Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

Pastravarie

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACVACULTURA SI PESCUIT
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
crina malaete

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 10:45 pm    Titlul subiectului: Pastravarie Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Se tot vorbeste de fonduri europene, ca se vorbeste e adevarat, dar din pacate cer absurditati. De exemplu, am 2 hecatre de pamant pe care vreau sa fac o pastravarie, ca plecare imi cer ca firma sa aiba cel putin un an vechime si sa fie pe profit. Daca eu vreau sa cer fonduri inseamna ca pastravaria nu e inca infiintata. Eu ma intreb, cum pot sa demonstrez ca firma are profit ??? De la icra la greutatea de comercializare dureaza 12 luni. Poate cineva sa ma lamureasca cum pot demonstra profitul pe perioada asta, sau macar ce profit as putea declara ??? Multumesc anticipat si sa auzim de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 9:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Profitul pe exercitiul financiar anterior se demonstreaza foarte simplu, cu bilantul contabil.

Mai departe nu inteleg ce vreti sa demonstrati, insa ceea ce este clar este faptul ca nu intelegeti cui sunt destinate aceste tipuri de finantari. Sunt destinate societatilor comerciale care au deja o activitate (oricare ar fi aceea) si obtin un profit (oricat de mic). Nu sunt destinate activitatilor start-up. Nu e vorba deloc de absurditati, ci este un criteriu banal pentru trierea solicitantilor.

Pentru activitati start-up puteti incerca un proiect in agricultura, in activitati lucrative non-agricole din mediul rural sau in turismul rural. Daca tineti neaparat sa investiti in acvacultura, demarati dvs. pe cont propriu o activitate la scara mica si in anul urmator solicitati finantare pentru extindere.
Sus
c c f t
Nou venit

Data înscrierii: 07/Dec/2010

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Extras din Ghidul Solicitantului Masura 2.1 - unde, de altfel se incadreaza si pastravariile:
"Solicitantul înființat în anul în care depune Cererea de Finanțare nu trebuie să prezinte
documentele menționate la pct. 3."
- daca nu e foarte clar, punctul 3 face referire la "Copia ultimului Bilanț anual însoțit de contul de profit și pierdere înregistrat la Administrația
Financiară."

Mai sunteti sigur pe cele afirmate, domnule Patrascu?
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 6:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asa este am facut o eroare in acest caz. Se poate si cu firma noua.
Restul comentariului meu anterior se va referi atunci numai la prima parte a intrebarii userului: "Cum demonstrez profitul?"
Sus
catabejan
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Pastravarie Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Domnule Patrascu, daca imi permiteti as dori si eu sa va adresez o intrebare.

Doresc si eu, ca si doamna care vrea sa isi deschida o pastravarie, sa concesionez un lac in principiu pentru agrement si mai apoi pe langa asta si pentru o viitoare ferma piscicola.
Spuneati ca aceste fonduri nu sunt pentru asa zis-ul start up. Daca sunteti amabil v-as ruga sa ma indrumati catre aceste fonduri.

Va multumesc!
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2010 2:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Trebuie sa faceti separatie intre agrement si acvacultura, sunt activitati economice diferite si sunt finantate din programe diferite. De asemenea, acvacultura nu inseamna pescuit sportiv.

In principiu, contributia dvs. la un proiect din acvacultura este de 40% din valoarea cheltuielilor eligibile. Mai departe va sfatuiesc sa va faceti dvs. o prima estimare privind costurile de investitie si sa o corelati cu suma de care dispuneti dvs. pentru investitie.
Daca rezultatul e satisfacator (adica aveti de unde asigura cel putin cei 40% care va revin), atunci se poate trece la pasul urmator.
Sus
gradfish
Nou venit

Data înscrierii: 08/Ian/2011

MesajTrimis: Sâm Ian 08, 2011 4:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este foarte adevarat ca acvacultura nu trebuie amestecata cu agrementul din punct de vedere al programelor de finantare, insa combinarea acestor activitati poate fi benefica in unele situatii.
In momentul in care demarezi o activitate in domeniul acvaculturii (si nu numai) trebuie sa ai in minte calea prin care scoti pe piata productia. Pentru producatorii care nu au capacitate mare de productie, iar peștele nu poate fi scos pe piata cu ritmicitate care sa poata fi corect anticipata si bineinteles respectata, vanzarea productiei nu se poate face prin marile magazine de profil. In acest caz, valorificarea peștelui produs in ferma prin pescuit sportiv ramane o varianta demna de luat in seama.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> ACVACULTURA SI PESCUIT Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum