Forum www.fonduri-structurale.ro

Ca utilizator al acestui forum va rugam sa consultati cu atentie regulamentul de utilizare. Construirea unei comunitati profesionale si, în primul rand, bunul simt în mesajele postate trebuie sa fie principalele repere ale acestui forum.
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare Regulament

consultanti UE - Buni si rai !!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
potopalex
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2012 6:34 pm    Titlul subiectului: consultanti UE - Buni si rai !! Răspunde cu citat (quote)

Salutam pe cei interesati de accesarea fondurilor structurale.

Scopul deschiderii acestui blog este acela de informa persoanelor interesate de accesarea fondurilor UE despre activitiatea "Consultantilor Europeni".

Ca persoana interesata de dezoltarea afacerii proprii, in special pe domeniul meu de activitate anume agricultura, am incercat accesarea de masuri precum "tanarul fernier" sustinuta de ministerul agriculturii si devoltarii rurale, masura 121 tot a MADR pentru "modernizarea exploatatiilor agricole existente si infiintarea de noi plantatii " ,123 pentru " cresterea valorii adaugate a materiilor prime din exploatatiile agricole" .

Am avut experiente cu nenumarati consultanti care mai de care "mai cu experienta" si mai "cu relatii" fata de cel dinainte. Am intalnit insa cel mai si cel mai dintre toti consultantii, anume acest "Mircea Voinea PFA", cel mai scump consultant intalnit, insa si cel mai sarmant / covingator. Ca si persoana interesata de atragerea de astfel de fonduri, m-am lasat convins de discursul convingator si de aparenta experienta a acestuia nu numai in accesarea de fonduri UE dar si de experienta in domeniul afacerilor si relatia cui "cei de sus" cu care aparent avea intalniri saptamanal. Am semnat cu acesta mai multe contracte de consultanta printre care 3 pe masura 1.3 B "Sprijin pentu consultanta" in cadru POSCCE. Pana la semnarea contractului acest Mircea Voinea mi-a castigat incredearea atat prin experienta dansului cat si prin relatiile acestuia cu "cei de sus", insa dupa semna contractelor a inceput calvarul. Mentionez ca pentru semnarea contractelor acest consultant a negociat foarte puternic si m-a asigurat nu numai de certitutidinea finantarii dar si de faptul ca el se va ocupa de actele necesare in vederea finantarii. Am achitat prima plata prevazuta in contract pentru cele 3 contracte si ...ghici ce ? L-am asteptat timp de 2 saptamani pentru a veni la locatia unde se alfa ferma desi mi-a promis ca va veni urmatoarea zi dupa semnarea contractului. Am incercat sa impulsionez financiar crezand ca domnul constultant este de buna credinta insa acesta m-a "linististit" zincadu-mi ca tot ce trebuie sa sa fac este sa ii pun la dispozite documentele solicitate. Practic tot ce facut a fost sa intocmeasca dosarul de finantare cu acele documente conform ghidului solicitantului si nimic mai mult pentru ca dupa 6- 7 luni de asteptare sa primesc raspuns ca dosarul nici macar nu a trecut de etapa de eligibilitate datorita lipsei unor documente pe care acest "consultant " a uitat sa le anexeze.
Rezultatul? Consultantul fericit ca si-a incasat banii conform contractului care il lipseste de responsabilitati. Eu? Cel care munceste si se chinuie pentru bani? Conform contractului am platit pentru consultanta si eventual implementarea proiectului dupa semnarea contractului de finantare. Insa nici un contract de finantare nu a fost semnat datorita greselilor de intocmire a dosarului de catre acest consultant mincinos in ceea ce priveste experienta si implicarea lui.
Bani perduti , timp pierdut. Ba mai mult l-am auzit de nenumarate ori laudandu-se la teltelefon potentialilor clienti banuiesc cum ca "nu poate vorbi deoarece se afla cu cineva de la ministerul agrilturii " sau eventual un client foaltrte puternic din industrira energetica pentru care are un proiect de nu stiu cate milioane de euro, cand defapt eu nu sunt decat un mic fermier la fel ca si cei care sunau, un finantator al neprofesionalismului si lipsei de competenta, singura calitate a acestui consultant fiind calitatea de orator iscusit.
Nu recomand acest consultant! Insa probabil mai exista si multi altii ca dansul. Daca aveti experiente neplacute va rog scrieti macar numele celui cu care ati colaborat pentru ca piata consultantilor Europeni sa fie flitrata si astfel cei care muncesc cinstit si se implica sa fie remunerati asa cum se cuvine fara sa fie umbriti de calitatile "oratorice" ale celor cu aparent mai multa pricepere.

Va multumesc acordat citirii acestui topic, este randul vostru sa faceti o schimbare si sa dati un sfat fie el pro sau contra unui consutltant !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiPatrascu
Site Admin

Data înscrierii: 13/Iul/2009
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2012 8:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am cateva observatii, in dubla calitate.

Mai intai, in calitate de moderator: va rog sa postati o cat de mica dovada ca ati lucrat cu persoana despre care vorbiti, precum si o cat de mica dovada ca vi s-a respins proiectul. Va adresez aceasta rugaminte deoarece forumul nostru NU se va transforma sub nicio forma intr-un instrument de rezolvat disputele intre partile contractuale. Va sugerez un mic scan dupa antetul contractului (puteti cenzura ce doriti), precum si un mic scan dupa scrisoarea de respingere. Desigur ca puteti sa postati orice alta dovada consioderati dvs. ca este mai potrivita, eu doar v-am facut o sugestie.

In calitate de consultant: Consultantul vine la ferma dvs. daca asa are prevazut ca obligatie in contract. Operatiunea de consultanta a POS-CCE nu necesita neaparat o deplasare pe teren, este considerat unul dintre cele mai simple tipuri de proiecte si informatiile pot fi foarte bine adunate de la client pe parcursul unei intalniri, oriunde ar avea loc aceasta. Apoi, faptul ca au trecut 7 luni pana a depus proiectul nu este vina consultantului, ci termenele sunt apanajul autoritatii care gestioneaza acest program (in speta, OI IMM). Calendarul sesiunilor de proiecte pentru consultanta a fost publicat din primavara, au fost planificate 3 sesiuni, iar cea de-a doua (din vara) a fost anulata. Daca cele 7 luni (pentru ca nu se intelege prea bine) au fost perioada de asteptare a rezultatului, atunci nu pot sa va spun decat "Bine ati venit in Romania!", tara unde guvernantii, adica cei care gestuoneaza programele si reusesc sa ne asigure astfel de termene "scurte" se plang de gradul redus de absorbtie al fondurilor europene.

In fine, cu tot regretul va spun ca ati picat (ca si multi alti clienti) peste valul de abuzuri care au inceput sa aiba loc la nivelul OI IMM incepand cu proiectele depuse din anul 2011 si evaluate incepand cu vara anului 2012: sunt respinse proiecte "pe banda rulanta", pe motive la limita reglementarilor sau pur si simplu pe baza unor interpretari abuzive. Incerc sa ghicesc ce v-a lipsit: oferta de pret sau ceva legat de acest aspect. Daca am ghicit si acesta este motivul, atunci aveti de-a face cu un abuz din partea evaluatorilor, abuz peste care insa nu veti putea trece decat in justitie.

Daca dvs. ati cerut referinte consultantului dvs. si le-ati gasit satisfacatoare pana la acest moment, adica cu un palmares de proiecte aprobate, stiind cum stau lucrurile cu evaluarile proiectelor la OI IMM, de data aceasta pot sa va spun ca nu a fost vina consultantului. Pot sa va mai spun ca un consultant nu este deloc fericit ca i s-a prespins un proiect, chiar si numai pentru faptul ca nu mai incaseaza ceea ce mai avea de incasat. Bazat pe experienta, cred ca nu ma hazardez cand afirm ca ceea ce nu a incasat consultantul constituia partea cea mai mare a onorariului. Daca asa au fost stabilite conditiile contractuale, adica cu cea mai consistenta plata conditionata de aprobare, atunci inseamna ca nu ati platit decat intocmirea dosarului, fara partea de implementare sau altceva. De asemenea, nu trebuie sa ramaneti cu impresia ca numai dvs. ati muncit pentru banii dati, ci si consultantul a muncit la randul sau, cand v-a intocmit documentatia.

Pe de alta parte, laudatul cu "relatiile" mi se pare si mie o chestiune cel putin de prost gust. In primul rand ca este neetic sa promiti asa ceva clientului, ba, in plus, este si ilegal, interventia in procesul de evaluare constituind o infractiune. Eu personal le spun clientulor de la bun inceput ca nu am nicio "relatie" dincolo de cele uzuale de informare sau de implementare a unui proiect si ii avertizez sa nu se bazeze decat pe "relatiile" lor, daca le au, dar cel mai bine sa se bazeze doar pe corectitudinea lucrarii.
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2013 11:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa mai mult de o luna, utilizatorul @potopalex nu a postat nicio informatie suplimentara despre situatia sa. Cititorii acestui topic sunt sfatuiti sa priveasca cu scepticism afirmatiile din primul mesaj, pana la momentul la care utilizatorul initial va oferi noi informatii (daca le va oferi).
Sus
Voinea Mircea
Nou venit

Data înscrierii: 01/Ian/1970

MesajTrimis: Mie Mai 04, 2016 1:13 pm    Titlul subiectului: DREPTUL LA REPLICA Răspunde cu citat (quote)

CONTESTAM OPINIA CALOMNIOASA A D-LUI (utilizatorul) potopalex PRIVITOARE LA COMPETENTELE SI SUCCESUL CALIFICARILOR PROIECTELOR PE FONDURI EUROPENE FACAND URMATOAREA DOVADA:
PROIECT DE SUCCES
COMPANIA TRANSAGRIMAD SRL, reprezentant legal <date personale>, CONTRACT DE FINANTARE NR. 2C/700178/7/02.06.2014, FINALIZAT CU SUCCES LA DATA DE 02.09.2014, STATUS IN POST-IMPLEMENTARE ANUL 1 - FARA DIFICULTATI.
Pentru atitudinea jignitoare provocata de domnul (utilizatorul) potopalex , care a desfasurat impreuna cu noi proiectul sus-mentionat, precum si documentatiile de consultanta ulterioare acceptate si considerate de succes, il vom chema pentru a obtine scuzele de rigoare in fata institutiilor de mediere a conflictelor, iar raportul final de mediere va fi urmatoarea postare a noastra.

Consultant VOINEA MIRCEA
Sus
MihaiPatrascu
Site Admin

MesajTrimis: Mie Mai 04, 2016 5:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mesaj moderator: Va rog ca indiferent de rezultatul disputei, sa nu postati pe forum date care intra sub incidenta legilor de protejare a datelor cu caracter personal. Printre acestea se includ si nume de persoane. Va multumesc!

V-am editat mesajul in sensul celor de mai sus. Va puteti folosi de numele de utilizator de pe forum ales de persoana cu care dialogati.
Sus
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum www.fonduri-structurale.ro -> SERVICII DE CONSULTANTA Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum