Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

selectie firma de consultanta

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adi2007
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 1:18 pm    Titlul subiectului: selectie de oferte ? Răspunde cu citat (quote)

Pentru angajarea unei firme de consultanta, trebuie efectuata o selectie din min 3 oferte?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andra_bma
Senior

Locaţie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 2:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu este obligatoriu decat daca valoarea serviciului de consultanta depaseste o anumita suma. Aceasta suma este specificata in procedura de achizitie publica ce se aplica in cadrul programului pe care se intentioneaza depunerea proiectului.
Poate fi procedura de achizitii publice data de OG 34 sau o procedura de achizitii proprie programului.(cum se practica pe Programul SAPARD pt investitorii privati)
Sus
doru.dinu
Junior

Data înscrierii: 27/Aug/2007

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 11:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andra_bma a scris:
Nu este obligatoriu decat daca valoarea serviciului de consultanta depaseste o anumita suma. Aceasta suma este specificata in procedura de achizitie publica ce se aplica in cadrul programului pe care se intentioneaza depunerea proiectului.
Poate fi procedura de achizitii publice data de OG 34 sau o procedura de achizitii proprie programului.(cum se practica pe Programul SAPARD pt investitorii privati)

Buna tuturor,
Cel mai probabil asta va fi solutia, altfel se vor ingreuna foarte mult procedurile (si asa destul de stufoase)
Iulia Munteanu
Solicitant

MesajTrimis: Mar Sep 11, 2007 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

- daca se doreste sa fie cheltuiala eligibila. Daca nu, o selectezi cum vrei. Smile Dar imi imaginez ca vrei sa fie eligibila.
SI
- daca suma finantata de catre o autoritate contractanta e mai mare de 50%. (OUG 34/2006, art.9, litera c.)

ART. 9 (OUG 34/2004)
Prezenta ordonan???? de urgen???? se aplic?? pentru:
a) atribuirea contractului de achizi??ie public??, inclusiv a contractului sectorial, ?®n acest din urm?? caz fiind aplicabile prevederile cap. VIII;
b) ?®ncheierea acordului-cadru;
c) atribuirea contractului de achizi??ie public?? de c??tre un operator economic, ?®n cazul ?®n care respectivul contract este finan??at/subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;
d) atribuirea contractului de achizi??ie public?? de c??tre o autoritate contractant??, ?®n numele Â?i pentru o alt?? persoan?? fizic??/juridic??, ?®n cazul ?®n care respectivul contract este finan??at/subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;
e) organizarea concursului de solu??ii;
f) atribuirea contractului de concesiune de lucr??ri publice Â?i a contractului de concesiune de servicii, ?®n acest caz fiind aplicabile prevederile cap. VII.
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Mie Sep 12, 2007 12:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iulia Munteanu a scris:
- daca se doreste sa fie cheltuiala eligibila. Daca nu, o selectezi cum vrei. Smile Dar imi imaginez ca vrei sa fie eligibila.
SI
- daca suma finantata de catre o autoritate contractanta e mai mare de 50%. (OUG 34/2006, art.9, litera c.)

ART. 9 (OUG 34/2004)
a) atribuirea contractului de achizi??ie public??, inclusiv a contractului sectorial, ?®n acest din urm?? caz fiind aplicabile prevederile cap. VIII;
...................................
f) atribuirea contractului de concesiune de lucr??ri publice Â?i a contractului de concesiune de servicii, ?®n acest caz fiind aplicabile prevederile cap. VII.

Cunoastem prevederile ordonantei. Omul nu a intrebat "cand se aplica OG 34?", a intrebat daca trebuie sa faca selectie de oferte pentru consultanta.
Vrei sa spui ca acolo unde suma finantata de autoritate este mai mica sau egala cu 50% nu poate exista nicio situatie in care sa se faca selectie de oferte?

Ba exista. Si se intampla in felul urmator: acolo unde suma finantata de autoritate este mai mica sau egala cu 50% din valoare cheltuielilor eligibile se aplica o procedura simplificata de achizitii, proprie fiecarei autoritati. Aceasta procedura simplificata poate prevedea ca daca cheltuielile cu consultanta depasesc o anumita suma (era vorba de 10 000 euro in cazul programului SAPARD), atunci serviciul de consultanta sa fie achizitionat prin selectie de oferte. Si la fel se proceda si cu proiectarea.

Cat despre "daca se doreste a fi cheltuiala eligibila", aici ai dreptate. Poate ca unii nu doresc trecerea unor cheltuieli la eligibil
Sus
ABM
Solicitant

Data înscrierii: 03/Sep/2007

MesajTrimis: Mie Sep 12, 2007 4:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andra_bma a scris:
Iulia Munteanu a scris:
SI

ART. 9 (OUG 34/2004)
...................................

Cunoastem prevederile ordonantei. Omul nu a intrebat "cand se aplica OG 34?", a intrebat daca trebuie sa faca selectie de oferte pentru consultanta.
Vrei sa spui ca acolo unde suma finantata de autoritate este mai mica sau egala cu 50% nu poate exista nicio situatie in care sa se faca selectie de oferte?

Ba exista. Si se intampla in felul urmator: acolo unde suma finantata de autoritate este mai mica sau egala cu 50% din valoare cheltuielilor eligibile se aplica o procedura simplificata de achizitii, proprie fiecarei autoritati. Aceasta procedura simplificata poate prevedea ca daca cheltuielile cu consultanta depasesc o anumita suma (era vorba de 10 000 euro in cazul programului SAPARD), atunci serviciul de consultanta sa fie achizitionat prin selectie de oferte. Si la fel se proceda si cu proiectarea.

Cat despre "daca se doreste a fi cheltuiala eligibila", aici ai dreptate. Poate ca unii nu doresc trecerea unor cheltuieli la eligibil

asa este .... insa eu m-am lovit si de urmatoarea situatie ... mi s-a cerut ...desi valoarea era sub 10.000 de EURO ... sa vin totusi cu 3 ofertanti ... de ce ? asta numai ei o stiu Question
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 2:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ABM a scris:

asa este .... insa eu m-am lovit si de urmatoarea situatie ... mi s-a cerut ...desi valoarea era sub 10.000 de EURO ... sa vin totusi cu 3 ofertanti ... de ce ? asta numai ei o stiu Question
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 2:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scuze pentru postarea anterioara, am apasat butonul gresit si s-a transmis incomplet.

Acum, pentru ABM:

ABM a scris:

Daca prin procedura nu erai obligat sa aduci trei oferte, de ce te-ai conformat?
Le-ai cerut sa-si justifice in scris pretentia?
Cere documente scrise pentru pretentii care ti se par nejustificate si daca ai dreptate pe procedura, poti sa refuzi astfel de pretentii.
Sus
ABM
Solicitant

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 2:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andra_bma a scris:
ABM a scris:

M-am lovit de situatia urmatoare: achizitionare bunuri a caror valoare era sub 10.000 de EURO. M-am dus cu aceasta achizitie la OJPDRP si mi s-a spus ca pentru a nu exista intrebari/nelamuriri ar fi bine sa o refac cu 3 ofertanti ... asa ca m-am conformat Wink
ABM
Solicitant

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 2:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andra_bma a scris:
Scuze pentru postarea anterioara, am apasat butonul gresit si s-a transmis incomplet.

Acum, pentru ABM:

ABM a scris:

Daca prin procedura nu erai obligat sa aduci trei oferte, de ce te-ai conformat?
Le-ai cerut sa-si justifice in scris pretentia?
Cere documente scrise pentru pretentii care ti se par nejustificate si daca ai dreptate pe procedura, poti sa refuzi astfel de pretentii.

Nu avea rost sa le cer documente ... pe de o parte ii intelegeam si pe ei ... ca trebuie sa-si acopere spatele cat mai bine ... asa ca am facut ce mi-au cerut ...nu era greu...si sincer nu aveam chef dupa aia sa vina de pe nu stiu unde ce control care sa aiba la baza acel lucru ...pt ca se poate...doar traim in Romania Laughing
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Sep 13, 2007 5:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Draga mea, toate aceste pretentii sunt generate de necunoasterea procedurilor, nu te astepta ca cei de acolo sa fie doctori, tu cred ca sti mai mult ca ei.
Desi este corect sa te bati pentru un drept nu este cazul pentru ca este o vorba: Sa nu te contrazici niciodata cu un idiot ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta si armele sale.
Daca pretentiile sunt absurde sunt de acord, dar pentru maruntisuri...

Eu am intalnit urmatoarea situatie: m-am dus cu un proiect, a fost eligibil si intra la verificari dpdv financiar. Acolo era un nene care tinea la parerile lui si pe care l-am cam invatat "carte": ma chema cu o modificare, ii ziceam ca e gresit, voia sa fac ca el, faceam ca el si ma punea sa modific exact cum ii spusesem eu. Mi-a mancat ficatzii!

Cheer up! Tomorrow is another day and another fight!
Sus
doru.dinu
Junior

Data înscrierii: 27/Aug/2007

MesajTrimis: Vin Sep 28, 2007 5:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iulia Munteanu a scris:
SI

ART. 9 (OUG 34/2004)
b) ?®ncheierea acordului-cadru;
c) atribuirea contractului de achizi??ie public?? de c??tre un operator economic, ?®n cazul ?®n care respectivul contract este finan??at/subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;
d) atribuirea contractului de achizi??ie public?? de c??tre o autoritate contractant??, ?®n numele Â?i pentru o alt?? persoan?? fizic??/juridic??, ?®n cazul ?®n care respectivul contract este finan??at/subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;

Prin urmare, daca pentru serviciile de consultanta se solicita decontarea a numai 50% din valoare, nu e necesara procedura de achizitie publica.
Asta in contextul in care pentru achizitia de bunuri& lucrari se finanteaza - sa zicem - 70%.
ebi
Senior

Locaţie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 2:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Programele care au fost derulate p?®n?? ?®n prezent nu permiteau o astfel de "defalcare" a cheltuielilor. Â?i nici ghidurile ap??rute p?®n?? ?®n prezent ( ?®n form?? de proiect sau ?®n form?? definitiv??), nu permit o astfel de "ghiduÂ?ie". Se prevede decontarea unui anumit procent din cheltuielile eligibile Â?i nu din cheltuieli eligibile. Diferen??a de sens ?®n limba rom??n?? este foarte clar?? (de altfel Â?i ?®n englez?? ?®n acest caz). Nu Â?tiu ?®n ce m??sur?? se va putea renun??a de c??tre solicitant la un anumit procent (ex: dac?? se admite prin program decontarea a maximum 60% din totalul cheltuielilor eligibile, solicitantul s?? propun?? ?®n buget o contribu??ie proprie de 50%) tocmai pentru a evita obliga??ia de a respecta procedura achizi??iilor publice. La programul SAPARD nu era posibil aÂ?a ceva. M?? aÂ?tept ca pragul de referin???? s?? fie cel maxim stabilit prin ghid Â?i nu cel propus de solicitant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Iulia Munteanu
Solicitant

MesajTrimis: Sâm Oct 06, 2007 1:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ebi a scris:
Programele care au fost derulate p?®n?? ?®n prezent nu permiteau o astfel de "defalcare" a cheltuielilor. Â?i nici ghidurile ap??rute p?®n?? ?®n prezent ( ?®n form?? de proiect sau ?®n form?? definitiv??), nu permit o astfel de "ghiduÂ?ie". Se prevede decontarea unui anumit procent din cheltuielile eligibile Â?i nu din cheltuieli eligibile. Diferen??a de sens ?®n limba rom??n?? este foarte clar?? (de altfel Â?i ?®n englez?? ?®n acest caz). Nu Â?tiu ?®n ce m??sur?? se va putea renun??a de c??tre solicitant la un anumit procent (ex: dac?? se admite prin program decontarea a maximum 60% din totalul cheltuielilor eligibile, solicitantul s?? propun?? ?®n buget o contribu??ie proprie de 50%) tocmai pentru a evita obliga??ia de a respecta procedura achizi??iilor publice. La programul SAPARD nu era posibil aÂ?a ceva. M?? aÂ?tept ca pragul de referin???? s?? fie cel maxim stabilit prin ghid Â?i nu cel propus de solicitant.

- exact aceeasi parere ca Edi o am si eu. Nu cred (repet: nu cred!) ca se vor putea face astfel de mici manevre pt. a ocoli OUG 34. Acum daca voi stiti altceva, va rog mult luminati-ma si pe mine PENTRU CA MA INTERESEAZA TARE MULT ACEST SUBIECT. Multumesc.

Si ca veni vorba, aduc spre atentia dumneavoastra NOUA FORMA a OUG 34/2006 (aparuta joi in M.O.) Si acum intrebarea este "serviciile de consultanta" intra la Art.9, c 1 si Art. 10 (3)? Smile
Eu zic ca da.

Art. 9

c) atribuirea contractului de lucr??ri de c??tre un operator economic care nu are calitatea de autoritate contractant??, ?®n cazul ?®n care se ?®ndeplinesc ?®n mod cumulativ urm??toarele condi??ii:
- respectivul contract este subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;
- valoarea estimat?? a respectivului contract este mai mare dec??t echivalentul ?®n lei a 2.500.000 euro;

c 1) atribuirea contractului de servicii de c??tre un operator economic care nu are calitatea de autoritate contractant??, ?®n cazul ?®n care se ?®ndeplinesc ?®n mod cumulativ urm??toarele condi??ii:
- respectivul contract este subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritate contractant??;
- valoarea estimat?? a respectivului contract este mai mare dec??t echivalentul ?®n lei a 125.000 euro;

Art. 10

(1) ?Žn cazurile prev??zute la art. 9 lit. c) Â?i c1), autoritatea contractant?? are obliga??ia de a impune prin contractul de finan??are aplicarea prevederilor prezentei ordonan??e de urgen???? pentru atribuirea contractelor de achizi??ie public?? respective.

(2) ?Žn cazul atribuirii de c??tre un operator economic care nu are calitatea de autoritate contractant?? a unui contract de furnizare care este subven??ionat ?®n mod direct, ?®n propor??ie de mai mult de 50%, de c??tre o autoritatea contractant??, aceasta din urm?? are obliga??ia, pentru atribuirea contractului respectiv, de a impune prin contractul de finan??are:
a)fie aplicarea prevederilor prezentei ordonan??e de urgen????;
b)fie aplicarea unei proceduri specifice stabilite prin norme interne de c??tre respectiva autoritate contractant??, cu condi??ia asigur??rii transmiterii unei invita??ii de participare c??tre cel pu??in 3 operatori economici la procedura respectiv??.

(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile Â?i ?®n cazul atribuirii contractelor de servicii Â?i lucr??ri, subven??ionate ?®n mod direct ?®n propor??ie de mai mult de 50% de c??tre o autoritate contractant??, dar a c??ror valoare estimat?? este mai mic?? sau egal?? cu pragurile valorice prev??zute la art. 9 lit. c) Â?i c1).
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Sâm Oct 06, 2007 2:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
- Si acum intrebarea este "serviciile de consultanta" intra la Art.9, c 1 si Art. 10 (3)? Smile
Eu zic ca da.

Dar cine ar putea zice altfel? Â?i cum ar putea fi motivat?? ne?®ncadrarea serviciilor de consultan???? ?®n categoria serviciilor?
Sus
andra_bma
Senior

MesajTrimis: Lun Oct 08, 2007 12:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu credeti ca ar trebui mutata discutia la capitolul "Achizitii publice"?

Chiar merita discutat pe larg subiectul.
Sus
ebi
Senior

MesajTrimis: Mie Oct 17, 2007 12:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ebi a scris:
Programele care au fost derulate p?®n?? ?®n prezent nu permiteau o astfel de "defalcare" a cheltuielilor. Â?i nici ghidurile ap??rute p?®n?? ?®n prezent ( ?®n form?? de proiect sau ?®n form?? definitiv??), nu permit o astfel de "ghiduÂ?ie".
Iat?? c?? scepticismul meu- Ă‚?i al Iuliei- nu s-a confirmat. Defalcarea cheltuielilor nu mai constituie o "ghiduĂ‚?ie" ci o practic?? acceptabil?? ?®n cazul fonduri structurale pentru dezvoltarea societ????ii informa??ionale (Domeniul Major de Interven??ie 3 – „Dezvoltarea e-Economiei”), conform proiectelor de ghid recent supuse consult??rii publice. Cred c?? este un mod de abordare binevenit, care a venit de la niĂ‚?te b??ie??i deĂ‚?tep??i-sau fete deĂ‚?tepte, (de ast?? dat?? f??r?? ghilimele), de la Ministerul Comunica??iilor Ă‚?i Tehnologiei Informa??iei. ?Ĺ˝n acest caz deja nu mai avem de a face cu "ocolirea" a procedurilor de achizi??ie ci cu o metodologie simplificat??.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum