Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

transport aerian

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TRANSPORTURI
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mirceat
Nou venit

Data înscrierii: 11/Ian/2007

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 6:24 pm    Titlul subiectului: transport aerian Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa-mi spuneti pentru o firma nou infiintata exista posibilitatea obtinerii de fonduri pentru activitatea de transport aerian de persoane intern si international?(concret pt. achizitia unui avion).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In general, achizitia de mijloace de transport destinate prestarii de servicii catre terti nu este eligibila. Mai poate fi eligibila achizitia de mijloace de transport care vin in sprijinul activitatii de baza a intreprinderii (alta decat transporturi de marfa sau calatori), dar cu o serie de conditii.
Sus
mirceat
Nou venit

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 3:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
In general, achizitia de mijloace de transport destinate prestarii de servicii catre terti nu este eligibila. Mai poate fi eligibila achizitia de mijloace de transport care vin in sprijinul activitatii de baza a intreprinderii (alta decat transporturi de marfa sau calatori), dar cu o serie de conditii.

Imi puteti spune unde pot gasii conditiile?
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 8:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Conditiile pot fi gasite in Ghidul Solicitantului aplicabil diferitelor masuri sau domenii de interventie:
- mijloace de transport neinmatriculabile, pentru ajutor de minimis
- mijloace de transport tehnologic, pentru POS-CCE Axa 1, daca activitatea e de constructii sau minerit produse neenergetice
- utilaje agricole, masura 121 PNDR
- masini de transport peste viu, POP.
- cu destula greutate, chinuri si negocieri cu AM, numai in sustinerea activitatii de baza, ALTA decat transportul, autoturisme de teren sau auto transport tehnic, tehnologic, POR 4.3
- mijloace de transport pe cablu, POR 5.2
- mijloace de transport nautic de agrement (barci), PNDR masura 313
- poate si altele pe care nu mi le amintesc.

Va aranjaza ceva din astea?

Eu zic ca s-ar putea sa luati avionul pe POR 5.2, daca reusiti sa demonstrati ca faceti o forma de turism-agrement cu avionul. Cred insa ca e destul de tras de par. Transport de persoane, insa... nu cred sa reusiti. Avand in vedere ca e vorba de a achizitiona numai active noi si avioanele probabil ca sunt destul de scumpe, finantarea maxima si contributia proprie sunt si ele problematice. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca aveti o firma noua, care va califica numai pe PNDR.
Sus
mirceat
Nou venit

MesajTrimis: Sâm Ian 23, 2010 11:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MihaiPatrascu a scris:
Conditiile pot fi gasite in Ghidul Solicitantului aplicabil diferitelor masuri sau domenii de interventie:
- mijloace de transport neinmatriculabile, pentru ajutor de minimis
- mijloace de transport tehnologic, pentru POS-CCE Axa 1, daca activitatea e de constructii sau minerit produse neenergetice
- utilaje agricole, masura 121 PNDR
- masini de transport peste viu, POP.
- cu destula greutate, chinuri si negocieri cu AM, numai in sustinerea activitatii de baza, ALTA decat transportul, autoturisme de teren sau auto transport tehnic, tehnologic, POR 4.3
- mijloace de transport pe cablu, POR 5.2
- mijloace de transport nautic de agrement (barci), PNDR masura 313
- poate si altele pe care nu mi le amintesc.

Va aranjaza ceva din astea?

Eu zic ca s-ar putea sa luati avionul pe POR 5.2, daca reusiti sa demonstrati ca faceti o forma de turism-agrement cu avionul. Cred insa ca e destul de tras de par. Transport de persoane, insa... nu cred sa reusiti. Avand in vedere ca e vorba de a achizitiona numai active noi si avioanele probabil ca sunt destul de scumpe, finantarea maxima si contributia proprie sunt si ele problematice. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca aveti o firma noua, care va califica numai pe PNDR.

Va multumesc frumos.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> TRANSPORTURI Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum