Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

folclor

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ana60
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Sâm Oct 25, 2008 2:57 pm    Titlul subiectului: folclor Răspunde cu citat (quote)

Se stie ca odata cu" modernizarea" folclorul isi pierde din valoare asa ca am inceput sa initiez un grup de elevi mici ,mici de tot in ale dansului popular moldovenesc.Sunt tare draguti dar m/am lovit de multe lipsuri:costume populare,taxe si transport la diferite ocazii.Cum ma puteti ajuta sa ies din impas?Numai numa trimiteti cu vreun proiect de finantare la Consiliul Local .Multumesc de ajutor. Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mylalex
Solicitant

Data înscrierii: 30/Sep/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 26, 2008 2:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

se pot gasi sponsori sau organizatii spectacole cu bilet de intrare, propuneti un proiect care se poate desfasura de institutia de invatamant din care fac parte elevii pentru obtinerea de fonduri...
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ana60
Nou venit

MesajTrimis: Dum Oct 26, 2008 9:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gand la gand cu bucurie!Prin aceste etape am trecut.Rezultat...zerooooooooo.Cred ca ar mai fi o solutie.M/ar interesa niscaiva concursuri pe aceasta tema unde am putea castiga,sper,ceva bani sau altele ce ne/ar fi de folos.Stiti unde se organizeaza astfel de concursuri?Eu am gasit ceva dar sunt doar cu elevi concurenti individuali(cantec pop. nu dans).Ma puteti ajuta?Unde sa caut? Question
Sus
mylalex
Solicitant

Data înscrierii: 30/Sep/2007

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 2:47 pm    Titlul subiectului: finantare Răspunde cu citat (quote)

Stimata doamna incercati sa luati legatura cu cineva din cadrul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului daca va poate ajuta cu vreo subventie, sponsorizare sau am vazut ca a fost finantat un proiect pe masura 1.1 POSDRU pentru activitati extrascolare si extracurriculare...POoate va mai dau si alte ideii cei de pe site...Multa bafta.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ana60
Nou venit

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 3:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc ca acordati atentie si acestui subiect dar sunt novice in ale netului(unde locuiesc eu a ajuns cam greu net-ul)asa ca v/as ruga sa/mi spuneti cum pot ajunge la acel "proiect pe masura1.1POSDRU".Asta e,daca tot vreti sa m/ajutati.Cu multe multumiri si cu speranta ca nu va necajesc prea mult ,puneti/va rabdarea la/ncercare si ghidati/mi pasii.
Sus
ana60
Nou venit

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2008 3:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Despre minister ce sa mai zic ,chiar ca n/as sti cum sa iau legatura decat daca ma deplasez pana la bucuresti Sad
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2008 10:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din fondurle structurale, chiar daca reusesti sa obtinti finantare petru un astfel de proiect, trebuie sa faci dovada sustenabilitatii proiectului.

Adica, vreau sa spun ca este putin probabil sa obtii bani pentru o formatie de dansuri populare pentru achizita de costume, echipamente tehnice, si de ce o mai fi nevoie, daca nu poti face dovada ca dupa implementarea proiectului acesta se va putea autosustine.

Totusi pentru acest gen de activitati cele mai accesibile surse de finantare raman tot autoritatile publice la nivel loca sau judetean sau vreun program guvernamental de sprijinire a activitatilor culturale.
Sus
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 3:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O prima etapa ar fi cooptarea parintilor, din familie, din rude, se gasesc costume populare.
Apoi instruirea... tot pe banii parintilor. Nu stiu ce inseamna copii mici, cat de mici? Se plateste un instructor cate 2 ore de 2 ori pe saptamana. Sunt multi copii deci sumele nu vor fi mari. Incepeti prin a pregati serbarea scolara...
Ideea de a forma o trupa de dans e buna dar daca sunt prea mici, acestia vin si pleaca, costumele raman mici, nu poti sa cumperi in fiecare an costume.
Cred ca la inceput va trebuie, pe langa vointa si dragostea pentru copii, putin management al activitatilor.
Eu n-as incepe dansuri populare cu elevi mai mici de clasa a V-a sau a VI-a... Poate doar o pereche mai mici, care sa dea putina "culoare".
Costume mai se gasesc, directia judeteana de cultura stie cam cine mai detine costume. Eu stiu ca mama ne facuse costume din niste camasi de noapte cusute cu rauri...cum se fac la tara. Le-a taiat, le-a croit, au iesit minunat.
Apoi daca acesti copii sunt talentati, parintii sigur vor da bani deoarece dansurile populare se "vand" destul de bine. Am asistat de curand la Muzeul Satului in Bucuresti la o expozitie de arta populara de Sf. Dumitru. Dansatorii au fost cei mai aplaudati iar curtea Muzeului Satului a fost neincapatoare pentru cati spectatori platitori au fost.
Pana nu incepi...
ana60
Nou venit

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 7:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Echipa de dansuri populare e alcatuita din elevi de 7/9 ani si/mi pare rau ca spuneti ca e greu pt a "instrui" astfel de elevi.Vreau sa va spun ca au fost televizati pe postul local TELEM/Iasi si ETNO TV dar toate filmarile au costat si nu mai am curaj sa mai cer bani de la parinti iar din buzunarul propriu m/am cam saturat sa dau.Instructor?Eu sunt.Bani ne-ar trebui pt.deplasari si taxe filmari etc.Sambata vom participa la un Simpozion National la Cajvana.Pt.deplasare si alte cheltuieli de unde credeti?De la parinti si de la subsemnata.Dar pana cand?Si daca nu credeti ca sunt excelenti v-as ruga sa-ncercati sa-i vedeti pe www.trilulilu.ro,video,sectiunea vedete,cautare "vesnicia s/a nascut la sat".Astept comentariile dumneavoastra dupa viyionare.
Sus
ebi
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 6:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Contactez??-m??. Poate g??sesc niÂ?te sponsori.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ana60
Nou venit

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 9:18 pm    Titlul subiectului: folclor Răspunde cu citat (quote)

doamna/domnule ebi se pare ca nu reusesc sa va contactez pe adresa data asa ca v/as ruga sa comunicam pe adresa anita_anisia@yahoo.com Multumesc pentru interesul de/a ne ajuta.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum