Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

POS CCE Axa 1

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
anitax
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Mar Apr 22, 2008 11:55 am    Titlul subiectului: POS CCE Axa 1 Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare. Am observat ca pe POS CCE Axa 1 nu sunt eligibile cheltuielile cu auditul proiectului. Asta inseamna ca nu suntem obligati sa prevedem acest tip de cheltuiala sau ca tot trebuie sa facem auditul proiectului si intra la cheltuiala neeligibila? Astept raspuns. Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 22, 2008 4:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru proiectele finantate, auditul se bazeaza pe un studiu complet si intelegerea clauzelor stabilite in Contractul de finantare nerambursabila, o atentie deosebita acordandu-se aspectelor calitative ale proiectului, testarii conformitatii cu procedurile si cerintele stabilite prin clauzele contractului de finantare sau in alt document agreat cu finantatorul.
In acest sens se realizeaza:

-analizarea si verificarea naturii, legalitatii si corectitudinii cheltuielilor; verificarea folosirii sumelor primite ca avans;

-auditul conturilor tertelor parti; confruntarea cheltuielilor cu conturile special desemnate si cu bugetul proiectului;

- verificarea veniturilor proiectului (inclusiv avansuri primite de la finantator, dobanzi la avansuri, cofinantari si alte venituri generate de proiect);

-informatii privind localizarea precisa a sediului unde se afla originalele documentelor justificative in eventualitatea verificarii acestora de catre Comisia Europeana sau Curtea de Conturi.

Procedurile de audit cuprind: discutii preliminare cu reprezentantii unitatilor de management al proiectelor; intelegerea procedurile de control intern, a procedurilor contabile si a celor de raportare utilizate de catre beneficiar; testarea conformitatii cu procedurile si cerintele finantatorului; testarea in detaliu a sumelor din situatiile financiare ale proiectului, tabelului centralizator de cheltuieli si contului special, cu scopul de a obtine probe de audit suficiente si corespunzatoare pentru a permite emiterea opiniei de audit asupra situatiilor financiare cu scop special, intocmite in conformitate cu principiile contabile general acceptate si cu cerintele finantatorului.

Eventualele nereguli identificate in timpul auditarii situatiilor financiare ale proiectului sunt comunicate intr-o scrisoare catre conducere, cuprinzand: punctele slabe ale sistemului de controale interne; politici si practici contabile inadecvate; aspecte legate de conformitatea cu clauzele generale precum implementarea proiectului in conditii de economie si eficienta; orice alte aspecte pe care auditorul considera ca ar trebui aduse in atentia consortiului.

Dupa ce te-ai dumirit, intrebare de 10 puncte: cine crezi tu ca face acest audit?
anitax
Nou venit

MesajTrimis: Mar Apr 22, 2008 5:16 pm    Titlul subiectului: POS CCE Răspunde cu citat (quote)

Pentru Geo_t: Desi raspunsul tau a fost foarte detaliat (multumesc) inca nu m-am dumirit. Asta este. Nu iau cele 10 puncte. Vreau doar sa fac lucrurile cum trebuie fara dubii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> GHIDUL APLICANTULUI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum