Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Linie de realizare panouri solare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Zimbrisor
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Pitesti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 1:56 pm    Titlul subiectului: Linie de realizare panouri solare Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua la toata lumea,

Am si eu o intrebare aici, si v-as fi recunoscator dak m-ati putea ajuta. Avem o firma de vreo cativa ani si am vrea sa ii schimbam profilul de activitate si sa achizitionem din Germania o linie tehnologica pt realizarea panourilor solare, atat pt incalzire cat si pt electricitate. Sincer multe detalii nush, dar referindu-ne la pret ca asta primeaza oriunde, pretul se ridica la 1,5 - 2 milioane euro. Credeti ca achizitionarea acestei linii este posibila in conditiile in care detinem in concesiune pe 40 de ani un teren si o hala deja construita in Pitesti? Pe ce axa ne incadram? Orice alte comentarii sunt bine venite. Va multumesc. Ionut Codrea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 2:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca pe POS CCE axa 1. Trebuie sa aplicati pentru constructii si utilaje. Puteti primi pana la 1,5 mil euro
Ioana R
Nou venit

Data înscrierii: 29/Ian/2009

MesajTrimis: Sâm Feb 07, 2009 7:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, domnule Codrea,
Ar trebui sa oferiti mai multe detalii despre firma in cauza: marime, actionariat (in sensul legaturilor acestora cu alte entitati), experienta in domeniu (firma sau persoane), daca firma are rezultat pozitiv in ultimul exercitiu financiar, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 2:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ioana R, deja intri in amanunte. Omul a intrebat daca poate sau nu poate sa obtina bani.
In principiu orice activitate productiva poate sa obtina fonduri pentru dezvoltarea afacerii. Vedeti daca codul CAEN al activitatii dvs se incadreaza in cele finantabile pe POS CCE
Zimbrisor
Nou venit

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 11:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos, in principiu ma interesa dak se poate si axa pe care sa aplic. Mersi inca o data Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Ioana R
Nou venit

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 11:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Marimea firmei nu este un amanunt, pentru ca in functie de aceasta programul poate fi POS CCE Axa 1 sau POR 4.3. Daca firma este microintreprindere (in sensul Legii 346/2004), nu puteti aplica pe POS CCE, programul pentru investitii. Ca microintreprindere, pe POS CCE puteti obtine fonduri pentru consultanta, de exemplu, dar nu pentru investitii.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2009 10:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga Ioana
Nu-mi plac polemicile asa ca voi fi scurta: Omul a zis de o investitie de 1,5-2 mil euro. Ce treaba au microintreprinderile (vezi definitie)?
A mai zis ca detalii nu stie dar daca intentioneaza sa achizitioneze o linie de 1,5-2 mil de euro inseamna ca a derulat ceva afaceri deci poate fi IMM. Atunci se poate incadra in POS CCE Axa 1, domeniul de interventie 1.Investitii in domeniul productiv in accord cu principiile dezvoltarii durabile a mediului si pregatirea pentru concurenta pe piata a intreprinderilor, in special a IMM.
Cum el ti-a furnizat detalii sumare, si tu ii furnizezi detalii sumare dar nici pana acolo incat sa nu sti ce inseamna o microintreprindere...
Ca si cum as vrea sa fac o firma de fabricat conserve de peste si tu ma indrumi sa-mi cumpar prima undita...

Daca esti consultant invata sa gandesti analitic nu sa te trezesti vorbind cum ai invatat tu din carte...
Ioana R
Nou venit

MesajTrimis: Mie Feb 11, 2009 11:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga geo_t,

Mai intai, ai dreptate cu valoarea, daca o iei separat. Daca insa tii cont de faptul ca singur spune ca nu stie prea multe detalii, ca este o activitate noua si ca, pe langa asta mai doreste intr-un alt post sa faca si o alta activitate noua (o minibaza de agrement cu 3 terenuri sintetice de fotbal, un poligon de paintball, un centru de inchirieri biciclete), parca datele problemei pentru gandirea analitica se schimba putin, nu crezi?
Sper sa nu se supere domul Codrea, ceea ce urmeaza nu-l vizeaza pe dumnealui, deoarece nu-l cunosc.

Crede-ma, am discutat cu suficient de multe persoane care-si doreau foarte multe lucruri. Una este dorinta, altceva putinta. Pentru altii a trebuit sa gasesc solutii astfel incat sa se poata incadra pe un domeniu sau altul, chiar daca asta insemna sa mai amane putin perioada in care aplicau, sau ajungeau la concluzia ca puteau privi lucrurile si dintr-o alta perspectiva. Am intalnit si oameni dezamagiti de un consultant sau altul, fie ca le-au spus ca se poate, cand in fapt sansele erau minime, fie invers.
Sunt de parere ca informatiile sumare pot atrage indrumari eronate, chiar daca esti bine intentionat.

Ceea ce nu inteleg eu – si aici poate ma lamureste cineva – este de ce trebuie sa fim neaparat extrem de critici, chiar caustici, la adresa persoanelor pe care nici nu le cunoastem? Oare putina amabilitate costa astazi atat de mult incat nu ne-o putem permite? Intrebari retorice, evident....
Intelesesem ca este un forum prin intermediul caruia sa ne putem sprijini unii pe altii, ca destul ne ataca altii ‘afara’. Chiar si atunci cand eventual gresim, nimeni nu are dreptate intotdeauna.
Mi-as fi dorit sa gasesc aici o alta atmosfera ...
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2009 6:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Putina amabilitate nu strica e drept, dar timpul costa bani... Si cand apare cate unul care sustine de-a dreptul bazaconii, parca incerci sa-ti iei niste masuri minime de autoparare.

Imi aduc aminte, acum vreun an jumate, un forumist m-a abordat pe messenger. Doua zile m-a tocat marunt marunt cu intrebarile, pentru ca la un moment dat, a facut niste confuzii elementare, l-am intrebat direct, si mi-a spus ca este elev in clasa a XII-a si nu stiu ce lucrare are de facut...

Acuma ar trebui sa-mi sterg singur postul pentru off-topic...

Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2009 2:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Meriti scuzele mele... Eu sunt muuuult prea critica... Am sa-ti dau un mic exemplu si poate ma intelegi:
Eu la contabilitate nu ma pricep. Cand am inceput eu afacerile acum vreo 17 ani ma trezeam cu tot felul de amenzi pe contabilitate, penalitati, etc. Ma enervam pe ea ca nu mi-a spus iar ea imi replica senina: Cum adica, nu stiai???? Intre noi fie vorba nici acum nu ma pricep la contabilitate dar am avut un pact cu contabila sa faca ce e de facut, sa ma urecheze cand gresesc si sa priveasca cu intelegere nepriceperea mea.
Exact lucrul pe care eu nu-l fac cu altii...
Scuze.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum