Ești membru? Cont nou / Autentificare
Blog

21 octombrie 2015 – Moartea lui Nelson, paroxismul frustrarii

Acum 210 ani, la 21 octombrie 1805, Nelson ii invingea pe francezi si pe spanioli la Trafalgar, se nastea o legenda, londonezii primeau o piata care atrage milioane de turisti anual. Cu siguranta voi uita chestia asta, dar sigur nu voi uita ziua de 21 octombrie 2015. Sa va explic de ce:

21 octombrie 2015 – Ora 10.00 – la birou: Primesc de la doi colegi un foarte dragut suvenir inscriptionat cu „home sweet home” – e dimineata, e soare, sunt bine dispusa, glumesc zicandu-le ca il voi agata in birou dat fiind faptul ca suntem in mijlocul pregatirii Cererii de Rambursare finale pentru proiectul in care suntem beneficiari cu deadline de transmitere 2 noiembrie (n.b: sunt asistentul de proiect al unui strategic finantat prin POSDRU – echipa noastra lucreaza voluntar luna aceasta pe proiect la propriu day and night sa definitivam raportarea tehnico- financiara si imi amintesc acum de luna in care echipa noastra a scris (voluntar, sic!) proiectul sacrificand nopti si zile si de tot efortul administrativ de dinaintea celor 7 cereri de rambursare si de alergatul dupa grupul tinta… imi mai amintesc si de ultimul articol pe care l-am citit referitor la cum ne imbogatim noi cei din echipele de management ale proiectelor POSDRU – cat de usor le este unora sa priveasca din afara sistemul asta si sa emita judecati. Ma gandesc sa scriu si eu un articol despre cum inteleg unii sa scrie materiale despre subiecte pe care nu le inteleg ). Anywayz, radem, voie buna.

21 octombrie 2015 – Ora 10.30: Un partener ne anunta ca nu are cum sa isi plateasca ultimele cateva mii de lei angajate pe proiect in timp util ca sa le includa in rambursarea finala(care conform contractului de finantare se depune la maxim 30 de zile dupa finalizarea implementarii, deci 2 noiembrie pentru proiectul nostru finalizat pe 3 octombrie). Ne uitam in buzunarele noastre „doldora” de banutii pe care i-am castigat in proiect, constatam ca nu sunt asa pline cum descria articolul de mai sus, nu avem de unde sa ii ajutam.

21 octombrie 2015 – Ora 11.00: Ofiterul financiar al proiectului ma urmareste entuziasmat „Ai vazut ultimul ordin emis de Ministerul Fondurilor Europene? Vom putea depune cererea finala de rambursare pana pe 27 noiembrie”. Dupa un entuziasm de 1 secunda(„va avea timp toata lumea sa faca plati, intra pana atunci CR7 …” 8->), imi trag sufletul, printez ordinul, citesc pe indelete. Se face referire la „data aparitiei prezentului ordin”. Sunt mioapa, ma zgaiesc major la data trecuta pe document cu pixul si nu inteleg nimic  – „ce luna e aia? 8 februarie 2015? 8 septembrie 2015?Nu are nicio logica”. Ce bine ca avem abonament la o baza online de legislatie. Data aparitiei Ordinului e 8 octombrie 2015, data intrarii in vigoare este 19 octombrie 2015, conform MOF. Buuun…  Sa vedem:

 • Art. 1:  Pentru proiectele a caror implementare s-a finalizat pana la data intrarii in vigoare a prezentului ordin(n.r: 19.10.2015), beneficiarii Programului operational sectorial “Dezvoltarea resurselor umane” care au depus deja cererea de rambursare finala …– ok, proiectul nostru nu se incadreaza aici, s-a finalizat pe 3 octombrie, evident ca nu am reusit sa depunem CR finala pana la 19 octombrie, citesc mai departe
 • Art. 3. – Pentru proiectele aflate in implementare la data aparitiei (n.r.: 08.10.2015) prezentului ordin si care se vor finaliza pana la data de 15 octombrie 2015, beneficiarii Programului operational sectorial “Dezvoltarea resurselor umane” pot depune cereri de rambursare finala pana la data de 27 noiembrie 2015. – ok, proiectul nostru nu se incadreaza aici pentru ca nu era in implementare la 08.10.2015, se terminase implementarea lui cu 5 zile inainte

Ordinul are 6 articole, le-am citit de 10 ori, niciunul nu face referire la proiectele care s-au finalizat in perioada 20 septembrie – 18 octombrie si in cazul carora, cel mai probabil, inca nu erau transmise cererile de rambursare finale la data intrarii in vigoare a ordinului. Oare proiectele acestea nu contribuie la accelerarea absorbtiei de fonduri, in vederea evitarii dezangajarii automate a fondurilor alocate Romaniei? Nu pot decat sa ma intreb, domnule ministru, noi cu ce v-am gresit? Sau ati facut un studiu care arata ca proiectele finalizate intre 20 septembrie – 18 octombrie nu au nevoie sa beneficieze de prevederile Ordinului?

21 octombrie 2015 – Ora 11.30 – suna telefonul, raspund. Un reprezentant al Ministerului Fondurilor Europene m-a anuntat ca incepand cu 2 noiembrie va incepe o misiune de monitorizare din partea MFEur incrucisata pe proiectele pe care le implementam in calitate de beneficiar/partener. 11 minute mai tarziu primim informarea oficiala pe email, pana pe 26 octombrie trebuie sa le trimitem nu stiu cate liste cu cheltuieli/livrabile/chestii.

21 octombrie 2015 – Ora 12.30 – m-am apucat sa scriu postarea asta de blog. Magneziul din flaconul de pe birou nu e suficient ca sa acopere frustrarea. Am anuntat proprietarul apartamentului sa imi faca o reducere la chirie pe luna octombrie pentru ca nu prea o sa mai dau pe acasa. Home sweet home ramane la birou.

14 thoughts on “21 octombrie 2015 – Moartea lui Nelson, paroxismul frustrarii

 1. Foarte adevarat si correct! Am si ras, pe alocuri, m-am si enervat, punandu-ma prin empatie, in locul tau. Concluzia: fie ne schimbam meseria, fie ii schimbam noi pe “ei”!

 2. Geniala zi! Magneziu….hm…CA+Mg+Zn+D3…nici asta nu functioneaza…Forta de munca sa ai, draga Raluca si spor la alergat! Partea buna, la finalul acestei perioade o sa fii superwoman cu tot cu pelerina…dar sa nu uiti siglele, te rog!

  Spor in toate!

 3. Asadar revenim la ideea infiintarii acelui “Centru de recuperare a celor care au implementat proiecte POSDRU” – cred ca se poate finanta pe liniile pentru proiecte integrate …

 4. Ai dreptate! Eu m-am cam saturat de bulibaseala asta cu AM-uri, OIR-uri, ofiteri financiari, ofiteri de toate felurile. Ma cam mut pe finantarile directe de la Comisie.
  Nu mai am nervi si am un inceput de ulcer, pe fonduri.

 5. Eu tot n-am inteles cum printr-o amanare a unei scadente (a datei limita de depunere a unui raport) se accelereaza ceva (se accelereaza absorbtia). Cred ca logica guvernantilor lasa de dorit.

 6. eu am avut aceasta zi neagra cu o zi mai devreme, cand le-am transmis telefonic ca ma arunc de pe pod, din cauza modului de lucru al AM si OIR. Si cu toate amanarile noi nu vom vedea banii, poate doar un pdf tranmis de AM pe mail, sigur nu o sa ne multumeasca nimeni din conducere ca i-am suportat atatia ani si ca sunt tot mai prosti si mai nepregatiti. Oricum cred ca cei ce lucram cu OIR Centru suntem cei mai napastuiti, cererile de plata le avizeaza dupa min 60 zile, timp in care iti cer o caruta de documente aferente structurilor nu de pe cheltuieli de proiect, banii ii vezi dupa inca 60 zile. Va doresc sa va imbogatiti din implementarea POSDRU, eu m-am imbolnavit intre timp si ma gandesc ca fiind unic intretinator de familie sa il pun tutore cu conditii clare pe directorul AM poate daca va avea si copii va realiza ca trebuie sa le dai si de mancare si sa mai faci si mate, romana, geografie sau sa scoatem tampiti pe care sa ii facem grup tinta in POCU. Spor pe ultimele 60 de zile! Si bani multi ca tot suntem hoti, ha, ha

 7. Hei…bloggerilor? Va citeste toata lumea “asta napastuita”, va iubeste, va asigur…sunteti deja lideri de opinie consacrati…deci, ce-ar fi, ca maine dimineata sa “fiti putin Vasile Roaita”, iar sirena trasa de voi sa tipe obstinativ : “timp de 2 saptamani sa nu mai depuna nimeni, nimic CP, CR!…”.Ma intreb insa…oare ar observa cineva?

 8. Asa Program, asa plati. Probabil ca POSDRU va fi materie prin scoli, sa se studieze cum se pot escroca foarte multi bani, fara nici o reactie din partea celor care ar fi trebuit sa vegheze la corecta cheltuire (si aici ma gandesc macar la OLAF). Dar, poate, pentru ei POSDRU a reprezentat pretul mitei date guvernantilor, in schimbul tacerii lor. Un program fantoma, rezultate fantoma, intr-o tara fantoma. Nimeni nu s-a suparat, pentru ca nimeni nu a cheltuit un ban, toti beneficiarii au impartit prada. Trist pentru poporul roman, cat mai este el…

 9. 1 ianuarie 2008 – 30 aprilie 2008 primele ghiduri POS DRU “arata” bine…
  1 mai 2008 – 28 februarie 2013 POS DRU “aluneca” la vale… Din 1 martie 2013 totul se screme si profesionistii sistemului public incep sa se imputineze, in favoarea neprofesionistilor, neavenitilor, ignorantilor… Daca va intrebati de unde au iesit acele, asa-zise, calcule si date din ordin, incetati sa va mai intrebati. Aproape totul se face mecanic, fara o justificare logica, fara o analiza de impact… absolut nimic. Nu va ramane decat sa le bateti obrazul celor din minister, poate ca se “simt”, poate!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *