Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Statie epurare ape uzate

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
elpida
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 10:17 pm    Titlul subiectului: Statie epurare ape uzate Răspunde cu citat (quote)

sunt in acest moment in fata unei dileme. caut niste informatii pe care nu le mai gasesc sub nici o forma, si nici nu stiu unde le-am vazut, desi salvez tot ce tine de structurale.
am nevoie de informatii referitoare la conditiile de finantare pentru investitii ce consta in alimentarea si eliminarea apei uzate (statii de epurare).
am nevoie de o trimitere la un link sau ceva de genul asta, (in afara de ceea ce este publicat pe siteul acesta la PO-mediu).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 10:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ce faza esti cu proiectul?

Poate te ajuta:

De curand a fost lansata o schema de finantare pentru granturi pentru
sectorul public pentru pregatirea de proiecte in domeniul protectiei
mediului, in cadrul PHARE 2005. Prin aceasta schema de finantare se
pot pregati urmatoarele proiecte: studii, studii de piata, analize
cost-beneficiu, studii de prefezabilitate, studii de fezabilitate,
studii de impact asupra mediului, pentru urmatoarele domenii: deseuri,
apa si apa uzata, calitatea aerului, biodiversitate/ protectia naturii.

Finantarea nerambursabila poate fi cuprinsa intre 10.000 si 75.000
Euro, si presupune si o cofinantare din partea solicitantului de 10% cash.

Termenul de depunere este de 01.03.2007.

Noi apartinem de Agentia de DEzvoltare V Vest (TM, AR, CS si HD), dar am inteles ca toate ADRurile au lansat in paralel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
elpida
Junior

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 10:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

situatia sta cam asa.
sunt in discutii cu niste primarii comunale. vor sa facem mai multe, de la modernizare infrastructura rutiera pana la alimentare cu apa si statii de epurare.
am citit conditiile pt primarii (dezvoltare, conditii, eligibilitate) insa in acest moment le am doar in cap. nu si pe hartie.
trebuie executat de acum inainte studiul de fezabilitate.
pur si simplu nu mai stiu in ce am gasit conditiile de eligibilitate pentru ei, si cota parte de finantare (am pierdut pur si simplu acel document, desi bagam mana in foc ca pe po mediu il citisem
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 11:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fiind vorba de autoritati publice locale, garantat cota lor de participare este de 2%.

Imi permit sa abordez cateva aspecte, fiind vorba de autoritati publice locale:

1. Obligatoriu trebuie sa aiba intocmita strategia de dezvoltare locala a localitatii. Si proiectul cu pricina sa fie inclus in aceasta strategie, si implicit in strategia de dezvoltare a judetutlui. O autoritate publica locala nu va putea obtine finantare pentru un proiect care nu este inclus in strategia de dezvoltare locala (si cea judeteana).

2. Sub o forma sau alta (detaliile vor aparea in ghid, sper...) va tebui sa ai acceptul cetatenilor ca vor acest proiect. Adica vor accepta sa se racordeze la reteaua de canalizare modernizata, in cazul tau. Exista riscul ca primaria sa faca o retea de canalizare superperformanta, iar apoi costurile de exploatare sa fie prea mari si membrii comunitatii sa refuze sa fie beneficari ai retelei de canalizare (costuri prea mari pentru ei..). Este putin probabil, dar in practica UE s-au intalnit cu astfel de cazuri.

3. Daca e vorba de mai multe localitati cu atat mai bine. La fondurile structurale vor avea prioritate la finantare proiectele integrate. Ai nevoie de o asociere intre comunele respective (hotarari ale consiliilor locale de asociere in vederea implementarii proiectului XYZ). Prin proiect integrat inteleg pe de o parte asocierea mai multor localitati iar pe de alta parte abordarea complexa, adica modernizare alimentare cu apa, modernizare retea de canalizare, reparare drumuri, etc. Evident nu le faci pe toate odata, dar acesta sa fie proiectul mama si propui pentru implementare subproiectul retea de canalizare pentru perioada de ... Daca optezi pentru o astfel de abordare iti recomand sa citesti si Programul complement POR, Axa prioritara 5, dezvoltare urbana durabila. Asta in cazul in care printre comunitatiel care vor s se asocieze exista si orase. Sigur trebuie sa fie ceva de genul asta prevazut si in FEADR daca-i vorba exclusiv de mediu rural.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
elpida
Junior

MesajTrimis: Dum Ian 21, 2007 11:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="adi_c"]Fiind vorba de autoritati publice locale, garantat cota lor de participare este de 2%.

Imi permit sa abordez cateva aspecte, fiind vorba de autoritati publice locale:

1. Obligatoriu trebuie sa aiba intocmita strategia de dezvoltare locala a localitatii. Si proiectul cu pricina sa fie inclus in aceasta strategie, si implicit in strategia de dezvoltare a judetutlui. O autoritate publica locala nu va putea obtine finantare pentru un proiect care nu este inclus in strategia de dezvoltare locala (si cea judeteana).

mmm.....sincera sa fiu o sa trebuiasca vazuta asta clar. nu am luat eu personal legatura cu primariile respective, numai ca..ma cam indoiesc ca au asa ceva. ideea e ca am experiente pe Asoc Fam si Soc Comerciale pana acum. pt primarii nu am lucret de asta zic ca trebuie bine stabilit ce trebuie facut, si aiurea e ca nici nu stiu nici i, si noi nu prea avem cum sa ii sfatuim, neavand o baza reala
Sus
AQUANOVA SERVICES
Nou venit

Locație: BAIA MARE

MesajTrimis: Lun Ian 22, 2007 3:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vreau sa stiu daca ma puteti ajuta cu o informatie, ca in mirobolantul nostru oras nu stie nimeni: poate primi fonduri o societate comerciala pentru dezvoltarea firmei?
in sensul ca firma ar vrea sa construiasca o hala de depozitare si sa achizitioneze utilaje pentru reabilitari foraje si puturi de alimentare cu apa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 12:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Care-i mirobolantul tau oras? Very Happy

Du-te pe site, in partea stanga ai sa gasesti un link "programe coplement" Ia-le la rand si citeste macar axele prioritare, pana gasesti ceva la care crezi ca te-ai putea incadra.

Te asteptam sa ne zici si noua daca ai gasit ceva interesant p-acolo.
Sus
AQUANOVA SERVICES
Nou venit

Locație: BAIA MARE

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 12:45 pm    Titlul subiectului: gasit informatii Răspunde cu citat (quote)

merci pentru sfat. am gasit intr-adevar cateva informatii dar acum nu stiu data limita de depunere a cererilor sau a proiectelor (ma gandesc ca asta e ordinea: cerere de finatare, dupa care urmeaza proiectul). ma incadrez la Programul operational cresterea competitivitatii economice - axa prioritara 1.
cand va aparea Ghidul solicitantului?
proiectele se pot face doar de firmele de consultanta?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 1:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ghidul solicitantului urmeaza sa apara. Cand? Grea intrebare...

Probabil fondurile structurale vor putea fi accesate incepand cu luna iulie.

Practic proiectul de finantare (la asta te refereai?) o sa constea din cerea de finantare tipizata, pe care o vei gasi in ghid, si la care vei atasa resutl documentelor solcitate in ghid. Sigur ti se va solcita un Studiu de fezabilitate.

Tot in ghid va fi precizata vreo eventuala restrictie de genul ca pot fi depuse doar proiecte intocmite de firme de consultanta, dar eu personal nu am nici un motiv sa cred ca vor fi astfel de restrictii
Sus
dragos
Nou venit

MesajTrimis: Joi Feb 01, 2007 10:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

primele variante ale ghidurilor solicitantului vor fi gata in martie. le veti gasi pe acest website.
Sus
denisabuzatu
Nou venit

MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 11:38 pm    Titlul subiectului: proiecte canalizare Răspunde cu citat (quote)

In legatura cu proiectele de canalizare si alimentare cu apa.:
- pot fi finantate din POS Mediu AXA 1. Ghidul a fost publicat

- nu este vorba de strategii locale ci de asa numitele Master planuri judetene care in acest moment se realizeaza in cam toate judetele si care vor face parte din proiectele ce se vor depune.

- beneficiarii eligibili sunt Operatorii Unici, adica societatile comerciale pe actiuni care au ca actionari Consiliile Locale din orase.

- in nici un caz nu se vor finanta din POS Mediu alimentari cu apa si canalizari pentru comune in aceasta perioada de programare.

- orasele sunt cele care au cele mai mici perioade de conformare in anexa la Tratatul de aderare asa ca ele vor beneficia de finantare mai intai.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Feb 09, 2008 12:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De Master planuri ai nevoie in special pentru axa 1 din POR. Dar ca si autoritate publica locala, pentru orice proiect soliciti finantare, trebuie sa dovedesti ca acel proiect isi propune sa rezolve o problema reala a comunitatii.

O strategie de dezvoltare a localitatii pe termen mediu, elaborata pe principiul planificarii participative (adica, implicarea efectiva a cetatenilor...) care sa includa in planul de actiune proiectul pentru care soliciti finantare este una din modalitatile de a demonstra ca respectivul proiect vine in intampinarea unei necesitati a comunitatii.

In nici un document legat de FS nu se solicita explicit realizarea unei strategii de dezvoltare a localitatii, in schimb nu prea vad cum altfel poti dovedi ca proiectul propus va rezolva o problema reala a comunitatii.
Sus
andrei_pavelescu
Nou venit

Data înscrierii: 20/Oct/2008

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Alimentare oras Răspunde cu citat (quote)

Stie careva cum pot sa acesez fonduri pentru canalizare apa menajera si canalizare pluviala pentru un oras?
Habar nu am daca exista asemenea fonduri.....aveti ceva idei?
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2008 1:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

POS Mediu, Axa 1, prin Operatorul Regional (daca s-a constituit).
andrei_pavelescu
Nou venit

Data înscrierii: 20/Oct/2008

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2008 1:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am sunat la ADR si mi-au spus ca doar la un oras cateva strazi/bulevarde nu finanteaza, trebui un proiect mare..... Shocked...sorry am sunat chiar la organismul intermediar ca raspunde de regiunea respectiva
Sus
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca orasul are peste 100 mii de locuitori poate aplica singur prin Operatorul de apa-canal din zona (firma care administreaza), daca nu are atunci trebuie sa se realizeze o structura asociativa care sa cuprinda minim 100 mii locuitori (oras+comune limitrofe care pot beneficia de AA sau Canal din gospodaria de apa/apa uzata a orasului). Legislatia de constituire a Operatorului Regional o gasesti pe net.
Si CL poate constitui o structura asociativa si sa desemneze alt Operator in cazul in care nu-l doreste pe cel existent. Se deleaga serviciile si... gata. Mai ramane de facut proiectul, de data aceasta pentru toata regiunea.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum