Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Cum selectam consultantul pentru accesarea fondurilor
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 1:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sterlet, geo_t, cum dori??i s?? abord??m ?Âźn continuare problema?
1. Copy paste pe comentariile care le consider jenante Â?i s?? argumentez de ce le consider aÂ?a;
sau
2. S?? consider??m ceea ce s-a comentat pe acest subiect p?¼n?? acum pe ?¼ntregul Forum doar idei de tatonare Â?i s?? relu??m subiectul "consultan??i/firme de consultan????" de la ?¼nceput.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 9:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa renunti la tonul sarcastic ar fi un prim pas.

In fond este un domeniu nou pentru toti, si fiind inca in faza de pregatire, orice discutie "constructiva" este bine venita. Daca nu esti de acord cu argumentele unuia sau altuia dintre useri te rog sa le combati, dar argumentat si fara ironii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2007 12:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun, ar fi o idee sa ne potolim deoarece nu rezolvam nimic asa.
Am cateva judete prin care imi mananc painea si am vazut multe. Ideea a fost ca voiam sa impartasesc din experienta mea. Era util si noilor veniti in zona consultantei sa stie ce se practica si cam la ce pret. Pana la urma e o piata libera si rezista cine poate si cum poate atata timp cat se supune legilor concurentei. Eu cred ca e timpul pentru profesionisti, sustin cu tarie ca amatorismul practicat pana acum nu trebuie sa continue, studiile "cliseu", noul limbaj de lemn, copierea proiectelor "la virgula", parctici de care m-am lovit, lucrari la care am muncit, pe bani frumosi, e adevarat, si care le-am gasit copiate si depuse pentru alt beneficiar, probabil pe aceiasi bani...

In definitiv, de acest consultant poate depinde afacerea noastra. De ce sa-l las sa ma abureasca pe banii mei?! Eu ii platesc originalul si el imi vine cu o copie de 2 lei...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Iul 27, 2007 3:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am fost contactata acum cateva zile de o firma de consultanta pentru niste servicii. Eram in zona si le-am facut o vizita. Voiau sa le fac niste studii pentru a aplica pe PHARE cu cateva proiecte pe mediu (gestionarea deseurilor).
Studiile erau de 2 lei pentru mine (studii topo si geo) si le-am cerut un pret mult peste pretul pietei pentru a-l refuza. De fapt am vrut sa vad cam ce stiu mai ales ca era un domeniu la care chiar ma pricep, pe o tema - statii de compostare - pentru care am facut studii si analize financiare profesioniste. Dar am facut pe fraiera si am inceput sa le pun intrebari: ce e compostul ca eu n-am auzit, cam cum se face, ce-ti trebuie pentru asta, etc. Duduitzele (ca erau 2) incep sa se strambe, sa se scalambaie, ca Bruxelles in sus si in jos, ca ce oameni au adus ele de la Bruxelles, si ce investitori... Bine, si compostul? Care e treaba cu el? Pai sti, de fapt noi am luat un proiect de anul trecut al unei firme si l-am aplicat si la noi. Compostul? Pai... balegar!
Mi-am muscat buza de jos pana la sange, ma manca limba sa nu le fac escroace, dar convenisem cu sotul meu sa nu zic nimic.
Fratilor, erau 11 primari de la 11 comune... pe care astea ii vor fraierii! Habar nu aveau despre ce se vorbeste in propozitie!!!!
Si culmea... cica erau cotate ca bune!
Cand le-am intrebat cum dreneaza partea lichida, unde o transporta, au facut o fosa ceva, merge la canalizare? Canalizare? Pai ce, vreo comuna din Romania are canalizare? Da, are, zic cu naduf. Dupa niste alte strambaturi replica lor inteligenta: sunt strazi in Bucuresti care n-au canalizare si zici tu ca au niste tzarani! Da, au!
Ca o concluzie, fetele erau niste contabile, bune copiste, habar nu aveau cu ce se mananca ce lucrau ele acolo.

Imi pare rau domnule ebi, asta e situatia. Si cred ca eliminarea acestor impostori ar face loc profesionistilor ca dumneata, poate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ABM
Solicitant

Data înscrierii: 03/Sep/2007

MesajTrimis: Vin Sep 14, 2007 6:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
am fost contactata acum cateva zile de o firma de consultanta pentru niste servicii. Eram in zona si le-am facut o vizita. Voiau sa le fac niste studii pentru a aplica pe PHARE cu cateva proiecte pe mediu (gestionarea deseurilor).
Studiile erau de 2 lei pentru mine (studii topo si geo) si le-am cerut un pret mult peste pretul pietei pentru a-l refuza. De fapt am vrut sa vad cam ce stiu mai ales ca era un domeniu la care chiar ma pricep, pe o tema - statii de compostare - pentru care am facut studii si analize financiare profesioniste. Dar am facut pe fraiera si am inceput sa le pun intrebari: ce e compostul ca eu n-am auzit, cam cum se face, ce-ti trebuie pentru asta, etc. Duduitzele (ca erau 2) incep sa se strambe, sa se scalambaie, ca Bruxelles in sus si in jos, ca ce oameni au adus ele de la Bruxelles, si ce investitori... Bine, si compostul? Care e treaba cu el? Pai sti, de fapt noi am luat un proiect de anul trecut al unei firme si l-am aplicat si la noi. Compostul? Pai... balegar!
Mi-am muscat buza de jos pana la sange, ma manca limba sa nu le fac escroace, dar convenisem cu sotul meu sa nu zic nimic.
Fratilor, erau 11 primari de la 11 comune... pe care astea ii vor fraierii! Habar nu aveau despre ce se vorbeste in propozitie!!!!
Cand le-am intrebat cum dreneaza partea lichida, unde o transporta, au facut o fosa ceva, merge la canalizare? Canalizare? Pai ce, vreo comuna din Romania are canalizare? Da, are, zic cu naduf. Dupa niste alte strambaturi replica lor inteligenta: sunt strazi in Bucuresti care n-au canalizare si zici tu ca au niste tzarani! Da, au!
Ca o concluzie, fetele erau niste contabile, bune copiste, habar nu aveau cu ce se mananca ce lucrau ele acolo.

Imi pare rau domnule ebi, asta e situatia. Si cred ca eliminarea acestor impostori ar face loc profesionistilor ca dumneata, poate...

Super tare intamplarea .... am o intrebare ... credeti ca am putea colabora...avem 2 posibili clienti care doresc sa faca centre de reciclare a deÂ?eurilor de materiale plastice si de reciclare a deseurilor electrice si electronice. Credeti ca ne puteti ajuta ?
ebi
Senior

MesajTrimis: Joi Oct 09, 2008 10:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
....Fratilor, erau 11 primari de la 11 comune... pe care astea ii vor fraierii! Habar nu aveau despre ce se vorbeste in propozitie!!!!
Ca o concluzie, fetele erau niste contabile, bune copiste....
Cred c?? ?¼ntre timp v-a??i mai ?¼nt?¼lnit Â?i al??ii cu situa??ii similare. Doar c?? ?¼ntre timp s-au mai schimbat unele lucruri.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Sâm Oct 11, 2008 11:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ce crezi ca s-ar fi putut schimba dl.ebi? S-a schimbat poate faptul ca oamenii si-au dat seama cam cine "i-a facut" dar faptul e consumat.
Nu moare nimeni de niste zeci de mii de lei aruncati in plasele unor ... neprofesionisti...
Am vazut multe si am constatat, in fine, ca e cazul sa nu ma mai apuc sa destept eu lumea.
ebi
Senior

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 12:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
ce crezi ca s-ar fi putut schimba ..........si am constatat, in fine, ca e cazul sa nu ma mai apuc sa destept eu lumea.
Ai vrut probabil s?? zici c??: "nu e cazul sa ma mai apuc sa destept lumea".
Eu cred c?? e cazul.....M-am s??turat s?? tot apelez toat?? ziua-bun??ziua la pilele pe care le am Â?tiind c?? s?¼nt niÂ?te dobitoci nesim??i??i. Cred c?? e vremea s?? nu mai facem "sluj" Â?i s?? impunem ?¼n sf?¼rÂ?it satandardele de calitate....
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 3:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Avand asa o apetenta pentru gramatica, cam cum vezi tu, gramatical si aproape literar vorbind, "venitul vremii", huh?

Cu cuvintele tale!
ebi
Senior

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 2:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tarele limbi engleze. S?¼nt bucuros (chiar fericit) c?? s?¼nt vorbitor nativ de limba rom??n?? Â?i mi s-a oferit din naÂ?tere Â?ansa de a m?? putea exprima clar Â?i f??r?? ambiguit????i. Se pare c?? dintre toate limbile vorbite pe p??m?¼nt doar chineza e mai evoluat?? dec?¼t rom??na.
Deci, revenind la ?Âźntrebarea ta, cred c?? e vorba de "valoarea actual??" sau... actualizat??... depinde de context.
geo_t
Expert

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 8:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cred ca fiecare, in felul sau, poate invata sa-si castige o paine. Nu e treaba mea sa judec daca cinstita sau nu. Revolta vine atunci cand esti comparat cu x sau y, cand sti ce diferenta uriasa este intre calitatea serviciilor tale si ale lor.
Am facut acum cateva saptamani o strategie de dezvoltare pentru o comuna. Trebuia dusa la aprobat la CJ: N-o duc, zice functionarul ce raspunde de investitii, ca mi-o copiaza!

No coment.
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 9:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stai nitel, de unde si pana unde trebuie aprobata strategia de dezvoltare locala de catre CJ?

Trebuie aprobata de catre membrii comunitii in sedinta publica si ulterior insusita de catre Consiliul local si, pusa in practica...

Serviciul specializat din CJ solicita cate un exemplar din strategia fiecarei localitati ca sa aiba si ei o baza de date, dar atat, in niciun caz nu intra in competentele CJ aprobarea unui astfel de document de interes local.

Apropo de strategie, la elaborarea acesteia ai aplicat principiul planificarii participative? Sedinte publice, comitet local de dezvoltare socio-economica, bla, bla, bla, sau ai identificat nevoile comunitatii din biroul primarului, intr-o discutie amicala cu acest, contabila primariei si inca vreo 2, 3 functionari? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 5:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca citesti ghidul, pentru 322 iti trebuie confirmarea de la cj ca lucrarile propuse sunt in strategie. La asta m-am referit si faptul ca iti da in scris l-am echivalat cu o "aprobare"...
Restul e asa cum ai spus tu. Am identificat toate nevoile comunitatii din biroul primarului, le-am selectat pe cele realiste, am mai facut si noi cateva propuneri, pe toate le-am pus pe hartie sub forma unui chestionar si 2 baieti de-ai mei au facut sondaje de opinie pentru 723 locuitori din cca.2000 cu drept de vot. N-am facut sedinte publice pentru ca nu am avut timp, majoritatea oamenilor fiind la camp in perioada aia.
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 9:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca te referi la pctul 3 de la pagina 14...

In orice caz, tot respectul pentru munca ta, sunt convins ca, din pacate, multe localitati rurale nici macar nu-si permit sa viseze la o strategie de dezvoltare locala.

Eu am facut strategia cu pricina dupa manualul impus de Banca Mondiala zonelor miniere (exista si o HG care adopta manualul cu pricina).

Sedintele publice au reprezentat "centrul de greutate", dar, la final pot spune ca a fost o experienta interesanta. Dupa ce am depasit faza in care venea la sedinta "X" sa ne spuna ca "Y" din blocul de alaturi isi arunca gunoiul pe geam, iar "Z" "parfumat" bine de tot, incerca sa ma convinga ca cea mai importanta problema a urbei o reprezinta montarea unei banci si a unei mese in fata blocului in care locuieste, prin aceste intaliniri cu membrii comunitatii chiar am reusit sa identific cateva necesitati majore ale urbei, de care nu aveam nici cea mai vaga idee chiar daca lucram la primarie.

P.S. Cu doi baieti ai chestionat 723 din cei 2000 de locuitori ai comunei? Adica, cca. 1-2 persoane din fiecare gospodarie? Hmmmm...

Si eu am aplicat metoda chestionarelor. Am avut un contract de colaborare cu catedra de sociologie a Universitatii Petrosani. A insemnat practica de vara pentru o grupa de studenti. Am elaborat un chestionar de 2 pagini, si pe parcursul a cca. 2 saptamani au reustit sa completeze 500 de chestionare, la o populatie de 5.000 de suflete...
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 3:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O luna jumatate, atat mi-a luat... Maxim 5-6 familii pe zi... Si asta a fost doar una, am lucrat in total toata vara 9 strategii de dezvoltare in 3 judete, am avut intre 12 si 14 oameni pe teren, toata povestea a durat cca. 3 luni...

Din pacate sedintele publice cam la ce ai spus tu se reduc. Am facut mini-sedinte, pe ulite, cu tata Floarea, nea Costica, etc., am stat la povesti si am notat ce a fost mai interesant.
Din pacate majoritatea satenilor vor sa faca drumuri: la biserica si la cimitir... din cauza faptului ca populatia varstnica atinge pana la 40%...
Batranii nu se gandesc la copii, la viitor, tinerii parinti vor conditii mai bune de trai... dar daca se poate sa fie apa 1 leu...

Am ajuns la vorba unui tip cu care am vorbit mai demult: taranii romani nu vor sa fie mai sanatosi, sa aibe apa si canalizare, sa li se duca gunoiu, sa creasca copiii in curatenie, cu apa curenta... Vor in schimb sa li se faca drumurile ca sa-si poata cara mortii la cimitir pe asfalt...

Mi-a ramas in gand o intrebare de la una dintre "sedintele" noastre de strada: Primarul asta nu vede ca se balega vacile pe drum? Dar erau vacile lor nu ale primarului...

Uf! Lume...
mylalex
Solicitant

Data înscrierii: 30/Sep/2007

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2008 3:09 am    Titlul subiectului: salutare Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua. tuturor! Eu sunt consultant de 2 ani de zile. Am terminat facultatea de management la zi/stat si mi am propus ca dupa ce termin fac sa mi fac propria mea afacere si am ales acest domeniu de finantari. Sincer mi a fost frica la inceput, nu stiam exact ce se intampla, vorba aceea si va rog sa ma scuzati "cu ce se mananca", dar m am ambitionat am stat zile intregi in casa, am urmarit tot ce se poate despre aceste fonduri , m am documentat din legislatie, site-uri, carti, vreau sa zis ca am citit enorm in acest domeniu si nu m a ajutat nimeni. Pur si simplu am zis k asta vreau si asta vreau sa fiu, un consultant. Intr-adevar am intampinat greutati la inceput dar am invatat din greseli si in prezent pregatesc proiecte si sunt fff mandra de mine. Eu nu sunt de acord cu fel de fel de cursuri sau pregatiri organizate de X. Cred ca atata timp cat vrei sa devii cineva si vrei sa ti faci "CEVA" al tau poti face orice.
Va doresc numai bine.
Bianca Militaru
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2008 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iata ca se poate.
Din pacate nu toti tinerii sunt ca tine. Si eu cred ca nu hartiile fac competenta si poti sa faci 100 de cursuri, daca nu te duce mintea... macar esti scolit!

Succes!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum