Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

VREAU SA INVATZ SA REALIZEZ PROIECTE

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj

Junior

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 9:20 pm    Titlul subiectului: VREAU SA INVATZ SA REALIZEZ PROIECTE Răspunde cu citat (quote)

Salut. Sunt o studenta (la Contabilitate si informatica de gestiune in ultimul an) din bacau care vrea sa se specializeze in managementul proiectelor. Vreau sa invat totul astfel incat sa fiu capabila de realizarea unor proiecte care sa ajute tara sa iasa la lumina.Am insa o problema pt k la scoala nu am primit raspunsuri la intrebarile mele vreau sa aflu de unde sa incep cu studiul.Care sunt site-urile de unde sa aflu informatii teoretice dar mai ales m-ar interesa sa aflu detalii practice.Spuneti-mi de unde sa ma informez si sa studiez acasa pentru a fi capabila sa realizez proiecte.Doresc sa fac si un master in managementul proiectelor dar nu inainte de a avea putin habar ce inseamna acest lucru si mai ales cum se realizeaza practic aceste proiecte.VREAU SA STIU DAK EXISTA UN CURS PRACTIC K EU NU AM GASIT PE NET.Doresc chiar si o colaborare cu o firma care relizeaza proiecte pentru obtinerea de fonduri euopene. VREAU SA INVATZ , VREAU SA STIU , DAR NU STIU DE UNDE SA INCEP . VA ROG AJUTATI-MA
adi_c
Dr. Honoris Causa

Data înscrierii: 09/Ian/2007
Locație: Petrosani

MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 9:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt de apreciat bunele tale intentii.

In primul rand, te-as ruga sa renunti la scrierea tip mirc...

In al doilea rand, nu exista nici un curs practic de scris proiecte... Practic, proiecte ai doar la scoala... Pentru accesarea fondurilor structurale completezi o cerere de finantare si ii atasezi documentele solicitate.

In al treilea rand, daca vrei sa te familiarizezi cu problematica fondurilor structurale, ai putea incepe cu descarcarea si lecturarea documentelor de pe site (www.fonduri-structurale.ro). Mai exact, in stanga, in zona cu fundal albastru. tot ce gasesti la sectiunea "Fondurile structurale in Romania:" si apoi "Informatii generale:".

In al patrulea rand, daca tu, in anul patru de facultate, chiar crezi in argumente de genul "sa fiu capabila de realizarea unor proiecte care sa ajute tara sa iasa la lumina" atunci lasa-le incolo de fonduri structurale si apuca-te de politica...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
geo_t
Expert

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 12:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... daca vrei sa inveti nu inteleg de ce scri de pe adresa lui Radu Teslaru?
Sau e o gluma...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 8:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar asa...

Poate colegul de forum, Radu T. s-a supus vreunei operatii la moda... si s-a metamorfozat intr-o tanara studenta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Chiar asa...

Poate colegul de forum, Radu T. s-a supus vreunei operatii la moda... si s-a metamorfozat intr-o tanara studenta...

Nu. Nu m-am operat. Declar ca nu am nici o legatura cu tanara care vrea sa salveze tara invatand sa faca proiecte FS.
Rog adminul sa verifice si sa faca public cum a fost posibil ca tanara de mai sus sa intre pe contul meu. In caz contrar am putea banui ca interventiile celor de pe forum nu sunt chiar ale lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adi_c
Dr. Honoris Causa

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 11:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai postat pe forum 17 mesaje de pe o singura adresa IP. Dar de pe aceeasi adresa IP s-au postat pe forum 23 de mesaje, printre care si cel al "tinerei studente"...
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adi_c a scris:
Ai postat pe forum 17 mesaje de pe o singura adresa IP. Dar de pe aceeasi adresa IP s-au postat pe forum 23 de mesaje, printre care si cel al "tinerei studente"...

Este adevarat ca sunt intr-o retea de cartier cu IP dinamic, dar totusi accesul il fac printr-un user si o parola. Sau voi faceti accesul automat prin adresa de IP? Atunci de ce ne mai cereti parola?
Sus
geo_t
Expert

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 4:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca asa mi-au fost si mie "bruiate transmisiile"... La mine nerusinarea a mers atat de departe incat au schimbat parola de acces pe forum si pe site, adica sa se stie o treaba. Si nu e din cartier. Probabil ca e chestia asta cu IP-ul... sunt programe care "mimeaza" IP-ul unui user.
Ti se trimite un mail de solicitare a unor informatii, sau ca vrea sa-ti ceara parerea de ceva. Tu dai un replay in care sunt transmise si datele tale. De aici treaba e simpla pentru cine vrea sa faca rau.
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 7:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

geo_t a scris:
cred ca asa mi-au fost si mie "bruiate transmisiile"... La mine nerusinarea a mers atat de departe incat au schimbat parola de acces pe forum si pe site, adica sa se stie o treaba

cred ca ai dreptate dar sa nu ii mai plictisim pe participanti cu aceste probleme. adminul trebuie sa cerceteze si sa ne dea un raspuns competent.

Intrebare: Mi se pare mie sau forumul asta s-a mai muiat? In primavara era mai activ.
Sus
Radu Teslaru
Junior

MesajTrimis: Mar Oct 09, 2007 7:08 pm    Titlul subiectului: Re: VREAU SA INVATZ SA REALIZEZ PROIECTE Răspunde cu citat (quote)

a scris:
Salut. Sunt o studenta (la Contabilitate si informatica de gestiune in ultimul an) din bacau care vrea sa se specializeze in managementul proiectelor

Presupun ca pana la acum stapanesti f bine capitolele din SF cu privire la analiza economica financiara (inclusiv ACB). Daca da, te poti lansa cu succes in proiecte pentru FS. Ai si sanse si sa te angajezi la o firma de consultanta unde sa lucrezi efectiv nu sa te trimita seful sa depui un certificat de urbanism intr-o comuna la 250 km departare.

P.S. Incearca sa raspunzi dupa contul tau.
Sus
Papillon
Solicitant

Locație: DE

MesajTrimis: Mie Oct 10, 2007 11:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Intrebare: Mi se pare mie sau forumul asta s-a mai muiat? In primavara era mai activ.

Da, intr-adevar... entuziasmului si optimismului de la inceput le-au luat locul din pacate, incet-incet, dezamagirea si dezgustul pentru o procedura destul de complicata si intortocheata a FS, neasteptata la inceput. Cu toate astea prevad o revenire in forta in perioada urmatoare, pe masura ce vor fi lansate oficial toate axele si vom avea deja cateva proiecte in faza de aprobare (si de ce nu, deja aprobate). Abia astept sa vad si la noi proiecte de succes asa cum primesc aproape zilnic pe mail exemple de genul asta din alte tari. Sa dea Domnu! Rolling Eyes

Deocamdata lumea s-a cam informat, a luat nota de ce si cum cu fondurile astea... iar acum se afla o perioada in expectativa si-si "ung" bine armele de lupta (si calesc bine nervii necesari acesteia).
Parerea mea este ca e vorba doar de acalmia dinaintea furtunii: si, ca orice ciclu pe lumea asta, are o faza de initiere-acumulare iar apoi de boom. Si boom-ul asta vine.... vine.... cu pasi repezi. Ii simt deja respiratia in ceafa... Cool

Radu Teslaru: banuiesc ca atunci cand ai folosit expresia "s-a mai muiat", te gandeai (ca si mine, cred) la: "s-a mai inmuiat"... si nu la alte conotatii de natura dubioasa, nu? Very Happy Wink (Sorry, no offense intended!)
Sus
ebi
Senior

Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Oct 10, 2007 3:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Papillon a scris:

.....si de ce nu, deja aprobate). Abia astept sa vad si la noi proiecte de succes asa cum primesc aproape zilnic pe mail exemple de genul asta din alte tari.

P?¼n?? acum s-au aprobat Â?i ?¼n Rom??nia c?¼teva mii!!! de proiecte numai pentru firme Â?i a ong-uri private prin programele PHARE, SAPARD, prin ANIMM, din fonduri nerambursabile europene, guvernamentale, elev??iene, americane Â?i din alte surse. De exemplu pe www.sapard.ro vei g??si o leg??tur?? spre c?¼teva proiecte de succes din cele mult peste 1000 finan??ate. La fel vei g??si pe saiturile agen??iilor regionale de dezvoltare. AÂ?a c??, deÂ?i este greu, se poate...
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SUBIECTE CONEXE RELEVANTE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum