Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Oportunitate - Programul "Bazine de inot"

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> PROGRAME GUVERNAMENTALE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
doru.dinu
Junior

Data înscrierii: 27/Aug/2007

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 4:26 pm    Titlul subiectului: Oportunitate - Programul "Bazine de inot" Răspunde cu citat (quote)

1. Programul "Bazine de inot", denumit in continuare Program, consta in constructia de bazine de inot noi, in finalizarea structurilor incepute si in reabilitarea bazinelor de inot existente. Programul se realizeaza de Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului prin Compania Nationala de Investitii "C.N.I." - S.A., societate pe actiuni sub autoritatea Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului, in conformitate cu obiectul sau de activitate si cu atributiile stabilite conform prevederilor legale in vigoare.
2. In cadrul Programului vor fi promovate 3 tipuri de bazine, dupa cum urmeaza:
bazine olimpice, cu 10 culoare, care vor include si un bazin didactic - pentru antrenament;
bazine de polo, care vor include si un bazin didactic - pentru antrenament;
bazine didactic-scolare.
3. In perioada 2007-2009 se urmareste realizarea unui numar de 70 de bazine de inot.
4. Beneficiarii Programului vor fi autoritatile administratiei publice centrale si autoritatile administratiei publice locale.
5. In baza documentatiilor de solicitare motivate transmise de beneficiari, Compania Nationala de Investitii "C.N.I." - S.A. intocmeste lista-sinteza a bazinelor de inot propuse a fi finantate si o transmite Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului pentru a fi aprobata prin ordin al ministrului transporturilor, constructiilor si turismului.
6. Lista-sinteza aprobata este documentul care va sta la baza intocmirii listei obiectivelor de investitii privind constructia de bazine de inot si a fundamentarii alocatiilor bugetare necesare in vederea finantarii acestora, conform prevederilor legale in vigoare.
7. Obiectivele de investitii prevazute la punctul 6 sunt preluate si cuprinse in lista de investitii a Companiei Nationale de Investitii "C.N.I." - S.A. dupa avizarea acestora in Consiliul tehnico-economic al Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Turismului.
8. Indicatorii tehnico-economici aferenti obiectivelor de investitii se aproba conform legislatiei in vigoare
andra_bma
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 5:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

poti atasa un link, te rog, catre o adresa oficiala a programului?

Ministerul la care faci referire nu mai exista si in conditiile acestea trebuie sa existe undeva o pagina oficiala a programului sau o baza legala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doru.dinu
Junior

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 5:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Site-ul oficial este [url]http://www.cni.com.ro/ [/url]

Din pacate "Website-ul are probleme tehnice care se vor remedia in cel mai scurt timp.

Pentru informatii suplimentare ne puteti contacta la adresa de email: office@cni.com.ro

sau la tel: 021.316.73.83, fax: 021.316.73.84"

Mult succes!
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Aug 27, 2007 5:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc.

Smile E dezamagitor cum arata site-urile (si nu numai) unor institutii/autoritati publice sau companii detinute de autoritati publice.
Sus
doru.dinu
Junior

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 11:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andra_bma a scris:
Multumesc.

Smile E dezamagitor cum arata site-urile (si nu numai) unor institutii/autoritati publice sau companii detinute de autoritati publice.

No comment!
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 12:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

NOU!
Ordonanta 7 - Programul de dezvoltare al localitatilor din mediul rural a aprobat pana acum cca. 1800 de proiecte. S-a dat drumul la prima transa de bani pentru toate, a doua transa (adica si cca. 30% pentru constructii) au primit cca. 6-700 de comune (cifrele conteaza mai putin).
Din surse sigure stiu ca celelalte nu vor mai primi bani in continuare. Aviz, deci, autoritatilor publice locale cu proiecte aprobate care nu au primit bani in continuare dar spera sa obtina: aveti proiectul, adresati-va linistiti altor programe. Afiliati-l la un proiect mai amplu (canalizare si drumuri, apa si canalizare, poduri si podete, protectia impotriva inundatiilor, zone de risc la inundatii sau alunecari de teren, etc).
Daca pe mine nu ma credeti sunati la guvern, cereti la Ordonanta 7 si intrebati. E simplu!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Poti te rog sa detaliezi putin?

"Prima transa" pe care au primit-o toti beneficiarii eligibili a fost pentru asistenta tehnica. Eu am un proiect depus, si in decembrie 2006 am primit 1070 mii ron pentru asistenta tehnica.

In alta ordine de idei, intr-un raspuns pe care l-am primit pe mail de la Biroul OG7 la inceputul lui septembrie 2007, imi ziceau ca fonduri pentru investitia propriu-zisa au fost alocate pentru primele 1126 de proiecte eligibile (proiectul meu este la pozitia 1138...) si ca urmeaza sa aloce fonduri in continuare si pentru alte proiecte. In lista oficiala de pe www.cancelarie.ro sunt 1733 de proiecte elegibile.

De curand, au mai aparut doua HGuri pe www.cancelarie.ro (1440 si 1457 din 2007), dar fondurile alocate au fost completari pentru beneficiarii care au mai primit fonduri, adica cel putin asa cred, cata vreme proiectul meu nu a intrat la finantare desi pe lista de asteptare ar fi fost pe locul 12.

Din zvonuri, barfe si alte surse stiu ca se lucreaza la un HG care sa aloce bani la inca cateva zeci de proiecte de pe lista de asteptare, dar... daca ai vreo informatie "calda", sunt cat se poate de interesat, cu atat mai mult cu cat am promisiuni ca daca imi intra acel proiect la finantare primesc sporul de 75% la salar...

P.S. Apropo de recomandarea ta ca APLurile care au proiecte declarate elgibile dar nu au primit finantare sa aplice la alte poriecte, parca exista o prevedere care interzice sa depui acelasi poriect pe mai multe programe de finantare in paralel. Stiu eu gresit? Pe mine amanarea asta de peste un si jumatate m-a incurcat foarte tare, podul, care este singura cale de acces in localitate este foarte subrezit si as fi avut posibilitatea sa cer finantare pentru el pe un porgram al Bancii Mondiale, dar asa nici pe OG7 nu am primit bani pentru realizarea investitie nici pe alte fonduri nu pot sa aplic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 12:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Oficial nu stiu nimic. Stiu doar ca am o lucrare clasata pe unul din locurile inferioare, peste 1200. M-a rugat primarul sa ma interesez cand are sansa la bani. Am dat telefon la guvern (ceea ce am sfatuit si aici) si am intrebat daca avem sperante sau ne adresam altor programe. Mi s-a spus sa ma adresez linistita altor programe.
El a primit doar transa pentru proiectare (asistenta tehnica).

Poate n-ar strica sa te informezi.

Chestia cu dubla finanantare este valabila pana la un punct. Banii i-ai primit in bugetul local iar ordonanta 7 e un program al guvernului. Se poate considera ca suma primita face parte din alocatia bugetara a APL ceea ce, cred eu, s-a si petrecut. Aceste fonduri au fost la dispozitia primului ministru care a initiat programul.
Iti aduci aminte de SAPARD mas. 2.1. Toate proiectele declarate eligibile au primit bani de la buget pentru realizarea SF-urilor.
Daca aplici pe alt program pierzi prioritatea, in cazul in care ti se aproba finantarea ea este automat repartizata altuia daca proiectul nu mai e de actualitate.
Mie mi se pare o greseala cand ai avut la dispozitie programul initiat de ANDZM sa ratezi cei maxim 500 mii USD (sau au fost 600 ca nu mai stiu). Ce puteai sa pierzi? Eventual trebuia sa returnezi cei 100 mii (nu ai primit 10 mld ci unul singur) din bugetul local dar castigai 12 mld cu care faceai linistit cca. 40 m de pod.
Ce e drept nu aveai de unde sa sti ce se va intampla, dar nu riscai nimic. Nu pierdeai la ambele programe, pierdeai doar la unul. Vorba unui clasic in viata: Parearea mea!
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 12:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cei 600.000 USD de la ANDZM nu i-am pierdut. Ar fi chiar culmea sa ratez o astfel de oportunitate. Atat doar ca mi-am pregatit un alt proiect pe care sa-l depun pe programul lor. Orice proiect care intra pe finantare este binevenit pentru comunitate, insa podul chiar este o prioritate fiindca este subred rau.

Eu inca mai trag sperante sa primesc finantare pentru pod pe OG7...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> PROGRAME GUVERNAMENTALE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum