Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

intrebari care te macina cu privire a fondurile-structurale

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stelas23
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 12:02 am    Titlul subiectului: intrebari care te macina cu privire a fondurile-structurale Răspunde cu citat (quote)

intrebari:
-in cazul in care realizez un proiect eligbil,aprobat de catre comunitatea europeana,cum se va desfasura finantarea acestui proiect?
-banii se vor da toti o data?
-se vor face audituri de catre uniunea europeana cu privire la fondurile alocate?
-voi avea de a face cu institutiile publice din romania?
-dupa realizarea proiectului,acesta cum va fi trimis catre u.e si unde anume?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 12:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Etapele ar fi urmatoarele (aproximativ):
- semnezi contractul de finantare
- incepi executia PE BANII TAI
- in functie de cate transe de decontare ai semnat incepe DECONTAREA cheltuielilor. Trebuie patrate toate facturile... Nimic nu se plateste fara factura, nimic fara certificat de conformitate... Altfel nu ti se deconteaza nimic. Pentru investitiile mari se va face licitatie musai.
- de institutiile publice te vei lovi in faza de avizare: urbanism, mediu, electrica, telefoane, gaze, etc in functie de specificul lucrarii. In buget vei prinde bani si pentru avize si acorduri
- cum sa fie trimis proiectul catre UE, ce sa faca aia cu el?
Nu ai inteles care e rostul fondurilor? Te ajuta sa realizezi infrastructura sau sa te dozvolti si sa ajungi pe picioarele tale... In mare fie spus si mai simplificat...

Cel mai bine ar fi sa citesti cat mai mult despre asta... pentru inceput...
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Ian 23, 2007 1:01 am    Titlul subiectului: Re: intrebari care te macina cu privire a fondurile-structur Răspunde cu citat (quote)

stelas23 a scris:
intrebari:
-in cazul in care realizez un proiect eligbil,aprobat de catre comunitatea europeana,cum se va desfasura finantarea acestui proiect?
-banii se vor da toti o data?
-se vor face audituri de catre uniunea europeana cu privire la fondurile alocate?
-voi avea de a face cu institutiile publice din romania?
-dupa realizarea proiectului,acesta cum va fi trimis catre u.e si unde anume?

raspunsuri:
- rasfoieste un pic programele complement (le gasesti pe acest site) si vei descoperi multe chestii interesante acolo;
- probabil o sa ti se para aiurea, dar in momentul de fata pana si institutiile publice din Romania sunt institutii ale UE, si da, inevitabil vei avea de-a face cu ele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

Junior

MesajTrimis: Vin Ian 26, 2007 11:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ATENTIE !!!!!!!!!!!!!!

Cheltuielile pentru proiectele care vor fi finan??ate din fonduri structurale sunt eligibile ?Âźncep??nd cu data de 1 ianuarie 2007, chiar dac?? Programele Opera??ionale vor fi aprobate abia ?Âźn semestrul doi al acestui an. Cu alte cuvinte, dac?? un proiect va fi aprobat pentru finan??are ?Âźn cadrul unui anumit program opera??ional ?Âźn luna iulie, iar el este implementat ?Âźnc?? din ianuarie 2007, vor fi decontate din fonduri structurale toate cheltuielile, nu numai acelea de dup?? iulie.

sursa: http://www.gov.ro/presa/afis-doc.php?idpresa=52806&idrubricapresa=1&idrubricaprimm=&idtema=&tip=&pag=&dr=

Ce parere aveti???
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Ian 27, 2007 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Suna tentant, dar cine se risca?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
stelas23
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Ian 27, 2007 7:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cine poate realiza proiectele ?doar institutiile publice?sau se poate realiza un proiect si de catre o persoana fizica care are de ex o propietate intr-o zona turistica si vrea sa o transforme intr-o pensiune turistica?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Ian 27, 2007 8:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Rasfoieste nitel programele complement la POR si la POS-uri si ai sa vezi in functie de domenii cine pot fi aplicanti elgibili.

Ca si persoana fizica, nu esti eligibil.
Sus

Junior

MesajTrimis: Sâm Ian 27, 2007 8:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O persoana fizica pur si simplu nu poate accesa nici un fond pt ca nu are personalitate juridica. Cel mai simplu si cel mai ieftin ar fi autorizarea pe Persoana Fizica Autorizata. Dar aceasta forma nu este intotdeauna ok pt ca nu puteti angaja forta de munca. Spre exemplu, un proiect de pensiune nu poate fi realizat pe PFA pt ca este imposibil de demonstrat ca o singura persoana se poate ocupa de masa, cazare, etc pt 10 camere.
Daca vreti un tractor, acesta poate fi luat pe PFA.

Junior

MesajTrimis: Sâm Ian 27, 2007 8:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Suna tentant, dar cine se risca?

Asta era si intrebarea. Putema avea incredere in guvern? Oricum, cred ca banca va dori sa vada contractul de finantare semnat inainte sa asigure creditul.
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Sâm Ian 27, 2007 10:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cam toate ghidurile solicitantului si manualele de operare pe care le-am rasfoit pana acum, ziceau, si inca cu litere bolduite cu nu sunt eligibile cheltuielile angajate inainte de semnarea contractului de finantare.

Guvernul zice, nu-l doare gura, dar banii nu-i va da guvernul... Eventual daca respectivul comunicat se transforma in vreo Hotarare de guvern publicata in Monitorul Oficial, mai putem discuta, dar asa, doar pe baza unor comunicate de presa eu unul nu m-as baga...

Apropo, eu aveam impresia (daca stau bine sa ma gandesc chiar nu stiu de unde si de ce...) ca Persoanele fizice autorizate nu prea intra in randul aplicantilor eligibili. Ai citit tu vreundeva ca PFA poate fi eligibil?
Sus

Junior

MesajTrimis: Dum Ian 28, 2007 12:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Apropo, eu aveam impresia (daca stau bine sa ma gandesc chiar nu stiu de unde si de ce...) ca Persoanele fizice autorizate nu prea intra in randul aplicantilor eligibili. Ai citit tu vreundeva ca PFA poate fi eligibil?

Vorbesc din experienta SAPARD-ului. Dar este imposibil ca la FS din agricultura sa nu apara si PFA. Gandeste-te ca sunt PFAuri cu 30sau 50 ha arabil. Astia nu-si pot luaa utilaje? Pe SAPARD au putut.
stelas23
Nou venit

MesajTrimis: Lun Ian 29, 2007 1:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

atunci pun altfel problema.daca eu am o propietate intr-o zona turistica,o casa cu cel putin 10 camere si doresc sa o transform intr-o cabana turistica,eu fiind propietarul acesteia,fiind inscris la camera de comert si industrie si totodata fiind si persoana juridica,pot sa elaborez un proiect ptr a putea fi finantat cu fonduri structurale ptr a-mi transforma "amarata" de casuta care o am la ora actuala in "spelendoarea" de cabana pe care doresc sa o realizez?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Ian 29, 2007 3:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Respectiva proprietate in prezent este folosita in prezent ca si structura de cazare turistica?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Ian 29, 2007 3:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca esti interesata sa aplici pe axa 4, domeniul major de interventie 4.3 reabilitarea / extinderea / modernizarea / dotarea structurilor de cazare... din programul complement POR.

Proiectele pentru POR vor fi depuse la ADR la care este arondat judetul tau. Cel mai bine ar fi sa-i contactezi pe cei de acolo si ei sunt in masura sa-ti spuna 100% daca esti elgibila cu proiectul tau sau nu.
Sus

Junior

MesajTrimis: Mie Ian 31, 2007 12:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stelas23 a scris:
atunci pun altfel problema.daca eu am o propietate intr-o zona turistica,o casa cu cel putin 10 camere si doresc sa o transform intr-o cabana turistica,eu fiind propietarul acesteia,fiind inscris la camera de comert si industrie si totodata fiind si persoana juridica,pot sa elaborez un proiect ptr a putea fi finantat cu fonduri structurale ptr a-mi transforma "amarata" de casuta care o am la ora actuala in "spelendoarea" de cabana pe care doresc sa o realizez?

DA. Va trebuie niste bani inainte pentru expertiza tehnica si proiectare, de altfel cheltuieli eligibile.
novixx
Junior

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 3:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai adaug si eu un raspuns necesar. toata documentatia proiectului IN ORIGINAL realizata de beneficiar (incepand cu faza de aprobare si pana la finalizarea proiectului), si mai ales documentele financiar-contabile, se pastreaza cu cea mai mare grija, ca ochii din cap, intrucat reprezinta subiectul oricarui control de audit desfasurat de Curtea de Conturi a Romaniei sau Curtea Europeana de Conturi. Ramane sa vedem daca eligibilitatea costurilor se va stabili pe fiecare factura in parte sau pe un certificat de audit, dar nici un act nu trebuie sa lipseasca atunci cand va sosi un control oficial.
Sus
kazmer
Nou venit

Data înscrierii: 22/Aug/2008

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 1:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma interesez daca stie cineva ce se intampla cu tva aferent cheltuielilor eligibile. Adica in cazul unui ONG trebuie platit de ONG sau se ramburseaza? Caci exista o Ordanata a Guvernului 29/2007 care spune ca ONG beneficiaza de tva aferent cheltuielilor eligibile dar nu se precizeaza cum. Caci in proiect tva este cheltuiala neeligibila, si trebuie sa facem declaratie ca vom finanta din surse proprii toate cheltuielile neeligibile.
Stie cineva cum merge procedura???
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum