Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

proiect pe energie eoliana

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
uonut
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 12:55 pm    Titlul subiectului: proiect pe energie eoliana Răspunde cu citat (quote)

Salut

Sunt nou pe acest forum si sincer as avea nevoie de ajutor si as avea nevoie si de un Mare HELP Very Happy

Sunt interesat in implementarea si dezvoltarea unui proiect pe energie eoliana...ma rog cu cateva turbine..inca nu m-am hotarat asupra puterii instalate pe fiecare turbina.

Dar inainte de toate am incercat sa ma documentez in legatura cu ceea ce se intituleaza "Obtinere de fonduri nerambursabile". Am tot intrat pe www.fonduri-structurale.ro sa documentez pe ce Axa, respectiv de pe ce Ghid as putea obtine informatii

Am gasit AXA PRIORITAR?? 4 – CreÂ?terea eficien??ei energetice Â?i a siguran??ei ?Âźn aprovizionare, ?Âźn contextul combaterii schimb??rilor climatice
SUBAXA 4.2. Valorificarea resurselor regenerabile de energie pentru producerea de energie “verde”; Insa de vreo luna urmaresc si nu apare nici un ghid. Cu toate ca pe Subaxa 4.1. Energie eficienta Â?i durabila (?Âźmbun??t????irea eficien??ei energetice Â?i a sustenabilit????ii sistemului energetic) ghidul a aparut.

NELAMURIREA MEA CONSTA IN FAPTUL CA NU STIU CE TREBUIE SA FAC PENTRU A REALIZA UN PROIECT PE ENERGIE EOLIANA. AS DORI SA STIU CE COFINANTARE POT OBTINE - PANA LA CAT %???, CE CONDITII TREBUIE SA INDEPLINESC??? SAU DACA POT IMPLEMENTA ASTFEL DE PROIECTE SI IN CADRUL ALTOR MASURI???

Va multumesc frumos si astept cu nerabdare cateva raspunsuri Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan.moldovan
Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 12:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La ora actuala nu este legislatie pentru vinderea energiei eoliene daca nu sunteti inregistrat ca si producator de energie electrica, plus dupa cum spuneam si intr-un post anterior este o mica problema cu dubla subventionare pt certificatele verzi. Costul unei centrale eoliene de 1 Mwh este de cam 1 milion de euro. Plus ca mai trebuie x y z anexe , diferite studii si asa mai departe , pana nu apare ghidul nu puteti face nimic.
Sus
uonut
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 1:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc frumos pentru informatie Wink
Sus
larionut
Nou venit

Data înscrierii: 27/Aug/2008
Locație: Cluj Napoca

MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 10:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

draga uonut

da citesti bine AXA PRIORITAR?? 4---SUBAXA 4.2 o sa observi ca se prezinta valorile concrete cu referire la procentele de cofinatare.

70 % pentr inteprinderi mic
60 % pentru mijlociii
50 % pt inteprinderi mari

mai este 98 % pentru autoritati publice locale, primarii sau cum le-o fi zicand.

Mai se discuta de dubla finantare pe aici si aceasta se rezuma la 16% pentru inteprinderi dar este adresata proiectelor la scala mare.

Apropo aici gaseste mult asteptatul ghid http://amposcce.minind.ro/fonduri_structurale/pdf/Ghidul_Solicitantului_RES_final.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIU, ENERGII ALTERNATIVE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum