Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Fonduri structurale in mediu

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Enoeth
Nou venit

Data înscrierii: 10/Iun/2007

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 12:32 am    Titlul subiectului: Fonduri structurale in mediu Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Din cate am cautat si aflat, procentajele fondurilor nerambursabile date in mediu difera de la 50 la 80 %. Apoi ar mai fi fondurile mixte care iti permit sa iei nerambursabile si rambursabile. Aveti idee cu cat trebuie sa vii tu? A aparut proiectul administrarii legate de mediu sau nu ?

Ce am mai citit pe aici referitor la faptul ca trebuie sa platesti din banii tai TOT proiectul cap coada si abia apoi poti primi banii inapoi mi se pare total ireal. Zic asta pentru ca in celelalte tari europene s-au construit poduri, complexe de o mare anvergura si dificultate si sunt absolut sigur ca nu s-a finantat proiectul in intregime din bani locali iar apoi decontati din cei europeni.

De asemenea, pot declara ca si contributie din partea mea o sponsorizare / finantare din partea unei alte firme / companii , ca si procentaj cu care contribui eu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 8:31 am    Titlul subiectului: Re: Fonduri structurale in mediu Răspunde cu citat (quote)

Enoeth a scris:
Buna ziua.
Din cate am cautat si aflat, procentajele fondurilor nerambursabile date in mediu difera de la 50 la 80 %. Apoi ar mai fi fondurile mixte care iti permit sa iei nerambursabile si rambursabile. Aveti idee cu cat trebuie sa vii tu? A aparut proiectul administrarii legate de mediu sau nu ?

Pai dupa cum bine ai remarcat cota nerambursabila este cea de mai sus, diferenta pana la 100% fiind partea ta de finantare a interventiei.
Ce intelegi prin fonduri mixte? Te referi cumva la finantarea incrucisata din mai multe fonduri? Da, este posibila, raportul de finantare nerambursabila / finantare din fonduri proprii ramane neschimbat.
Ce intelegi prin "proiectul administrarii legate de mediu"? Daca te referi cumva la Ghidul aplicantului, acestea nu au aparut inca.

Enoeth a scris:
Ce am mai citit pe aici referitor la faptul ca trebuie sa platesti din banii tai TOT proiectul cap coada si abia apoi poti primi banii inapoi mi se pare total ireal. Zic asta pentru ca in celelalte tari europene s-au construit poduri, complexe de o mare anvergura si dificultate si sunt absolut sigur ca nu s-a finantat proiectul in intregime din bani locali iar apoi decontati din cei europeni.

Chestia "ireala" la care te referi... Stii tu sigur sau doar presupui? In toata UE "Principiul rambursarii" este unul din principiile de baza in ceea ce priveste finantarea din fonduri UE.

Ca sa detaliem un pic. In primul rand podurile, de exemplu, banuiesc ca au fost construite de administratii publice locale (APL) sau asociatii de APLuri. Daca te uiti mai atent peste programe, ai sa vezi ca atat APLurile cat si ONGurile au posibilitatea sa primeasca in avans 40% din valoarea finantarii nerambursabile (aceasta este o exceptie de la regula general valabila in UE si se aplica doar Ro).

Nu zice nimeni ca banii ti se vor deconta doar la sfarsit. La semnarea contractului de finantare stabilesti cu finantatorul si un grafic de decontare a cheltuielilor eligibile. Aceasta decontare poate fi fie integral la sfarsit fie etapizat odata la 6 luni. In acest din urma caz, daca esti in grafic cu lucrarile, la fiecare 6 luni ti se deconteaza facturile. In cazul unei interventii a carei interventii se intinde pe 3 ani, iar tu facnd decontarile la fiecare 6 luni, evident ca nu trebuie sa investesti intreaga integral de la incpeut.

Enoeth a scris:
De asemenea, pot declara ca si contributie din partea mea o sponsorizare / finantare din partea unei alte firme / companii , ca si procentaj cu care contribui eu ?

Da!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Enoeth
Nou venit

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 12:57 pm    Titlul subiectului: Re: Fonduri structurale in mediu Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Daca te referi cumva la Ghidul aplicantului, acestea nu au aparut inca.

Da, la acela m?? refeream.

adi_c a scris:
Chestia "ireala" la care te referi... Stii tu sigur sau doar presupui?

Din moment ce nu a ap??rut ?¼nc?? ghidul aplicantului, b??nuiesc c?? tot ce discut??m aici pe aceast?? tem?? nu poate fi dec??t presupuneri Â?i posibile corel??ri cu alte domenii, ????ri.

N-am g??sit exact defini??ia pe internet a unei ONG (Organiza??ie Non Guvernamental??). Se poate cumva s?? fie dat?? o defini??ie aici ? Dac?? nu, o s?? mai caut. Nel??murirea mea este dac?? Â?i o firm?? nou creat??, ce se bazeaz?? pe profit Â?i care nu primeÂ?te sponsorizare din partea administra??iei publice, poate fi aÂ?a ceva.

Mul??umesc pentru toate r??spunsurile de p??n?? acum.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 1:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Principiile dupa care vor functiona fondurile structurale, sunt baute in cuie de mult vreme, si nu au nicio treaba cu Ghidul aplicantului. Cateva din aceste principii sunt:

- Principiul rambursarii, adica o firma care doreste sa implementeze o interventie, o face din resurse proprii si ulterior in baza unui grafic i se vor deconta cheltuielile eligibile;

- Principiul finantarii / cofinantarii, care reglementeaza cota de finantare proprie / cofinantare nerambursabila din fondurile UE pentru fiecare categorie de beneficiar eligibil;

- Principiul N+2, N+3, care zice ca peste tot in UE, o interventie finantata din fonduri europene trebuie implementata in maxim 2 ani incepand cu anul N, adica anul in care se semneaza contractul de finantare, cu o exceptie pentru Romania pentru perioada 2007 - 2010, in care pentru anumite masuri se mareste durata de implementare pana la 3 ani.

O firma nou creata, care isi propune sa obtina profit nu poate fi ONG.

Mai multe detalii legate de ONGuri poti gasi si aici: http://www.contact.md/_inregistrare.php

Cu sponsorizarea din partea administratie publice locale nu prea am inteles ce ai vrut sa spui...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Enoeth
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 7:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uite ce-am gasit:

2.1.6 Dimensiunea grantului
􀂾 Fondul European de Dezvoltare Regional??: dimensiunea grantului este de maxim 80% din costurile eligibile ale proiectului;
􀂾 Bugetul de stat: cofinan??area de maxim 20% din costurile eligibile ale proiectului
􀂾 Beneficiarul proiectului : suport?? toate cheltuielile neeligibile ale proiectului

Asta ar putea insemna ca tot ce-mi revine mie este sa suport toate costurile neeligibile ale proiectului, referitor la sub-clasa la care m-am gandit eu.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 8:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu scuzele de rigoare, nu stiu unde ai gasit informatiile din postul de mai sus, dar sunt gresite 100%.
Sus
Enoeth
Nou venit

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 9:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu ma insel , de pe site-ul acestei firme de consultanta, pe partea stanga a paginii - informatiile referitoare la mediu care "curg".

http://euroexpert.uv.ro/consultanta.html
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> DIVERSE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum