Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

modificarea legii achizitiilor publice
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andra_bma
Senior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 5:50 pm    Titlul subiectului: modificarea legii achizitiilor publice Răspunde cu citat (quote)

De cateva zile as fi vrut sa adaug acest topic, sper sa trezeasca interesul multora, in special consultanti.
Se tot discuta in presa despre modificarea OG 34/2006.
Se pare ca proiectul de modificare a legii a fost prezentat inca din iunie la guvern si presupune reducerea termenelor de asteptare intre anuntul rezultatului licitatiei si incheierea contractului, precum alte modificari referitoare la cresterea limitei valorii contractului pentru care se poate utiliza procedura cererii de ofert??.

Stie cineva unde se poate gasi acest proiect de lege?
Linkuri din presa:
link1
link2
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Vin Sep 28, 2007 6:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Raspund tot eu acestui topic. Am gasit proiectul de OG care va modifica OG 34. Este deja public.
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 4:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Public, public, da' s?? Â?tim Â?i noi Smile . Ne po??i pune la dispozi??ie un link?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fondeurocons
Nou venit

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 9:27 am    Titlul subiectului: sal Răspunde cu citat (quote)

stie cineva daca a fost publicate modificarile aduse achizitiilor publice in M.O si in ce nr? plsss

multumesc
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inteleg ca prezinta interes aceasta lege.
OG 34/2006 fost modificata prin OG 94/2007, aparuta in Monitorul Oficial din 4 octombrie 2007.
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 5:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iar Iulia Munteanu ne-a oferit ?Âźn 6 octombrie un link foarte interesant Smile
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 6:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am vazut niciun link in mesajul acela, ci doar citarea unor articole din OG.
Acele informatii se regasesc in articolul din presa la care face trimitere linkul meu din 21 septembrie.

Oricum nu asta e important, legea e publica si un abonament la un portal legislativ rezolva lucrurile.

Ar fi interesanta o discutie pe tema asta, am mai zis. Dar pana atunci, poate ar fi mai bine sa aprofundam legea si apoi sa facem schimb de opinii.
Sus
Iulia Munteanu
Solicitant

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 9:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andra_bma a scris:
Nu am vazut niciun link in mesajul acela, ci doar citarea unor articole din OG.
Acele informatii se regasesc in articolul din presa la care face trimitere linkul meu din 21 septembrie.

Oricum nu asta e important, legea e publica si un abonament la un portal legislativ rezolva lucrurile.

Ar fi interesanta o discutie pe tema asta, am mai zis. Dar pana atunci, poate ar fi mai bine sa aprofundam legea si apoi sa facem schimb de opinii.

ba da, chiar pe acest site, chiar sambata 6 oct, chiar tot OUG-ul, chiar in forma mai interesanta decat apare in Monitorul Oficial (publicat in 4 oct, daca va trebuie), caci asa pot fi vazute in toata "splendoarea" lor toate modificarile, completarile ordonantei.

http://www.fonduri-structurale.ro/forum/viewtopic.php?t=469

Iulia Munteanu a scris:
a fost publicat in M.O. joi 4 oct (OUG 94/2007).

Daca nu aveti Monitorul Oficial in fata Smile, incercati la aceasta adresa si vedeti exact cum a fost taiat, modificat, completat
http://www.hotnews.ro/arhiva_avt/4373.pdf
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 10:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, draga Iulia, felicitari!

Era insa un topic special numit "modificarea legii achizitiilor publice", nu inteleg de ce nu ai raspuns acolo. Eu pur si simplu nu ti-am vazut postul.
Sus
Iulia Munteanu
Solicitant

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 11:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... pentru? zic felicitarile?
nu caut felicitari pentru un link si nici premiere pe un forum.

E greseala mea, ai dreptate, trebuia sa dau replay la msj tau. M-am gandit, insa, ca daca pun un nou subiect si cu "link" in titlu va fi mai usor de observat de toti cei interesati in subiect. Interesul tuturor pe acest forum e sa avem INFORMATIA nu cine, cand, cum o aduce.
De asta m-a facut sa zambesc chestia cu 21 septembrie Smile. Oricum ai dreptate, ar fi tb sa-l pun aici. Mea culpa.

ganduri bune
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 10:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nelamurire:

Art.9 spune:
Prezenta ordonan???? de urgen???? se aplic?? pentru:
.......
c1)atribuirea contractului de servicii de c??tre un operator economic care nu are calitatea de autoritate contractant??, ?Âźn cazul ?Âźn care se ?Âźndeplinesc ?Âźn mod cumulativ urm??toarele condi??ii:
- respectivul contract este subven??ionat ?Âźn mod direct, ?Âźn propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;
- valoarea estimat?? a respectivului contract este mai mare dec??t echivalentul ?Âźn lei a 125.000 euro;

Pragul de 125.000 euro se aplica valorii cumulative a tuturor contractelor de servicii sau fiecarui contract in parte?

Exemplul 1:
Ipoteza:
Investitie de 2,5 mil euro. Proiectare 130.000 euro, consultanta 50.000 euro, lucrari de constructii 2,32 mil euro. Finantare publica mai mare de 50%.
Concluzie:
Achizitia serviciului de proiectare se face prin procedura de achizitii publice data de OG 34.
Consultanta se poate achizitiona prin selectie de oferte nepublicate in SEAP?
Lucrarile de constructii, fiind pana in 2,5 mil se pot achizitiona prin selectie de oferte nepublicate in SEAP?

Exemplul 2:
Ipoteza
Consultanta 60.000, proiectare 70.000. Cumulativ depasesc 125.000 euro, separat insa nu.
Ce procedura de achizitie se aplica daca grantul depaseste 50%?
Ce se intampla cand ambele contracte sunt semnate cu acelasi furnizor si ce se intampla cand sunt semnate cu furnizori diferiti?
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Vin Noi 16, 2007 7:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie ??inut cont Â?i de prevederile Art. 23
"Autoritatea contractant?? nu are dreptul de a diviza contractul de achizi??ie public?? ?¼n mai multe contracte distincte de valoare mai mic?? Â?i nici de a utiliza metode de calcul care s?? conduc?? la o subevaluare a valorii estimate a contractului de achizi??ie public??, cu scopul de a evita aplicarea prevederilor prezentei ordonan??e de urgen???? care instituie obliga??ii ale autorit????ii contractante ?¼n raport cu anumite praguri valorice."
Asta ca principiu general. E bine s?? ne ??inem departe de orice ambiguit????i pentru a nu avea surprize la decontarea cheltuielilor. ?Ćœn practic?? dai peste tot felul de "exper??i" care analizeaz?? dosarele de plat?? Â?i niciodat?? nu Â?ti ce le c??Â?uneaz?? prin cap. Â?i p?Âźn?? recuperezi banii pe calea contesta??iilor.....
Revenind la subiect: trebuie avute ?Âźn vedere Â?i prevederile art.28., mai ales c?? vorba de sume destul de mari ?Âźn joc. Dar o discu??ie teoretic?? pe aceast?? tem?? poate s?? dureaze la nesf?ÂźrÂ?it. ?Ćœntr-un caz concret, m-aÂ? ?Âźncumeta s?? sugerez o cale pe care aÂ? considera-o optim??.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Sâm Noi 17, 2007 11:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

e o neintelegere: in SEAP se publica tot ce depaseste 10 mii de euro la servicii sau lucrari. De unde scoti ca selectia de oferte nu se publica in SEAP?
Incredintarea directa nu se publica intr-o singura conditie: daca valoarea cumulata a tuturor serviciilor sau constructiilor din anul fiscal respectiv se incadreaza sub 10 mii de euro . Daca suma depaseste, fie si pentru valori sub 10 mii la servicii trebuie tinuta licitatie.
Se face o grava eroare aici intre cererea de oferta si licitatia deschisa. Teoretic si cererea de oferte este tot o licitatie deschisa insa pentru anumite praguri desi nimeni nu te opreste daca ai o lucrare de 50 de mii sa nu faci licitatie deschisa pentru servicii.
Ca sa fie mai clar se aplica procedura de cerere de oferta in cazul in care suma licitata este sub 75 mii de eoro la servicii si sub 500 mii de epuri la lucrari.
130 mii la proiectare si 50 mii la consultanta te arunca in licitatie deschisa.

Referitor la impartirea contractului te-as contrazice ebi deoarece aici avem deja de-a face cu contracte distincte. Putem sa licitam separat consultanta si separat proiectarea, este foarte logic, sunt obiecte diferite. Putem licita separat studiile de teren pentru ca sunt distincte si sunrt facute de firme specializate: geotehnica separat, topografia separat de persoane autorizate, studii hidro de firme atestate de directia apelor si studiile de impact de firme atestate de mediu. Exista chiar o norma tehnica ce interzice, de pilda, efectuarea studiului de impact de mediu de aceeasi firma ce a executat proiectarea. Ele trebuie sa fie OBLIGATORIU diferite. Poate exista o singura firma care sa indeplineasca aceste conditii dar pot fi mai multe care sa faca fiecare ceva. Nu ma impiedica nimeni sa face cerere de oferta separat pentru fiecare serviciu in parte. Din experienta noastra dureaza mai putin incredintarea serviciilor catre firme diferite decat catre o singura firma.
Ca si contraexemplu la servicii, de pilda, pentru o investitie intr-o comuna cu mai multe sate, nu poti licita separat topografia pentru fiecare sat in parte desi sunt locatii diferite.
Pentru lucrari nu putem licita separat, de exemplu, la o canalizare statia de epurare si reteaua de canalizare, sau la alimentare cu apa sa licitam sursa separat, inmagazinarea separat si retelele separat, la drumuri dispozitivele de scurgere a apelor (santuri, podete, etc.) fata de drumul propriuzis, etc. Desi, teoretic, sunt categorii de lucrari distincte dar fac parte integranta din investitia de baza.

Proportia autoritatii contractante este aceeasi peste tot, cred ca nu se poate separa, de pilda, sa finanteze doar constructia si doar aia sa o scot la licitatie iar pe celelalte nu. De asta nu sun tocmai sigura.
Numai bine.
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Noi 19, 2007 6:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ebi, Geo_t, va multumesc pentru raspunsuri.

Voi reveni cu precizari si voi continua discutia in cateva zile; ma intereseaza foarte tare subiectul.
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2007 2:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere.
Sus
cristina_alina
Junior

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 11:10 am    Titlul subiectului: hello! Răspunde cu citat (quote)

Spuneti-mi, va rog ... daca pentru beneficiarul privat se apeleaza la licitatia electronica _SEAP?
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Numai daca participarea autoritatii publice locale depaseste 50% din valoarea grantului (in cazul asocierii dintre persoane juridice si APL, asa-zisul parteneriat public-privat).
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 3:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Beneficiarul privat (indiferent daca are sau nu parteneri, si daca are, indiferent de natura partenerilor), daca schizitioneaza un bun, serviciu, lucrare, etc., a carui valoare este acoperita din fonduri publice (fondurile structurale sunt fonduri publice) in proportie de peste 50%, este obligat sa respecte procedura achizitiilor publice (incluzand postarea anuntului de achizitie pe SEAP).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Ciplea
Solicitant

MesajTrimis: Mar Mar 11, 2008 1:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce ar trebui sa inteleg printr-un operator economic care nu are calitatea de autoritate contractanta?
Operatorul economic poate sau nu poate sa fie autoritate contractanta?
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Sus
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mar Mar 11, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pot fi mai multi operatori economici asociati intr-un parteneriat. Unul dintre acestia va fi "autoritate contractanta" iar restul vor avea statul de parteneri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum