subiectului: buna ziua Răspunde cu citat (quote)

finantarile prin POS DRU au regim de ajutor de stat.
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai corect ar fi fost sĂŁ fac referire la FSE (Fondul Social European) care e principala sursĂŁ pentru POSDRU. Dar confuziile din pĂŁcate persistĂŁ Âși Ăźn rĂźndul oficialilor, care sĂźnt schimbaĂŸi dupĂŁ tot felul de criterii mai greu (sau mai uÂșor) de desluÂșit.
Conform art. 87 alin.1 al Tratatului CE, ajutorul de stat este: „orice ajutor acordat de cĂŁtre un Stat Membru sau prin resurse de stat sub orice formĂŁ care distorsioneazĂŁ sau ameninĂŸĂŁ a distorsiona competiĂŸia prin favorizarea anumitor Ăźntreprinderi sau producĂŸia anumitor bunuri, Ăźn mĂŁsura Ăźn care afecteazĂŁ schimbul Ăźntre Statele Membre, Âși va fi incompatibil cu piaĂŸa comunĂŁ”.
ExistĂŁ anumite tipuri de ajutoare de stat – definite chiar Ăźn Tratatul CE – care nu sunt considerate „o ameninĂŸare” Ăźn ceea ce priveÂște competiĂŸia Ăźntre statele membre. Din acestĂŁ categorie fac parte Âși ajutoarele de stat pentru formare profesionalĂŁ, pentru ocuparea forĂŸei de muncĂŁ.
AÂșa cĂŁ, Ăźn opinia mea- Âși a altor specialiÂști Ăźn fonduri UE - Ăźn general nu ar trebui sĂŁ avem limitĂŁri la 200 000 euro pentru cumulul de astfel de proiecte. ÂȘtiu cĂŁ Ăźn Irlanda, Spania sau Cehia Âși presupun nici Ăźn alte ĂŸĂŁri membre mai vechi a UE, nu se aplicĂŁ astfel de limitĂŁri.
Eu cred cĂŁ articolul de la http://www.standard.ro/articol_82801/ajutoarele_de_stat__neschimbate.html se referĂŁ la valoarea maximĂŁ a unui singur proiect. Eu zic cĂŁ un beneficiar poate derula Ăźn decursul a trei ani mai multe proiecte care depĂŁÂșesc pe total 200 000 euro.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fotopoulou
Solicitant

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 3:49 pm    Titlul subiectului: GHIDURILE Răspunde cu citat (quote)

STIE CINEVA CAND VOM PUTEA GASI GHIDURILE AFERENTE SCHEMELOR DE AJUTOR DE STAT ?

Ultima modificare efectuată de către fotopoulou la Mar Mar 17, 2009 5:24 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
fotopoulou
Solicitant

MesajTrimis: Mar Mar 17, 2009 3:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in orice caz va multumesc pt ca astea ce mi-ati spus imi sunt de folos...referitor la ghiduri, ok am inteles... asteptam

O seara buna Rolling Eyes
Sus
simonap
Solicitant

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2009 7:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

S-a lansat draftul ghidului, spre consultare pana pe 26 martie.
http://www.fseromania.ro/images/downdocs/ghid_ajutor_stat_minimis.pdf
Sus
fotopoulou
Solicitant

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2009 9:33 pm    Titlul subiectului: buna Răspunde cu citat (quote)

Da am vazut insa nu are destule clarificari si lispsesc procentele. Pe 26 martie vor publica varianta finala a ghidurilor? Am inca o intrebare, poate ca stie cineva, vor exista 3 ghiduri diferite ?

o seara buna la toti
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum