Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Ghidul Solicitantului masura 1.2.1.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fermieru
Solicitant

Data înscrierii: 31/Ian/2008

MesajTrimis: Vin Feb 01, 2008 12:01 am    Titlul subiectului: Ghidul Solicitantului masura 1.2.1. Răspunde cu citat (quote)

Ce stiti despre modalitatile de plata in cazul unor cheltuieli care se fac inaintea depunerii proiectului ? In Ghid se mentioneaza ca , cheltuielile pentru avize , acorduri , studii de fezabilitate , consultanta care se fac inaintea semnarii contractului de finantare , sunt eligibile ( pana la un anumit procent din valoarea totala , desigur ) .
Dar in acelasi Ghid la anexele privind instructiunile de plata , din documentatia atasata Cererii de Plata trebuie sa reiasa ca toate platile facute de beneficiar (adica de fermier ) catre terti s-au realizat prin bilet la ordin , cec bancar etc. si NU PRIN NUMERAR . Cati dintre viitorii beneficiari care au stat la cozi pe la Of de cadastru sau la Dep Urbanism , etc ca sa obtina un Certificat de Urbanism sau o Autorizatie de Construire sau poate doar un banal Extras de carte funciara s-au gandit ca aceste cheltuieli NU VOR FI RAMBURSATE DE APDRP PENTRU SIMPLUL FAPT CA LA CASIERIE, CHITANTA A FOST ACHITATA CU NUMERAR !!! STRIGATOR LA CER !!!!! POATE DOAR CEI CU PILE PE LA DIRECTIA CUTARE SAU CUTARE AU FOST INFORMATI DIN TIMP, iar cei care vor veni cu proiecte pentru ferme mici ( de "semisubzistenta" cum le numesc cei din birourile APDRP) care reprezinta 90% dintre fermierii Romaniei vor fi din nou nedreptatiti din cauza unor birocrati aroganti . Asadar cei care se pregatesc cu proiecte si alearga dupa avize si autorizatii, sunt sfatuiti sa deschida cont bancar cat mai repede si nu cumva sa faca GRESEALA SA PLATEASCA CU NUMERAR pentru aceste avize si autorizatii , pentru ca risca sa nu le fie rambursate chiar daca ele , teoretic, sunt eligibile .
Daca nu ma credeti atunci cititi cu atentie Ghidurile afisate pe pagina APDRP ( http://www.apdrp.ro ) sau pe pagina Ministerului Agriculturii (http://www.madr.ro). Unii sustin ca aceste Ghiduri nu sunt in versiunea lor finala si autoritatile ( apdrp si madr ) asteapta reactia publicului si sesizarile cu privire la aceste Ghiduri astfel incat sa poata fi modificate conform sesizarilor si observatiilor facute de public.
O alta problema la fel de importanta este cea legata de TVA in cazul proiectelor FEADR . In Ghid scrie clar ca TVA-ul aferent oricaror cheltuieli NU este eligibil deci NU se ramburseaza. Acest lucru este oarecum de inteles in cazul in care beneficiarul este o Societate Comerciala sau SA sau SRL ( platitor de TVA ) la care TVA-ul este deductibil din punct de vedere fiscal . DAR IN CAZUL IN CARE BENEFICIARUL ESTE PERSOANA FIZICA AUTORIZATA SAU ASOCIATIE FAMILIALA ( neplatitor de TVA ) atunci cheltuiala suplimentara cu TVA-ul reprezinta iarasi o nedreptate . Dupa parerea mea aceste nedreptati care se adauga la hatisul de birocratie si hartogarie legat de proiect, va face pe multi potentiali beneficiari ( fermieri ) sa faca cale-ntoarsa de la APDRP si sa NU mai piarda vremea cu proiecte .
Apropo, unde este mult promisa SIMPLITATE si TRANSPARENTA in comparatie cu fostul program SAPARD ? " E SUBLIMA SI LIPSESTE CU DESAVARSIRE " cum spunea regretatul I. L. Caragiale .
Deasemenea s-a promis un procedeu mult simplificat in cazul unor proiecte sub 50.000 Euro . Eu nu am gasit nimic referitor la aceste promisiuni in mult slavitele Ghiduri , desi am facut o comparatie amanuntita intre GHidul FEADR pt masura 121 si Ghidul Sapard masura 3.1. Singura diferenta este ca bunurile achizitionate pot sa provina si din afara UE . Asadar asteptarile noastre ( ale mele cel putin ) au fost spulberate ( si am asteptat mai mult de un an , multumita autoritatilor noastre mult iubite ) Evil or Very Mad
In acest sens fac apel la toti cei care au nemultumiri asemanatoare cu privire la Ghidul Solicitantului FEARD sa isi exprime nemultumirea in mod public si sa o trimita la APDRP ( la email consultarepublica@apdrp.ro ) si sa nu se sfiasca sa ia atitudine si sa se faca auziti ( inclusiv pe forum )
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum