Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Centru de informare pentru tineret

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
amalia_cojocaru
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 11:02 pm    Titlul subiectului: Centru de informare pentru tineret Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, sunt presedintele unei organizatii noi, care nu a avut nici un fel de activitate pana acum. Vrem sa deschidem un Centru de consiliere pentru tineri in judetul Gorj, mai exact in orasul Motru. Ne-am propus ca acest centru sa ofere consiliere tinerilor cu probleme dar si celor care au nevoie de un sfat in diferite domenii (ex: relatia parinte-copil, sanatate, educatie, etc.). Pentru a putea implementa acest proiect avem nevoie de ajutor financiar pe care l-am cerut deja consiliului judetean dar care nu ne-a putut oferi decat o cofinantare de maxim 10 % din valoarea proiectului in conditii de eligibilitate (minim 3 ani de activitate). Mai apoi ne-am indreptat atentia catre firmele particulare din Motru care ar putea sponsoriza acest proiect dar, se pare ca nu au fost interesate. Am incercat sa caut finantari pentru proiecte de tineret insa ma lovesc de problema lipsei de experienta a asociatiei. Ce pot sa fac in acest caz, pentru ca nu vreau sa renunt la ideea implementarii proiectului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 6:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe fondurile structurale vi se cere minim un an experienta pt ONG. Asa ca, desfasurati programe de mica anvergura (cat va permit resursele proprii) timp de un an de zile, si apoi, veti fi eligibili si pe FS. Perioada de derulare a FS este pana in 2013, teoretic vorbind, timp ar fi suficient.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 10:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

V-as da o sugestie ca sa capatati experienta: ANDZM finanteaza mici lucrari destinate zonelor miniere. Chiar acum este unul in derulare. Interesati-va si puteti incerca sa aplicati cu un proiect.
amalia_cojocaru
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 11:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru sugestii. Sper sa gasesc ceva cu care sa pot sa imi incep activitatea pe asociatie. Cat despre ANDZM, am cautat pe site-ul lor informatii despre proiecte mici, insa cred ca trebuie sa vb direct cu cei de acolo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Iul 15, 2008 8:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este vorba de un program al Bancii Mondiale, administrat de Fondul Roman de Dezvoltare Sociala (FRDS) si ANDZM. Programul are 3 componente, Mica Infrastructura, Servicii Sociale Comunitare si Activitati Generatoare de Venituri. In 2008 sunt active doar ultimile doua componente (SSC si AGV).

Detalii ai putea gasi si pe www.frds.ro, dar, vad ca pentru moment siteul lor este cazut.

Cauta-ma pe privat (Yahoo mess: adriancatana) si iti dau Manualul de Operare sa-ti faci o idee daca te avantajeaza sau nu acest program.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> EDUCATIE, SOCIAL, SANATATE IN SECTORUL PUBLIC Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum