Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Eligibilitate 4.1

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
georgeroibu
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 11:25 am    Titlul subiectului: Eligibilitate 4.1 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor, va supun atentiei urmatorul subiect de discutie pentru eligibilitate:
-Noi, ca si firma, am achizitionat 2 cladiri pe care dorim sa le renovam si sa le folosim pentru sediu, una din ele, iar cealalta pentru inchiriat.Avand in vedere faptul ca investitia totala este destul de mare, am propus sa mergem pe fonduri europene.Destul de greu, pentru ca suntem firma de proiectare si avem 49 de angajati.Am ajuns la POR axa 4 DMI 4.1 unde credem ca putem sa fim eligibili.Dupa ce am studiat ghidul din scoarta in scoarta, adresez celor mai documentati unele lamuriri:

1 se finanteaza un proiect pe DMI 4.1 care necesita investitii in 2 amplasamente diferite ca si locatie, dar in acelasi oras ?
2 trebuie executat proiect pentru fiecare amplasament?
3 pentru punctul 1, in cazul in care este eligibila actiunea, se realizeaza un SF pentru amandoua amplasamente, sau cate unu pentru fiecare?
4 aceasi intrebare pentru Planul de Afaceri legat de punctul 1
5 locuintele de serviciu sunt eligibile in cladirile care vor avea destinatia de sedii de firme?
6 este necesar sau obligatoriu in cazul in care se finanteaza investitia print-un proiect pentru 2 amplasamente, sa le oferim viitorilor clienti, spatii in ambele cladiri?
Astept cu interes raspunsurile voastre, de orice natura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 11:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ma indoiesc ca reabilitarea unei cladiri in vederea inchirierii are prea mari sanse sa obtina finantare. Si nici amenajarea de locuinte sociale nu prea este cheltuiala eligibila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
georgeroibu
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 11:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ne dorim un sediu, avand cele doua cladiri care trebuiesc renovate.
in cazul in care am fi o microintreprindere cu domeniul de activitate proiectare si consultanta in cosntructii, de pana in 9 angajati, putem merge pe masura 4.3 pentru modernizarea spatiilor de productie ale microintreprinderilor ?
Sus
georgeroibu
Nou venit

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 9:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

inca o mica intrebare
cursul de referinta leu-euro aplicat pentru un proiect din cadrul Programelor Operationale Regionale este conditionat de ceva anume(ex. banca central europeana, banca nationala)?
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 9:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/index.cfm?fuseaction=home&SearchField=&Period=2008-6&Delim=,&Language=en
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> MEDIUL DE AFACERI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum