Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

datorii la buget

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
alpin
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: craiova

MesajTrimis: Lun Dec 24, 2007 3:33 pm    Titlul subiectului: datorii la buget Răspunde cu citat (quote)

daca am datorii la bugetul statului si iau un credit ptr stingerea lor ( pun gaj pensiunea care o am in constructie ) , pot sa mai beneficiez dupa aceea de fonduri ptr terminarea investitiei ?

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Dec 24, 2007 9:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai iti platesti datoriile inainte sa depui cererea de finantare. Sa ai in vedere ca si investitia trebuie s-o faci tot din resurse proprii (banuiesc ca tot din credit bancar).

P.S. Nu mai deschide mai multe topicuri pe acelasi subiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 26, 2007 1:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

unu) Teoretic, daca ai facut credit sa platesti datoriile nu mai figurezi cu datorii la stat dar pensiunea este grevata de sarcini deoarece este gajata la banca deci, tot teoretic, este a bancii pana la stingerea datoriei. Nu poti face investitii la un bun care nu-ti apartine.
doi) Fa un imprumut pentru stingerea datoriei gajand altceva (se poate de la alta banca sau chiar de la aceeasi, depinde de banca) insa ai in vedere ce ti-as spus adi_c, trebuie sa mai ai si bani sa incepi si pentru fondul de rulment (pana primesti prima transa).
trei) Astepti sa termini primul credit si faci altul gajand altceva sau pe plan de afacere (daca gasesti o banca dispusa sa investeasca).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alpin
Nou venit

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 2:26 pm    Titlul subiectului: re Răspunde cu citat (quote)

problema asta e , inca am datoriile la buget ! carpatica si raiffaisen s-au aratat interesate sa-mi dea credit ptr stingerea datoriilor dar trebuie sa pun gaj pensiunea ; e incurcata rau treaba ! pensiunea are 1000 mp suprafata utila, este in statiunea ranca -gorj , a fost evaluata cam la 700.000 euro iar eu am datorii la buget de 120.000 euro ! Sad ; daca iau creditul .. treb sa platesc ratele ( cam 100 mil pe luna pe 10 ani ) si nu mai am bani sa termin pensiunea ; mai am decat s-o utilez , s-o mobilez si mici finisaje ! asta era intrebarea : daca iau credit sa scap de datorii la stat ( 120.000 euro , mai pot beneficia de o finantare cam de 100.000 euro avand in vedere ca investitia acopera de voie valoarea creditului ?
... cei de la banca mi-au zis : " hai sa luam creditul si apoi vedem " ; eu nu pot sa merg pe " hai ca vedem " ptr ca inseamna sa ma blochez de tot , mai bine tin fiscul in sah si le dau cate putin mereu pana termin acolo si incepe sa produca pensiunea ; are cineva vreo ideea mai buna sau macar un sfat , ptr ca eu deja simt ca o iau pe pereti ?!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 4:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OOPS, stai nitel ca la tine chiar e incurcata rau. Prima data vezi daca esti eligibil pentru finantare din fondurile structurale. Inteleg ca vrei sa-ti modernizezi o pensiune turistica dintr-o statiune turistica. Asta inseamna sa mergi pe axa 5 POR. Pensiunea cu pricina are minim un an de activitate (poti dovedi cu acte ca ai avut incasari din inchirirea de camere turistilor de cel putin un an de zile)?

Nu ma prea pricep la creditele oferite de banci, dar iti faci dosarul de credit si accesezi doar o parte din el, cat ai nevoie sa-ti stingi datoriile la buget. Nu exista vreo astfel de fromula? Teoretic pentru restul de credit neutilzat, nu ar trebui sa platesti niciun leu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
alpin
Nou venit

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 5:31 pm    Titlul subiectului: re Răspunde cu citat (quote)

tocmai asta e problema , nu este data in functiune ; sunt la stadiul de amenajari interioare : instalatii sanitare , centrala termica , mobilier , etc
Sad
... daca era data in functiune si putean scoate bani era simpla treaba
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 8:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

alpin esti cam incurcat. Ai acumulat extrem de multe datorii la stat (banuiesc ca ai si alta afacere) si nu ai terminat nici pensiunea deci nu produci. Era bine sa ii dai drumul partial cu cca. 10 camere cu care mai puteai sa te utilezi. Ai pierdut si sezonul asta de Craciun si Anul Nou, teoretic 15 zile adica cca. 20-30 mii numai din cazare. Pierzi cred tot sezonul de anul asta si dupa cum stai nici de Pasti nu-i dai drumul.
Ia centrala termica, fa coloanele de la instalatii (daca nu le ai deja), utileaza max. 10 camere si restaurantul si da drumul la ce ai. Eu asa as face. Cresti confortul cu timpul, in perioadele mai slabe.

Atentie ca ambele banci practica comisioane foarte mari.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 11:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si, atentie, poti fi elgibil pentru finantare doar dupa un an de functionare.
Sus
alpin
Nou venit

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 7:21 pm    Titlul subiectului: caut investitor Răspunde cu citat (quote)

stiu ... o alta solutie este sa gasesc pe cineva dispus sa investeasca ( pe termen limitat ) alaturi de mine ! e cineva interesat ? pun la bataie 800.000 euro si-mi trebuie doar 150.000 ! totul pe acte justificative !
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 2:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desi pare interesant, sti tu ca treaba amestecata miroase a kkt (scuzati limbajul de pension)...
Iti vorbeste Stana Patzita... E afacerea ta, nu baga pe altii in ea, e un sfat si e pe gratis.
Fa ce poti, stiu ca e greu... dar rechinii abia asteapta sa te vada la stramtoare.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum