Forum www.fonduri-structurale.ro

 
Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

tva pentru ong

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
kazmer
Nou venit


Data înscrierii: 22/Aug/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 11:26 am    Titlul subiectului: tva pentru ong Răspunde cu citat (quote)

Ma interesez daca stie cineva ce se intampla cu tva aferent cheltuielilor eligibile. Adica in cazul unui ONG trebuie platit de ONG sau se ramburseaza? Caci exista o Ordanata a Guvernului 29/2007 care spune ca ONG beneficiaza de tva aferent cheltuielilor eligibile dar nu se precizeaza cum. Caci in proiect tva este cheltuiala neeligibila, si trebuie sa facem declaratie ca vom finanta din surse proprii toate cheltuielile neeligibile.
Stie cineva cum merge procedura???
Kazmer
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicolescu5
Nou venit


Data înscrierii: 01/Ian/1970
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Sep 07, 2008 12:30 am    Titlul subiectului: tva - ong Răspunde cu citat (quote)

Buna!

Din cate ne-am dumirit noi pana acum (inca incomplet) ar fi doua aspecte: exista ONG-uri platitioare de TVA, care si-l primesc de la stat inapoi in limitele legale, ca si firmele. Al doilea aspect l-am zarit chiar azi pe la sfarsitul unui ghid al solicitantului din axa 6, unde scria asa (pag. 73 din ghidul nr.54)

16.4 Instruc??iuni privind plata TVA
Sumele pentru acoperirea pl????ii TVA vor fi acordate conform legisla??iei ?Âźn vigoare.
Cererea de plat?? a TVA va ?Âźnso??i cererea de rambursare a costurilor eligibile efectuate ?Âźn cadrul
proiectului.
Beneficiarii au obliga??ia de a respecta prevederile Codului fiscal Â?i ale legisla??iei ?¼n vigoare
privind TVA.


Presupun (doar presupun! ramane sa vorbim cu contabilul) ca se va returna si TVA-ul separat, in urma depunerii unei cereri suplimentare. Oare am dreptate?

Cu bine,
N.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dor64
Specialist


Data înscrierii: 01/Ian/1970
Mesaje: 69

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

kazmer, OG 29/2007 aprobata prin Legea 249/2007 si modificata de prin OUG 37/2008 si OG 19/2008 prevede modul de alocare si gestionare a instrumentelor structurale sub obiectivul convergenta pentru toti beneficiarii eligibili (public si privat) iar la art. 5 teza 1 prevede:
ART. 5
Sumele aferente contribu??iei publice na??ionale pentru fiecare program opera??ional se cuprind astfel:
1. ?Ćœn bugetul Ministerului Economiei Â?i Finan??elor - Ac??iuni generale, ?Âźn pozi??ia global?? distinct?? denumit?? "Cofinan??area asisten??ei financiare nerambursabile postaderare de la Comunitatea European??" pentru:
a) sumele reprezent??nd cofinan??are public?? din fonduri de la bugetul de stat;
b) sumele necesare asigur??rii prefinan????rii;
c) sumele necesare continu??rii finan????rii proiectelor ?Âźn cadrul programelor opera??ionale, ?Âźn cazul indisponibilit????ii temporare a fondurilor comunitare;
d) sumele necesare finan????rii cheltuielilor aferente transferului de fonduri din conturile Ministerului Economiei Â?i Finan??elor ?¼n conturile beneficiarilor sau unit????ilor de plat??;
#M3
e) sumele pentru acoperirea pl????ii taxei pe valoarea ad??ugat?? aferente cheltuielilor eligibile efectuate ?Âźn cadrul proiectelor finan??ate din instrumente structurale ?Âźn cadrul programelor opera??ionale.


Normele de aplicare ale OG 29 au fost aprobate prin Ordinul 911/2007 iar prin Ordinul 80/2008 au fost aprobate Instruc??iunile privind deschiderea Â?i func??ionarea conturilor pentru gestionarea asisten??ei financiare nerambursabile Â?i a fondurilor de la bugetul de stat, ?¼n cadrul obiectivului convergen????.
Este adevarat ca toata lumea este la inceput, inclusiv cei de la AM si OI, dar faptul ca se va returna TVA-ul aferent cheltuielilor eligibile este foarte clar, modul de punere in aplicare a legislatiei mai lasa inca de dorit. Confused

@nicolescu5, daca exemplul dat este din POSDRU (unde stiu ca sint ghidurile numerotate asa) modifcarile aduse la OG 29 prevad acordarea prefinantarii in toate fazele implementarii proiectului, in cazul in care nu ai aflat inca, ceea ce cred ca este un real ajutor pentru aplicantii eligibili.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community