Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

TVA-ul si finantarile nerambursabile

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
gianina80ro
Solicitant

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mie Iun 18, 2008 4:34 pm    Titlul subiectului: TVA-ul si finantarile nerambursabile Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Va rog sa imi indicati un document/hotarare/regulament unde as putea gasi informatii despre regimul TVA al investitiilor finantate cu fonduri nerambursabile. M-am uitat in codul fiscal 2008, insa nu am reusit sa ma lamuresc Confused

Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
didisor
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iul 23, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu am gasit in cadrul forumului cum ca poti sa te duci la Ministerul de Finante cu o cerere/dosar pe baza caruia obtii o hartie care sa iti permita sa nu platesti TVA-ul la achizitiile din proiectele finantate din fonduri europene.
Ar fi foarte bine dar eu nu stiu pe lege se bazeaza si in ce consta exact procedura. Ne poate ajuta cineva?
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iul 23, 2008 12:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Codul Fiscal.
gianina80ro a scris:
M-am uitat in codul fiscal 2008, insa nu am reusit sa ma lamuresc Confused
Va multumesc
. Cum procedurile se schimb?? de laun an la altul, ba chiar de la o zi la alta, cel mai bine este s?? te ocupi de acesat?? problem?? doar dup?? ce este semnat contractul de finan??are nerambursabil?? sau cum se va numi el atunci. Â?i atunci discu??i problema cu cei de la Finan??e pe un caz concret. Dac?? atunci nu au o procedur?? clar??, transmi??i o solicitare scris?? pentru clarificarea problemei Â?i de regul?? vor r??spunde destul repede Â?i faci cum scriu ei acolo. Atunci acel ?¼nscris va deveni "legea" care trebuie s?? o respec??i.
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
didisor
Nou venit

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 4:45 pm    Titlul subiectului: TVA Răspunde cu citat (quote)

Draga Ebi,
Daca te duci la cei de la Ministerul de Finante sau la Administratia Financiara si ii intrebi pe ei te-ai dus. Sunt super incompetenti si nu stiu legile asa ca, daca vrei sa ai o sansa cat de mica sa obtii o hartie de la ei, trebuie sa te duci la fix, cu legea, articol, aliniat etc si sa te lupti pentru dreptul tau.
Din acest motiv voiam de la cei care au scris de acest TVA pe care am putea sa nu-l mai platim sa-mi dea si mie Legea exacta deoarece in Codul Fiscal nici eu nu am gasit ceva referitor la acest lucru si nu putem merge pe bajbaite. Stiu ca a fost in anii trecuti o prevedere in Codul Fiscal referitoare la acest subiect- scutirea de TVA la IMPORTUL de utilaje finantate din fondurile europene- dar acum s-a scos si nu stiu nici o alta lege care sa permita sa nu platesti TVA-ul.
Pe de alta parte, atunci cand iti faci cash-flow-ul, la sume marii TVA-ul este extrem de important ca si valoare si iti poate face mari probleme din cauza ca trebuie facut credit de la banca si pentru el.
Sus
geid
Solicitant

Data înscrierii: 19/Mar/2008

MesajTrimis: Vin Aug 08, 2008 5:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiu nu se mai acorda scutire de TVA pentru jumatate din valoarea chizitiilor, cum era cazul la Sapard.
La achizitiile din exterior in schimb nu se mai plateste deloc TVA.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum