Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Pasii necesari pentru a deveni consultant.

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mariansimion1
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 23, 2007 12:03 am    Titlul subiectului: Pasii necesari pentru a deveni consultant. Răspunde cu citat (quote)

Care sunt pasii de urmat pentru a deveni consultant? In cazul meu am urmat cursuri de Management de Proiect care sunt recunoscute in tara cat si afara.
Daca se poate, am nevoie de detaliere.

Multumesc,
Marian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Oct 23, 2007 2:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cursurile din pacate nu ajuta la nimic pentru ca proba de foc inseamna trecerea lucrarii. Sfatul meu ar fi sa "te lipesti" de o firma de consultanta dispusa sa angajeze incepatori (nu ne-ai zis ce studii ai). Si sa ai un master care sa te indrume (dispus sa faca asta ca de obicei nu prea vor).
Daca totusi vrei sa faci de unul singur, in primul rand fa-ti o firma care sa aibe consultanta ca obiect de activitate. Apoi invata programele de care ai nevoie, citeste mult si informeaza-te. Citeste forumul pe care nu prea l-ai "rasfoit" si, cel mai important, gaseste clienti.
Daca citesti bine vei gasi chiar aici pe forum o oferta de clienti de la un consultant. Poate iti oferi serviciile.
Succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Oct 23, 2007 8:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sau ia legatura cu Ebi (sper ca are simtul umorului...) ca tot se plangea ca are proiecte de dat si la altii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Oct 23, 2007 12:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

chiar la el m-am gandit cand am raspuns. Poate iese ceva, castiga si tanarul experienta si ebi se poate transforma in mentor.
Ebi, tot respectul, no offence man!
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Oct 23, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
..-. ca tot se plangea ca are proiecte de dat si la altii...
Nu m?? pl?¼ng c?? am proiecte de dat, m?? pl?¼ng c?? nu am destule ajutoare calificate Â?i cu...experien???? cu care s?? le preg??tesc Rolling Eyes
mariansimion1 a scris:

Care sunt pasii de urmat pentru a deveni consultant?
Poate c?? geo Â?i adi te sf??tuiesc bine. Contacteaz??-m?? Smile.
Sus
mariansimion1
Nou venit

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 12:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare, am fost plecat cateva zile in deplasare.
Multumesc pentru sfaturi. Il voi cantacta pe Ebi.
Ca pregatire in Management de Proiect: cursul de MP de la CODECS, urmat de certificarea internationala PMP de la PM Institute. Din punct de vedere teoretic sunt foarte OK, practic la fonduri structurale, nu stiu mare lucru. Oricum, ma adaptez repede si invat repede.
Sus
mariansimion1
Nou venit

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 9:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pentru 'ebi' ; ti-am trimis un mesaj, l-ai primit, poti sa imi dai o confirmare de primire?
Sus
levantzoi
Junior

Data înscrierii: 20/Mai/2008

MesajTrimis: Mar Mai 20, 2008 5:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In primul rand, meseria de "consultant" NU exista! Poti fi un consultant pentru interpretarea fianntarilor ue, poti fi un elaborator de cereri de finantare, poti fi un elaborator de SF-uri sau de ACB-uri. Poti fi economist, jurist, inginer, persoana cu studii universitare etc. Dar Consultant, ca meserie, nu exista.

In al doilea rand, "proiect" NU exista! Exista documentatii de finantare, care contin, dupa caz, diverse analize etc.

In al treilea rand, "trecerea proeictului" NU depinde (in cele mai mutle cazuri) de "Consultant". Beneficiarul este cel care este analizat, dorintele lui sunt sau nu sunt eligibile, deciziile sale de management conduc la acceptarea sau respeingerea documentatiei.

NU are nici o legatura (serioasa) "trecerea proiectului" cu "calitatea muncii" "Consultantului", cu atat mai mult cu cat in prezent subiectivitatea selectiei propunerilor este, dupa parerea mea (si nu numai a mea) de peste 75%- adica e o loterie.

Adica ala de castiga la loterie e un jucator mai bun la loterie decat ala caruia nu i-au iestit numerele?!!

Zici ca ai facut un curs de "management de proiect" - "recuoscut". Eu te intreb: cine il recunoaste si la ce ar trebui sa fie recunoscut de nu stiu cine?
Sus
levantzoi
Junior

Data înscrierii: 20/Mai/2008

MesajTrimis: Mar Mai 20, 2008 5:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu vreau sa te intreb asa:
a) Stii sa faci cuprins automat la o lucrare in Word?
b) Cum notezi figurile intr-un text ca sa poata fi apoi preluate in liste?
c) Stii sa utilizezi functiile statistice din EXCEL?
d) Ce inseamna RIR si ce intelgi tu prin E-RIR?

Ma rog, si ar mai fi si alte intrebari de genul asta. Eu am nevoie la mine de oameni in firma, dar de oameni care stiu face lucruri practice de acest fel.

Un curs de genul ala mi-e perfect inutil.

La ce ma ajuta sa stii nu stiu ce din project management, cand eu am de predat o lucrare in care trebuie- sa zicem- sa pun in cererea de finantare justificarea unui drum despre care nu stiu nimic din documentatia primara?

Sper sa nu te fi suparat, dar in lumea reala cam asa se discuta...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum