Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

OUG 34/2006

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
CLANIROS
Junior

Data înscrierii: 25/Iul/2009

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2012 10:15 am    Titlul subiectului: OUG 34/2006 Răspunde cu citat (quote)

BUNA ZIUA,

Am marea rugaminte sa imi spuneti daca procedez bine sau nu ...
Organizam achizitie directa pentru produse IT - VALOARE CUMULATA ACHIZITIE peste 15 000 Euro, insa produsele care urmeaza a se achizitiona, dat fiind ca sunt de mai multe categorii sunt incadrate pe CPV diferite si sunt sub 15 000 euro/lot.

Procedez bine?? sau trebuia cerere de oferte data fiind valoarea totala a achizitiei, a tuturor loturi??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
geo_t
Expert

Data înscrierii: 11/Ian/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 11, 2012 3:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu numai cpv sunt importante in alegerea procedurii. In cazul dvs. se putea aplica procedura de cerere de oferta iar produsele se impart pe loturi. Mai ales daca aveti o finantare pe fonduri europene sfatul meu este sa faceti licitatie prin cerere de oferta.
Puteti aplica achizitia directa daca aveti obiective diferite. De ex: aveti achzitie de tehnica de calcul pentru 3 scoli. Desi au acelasi cpv, fiind obiective diferite se poate face achizitie directa pentru fiecare scoala.
Dar daca aveti o scoala si achizitii de tehnica de calcul, mobilier si perdele (sa zicem), trebuie o singura procedura daca valoarea e mai mare de 15 mii de euro.
Daca sunt fonduri UE (ca de exemplu cele prin PNDR de dotare a asezamintelor culturale) pot fi 3 camine culturale insa se considera un singur obiectiv.
Deci, atentie la justificarea alegerii procedurii!
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACHIZITII PUBLICE Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum